Állandóan ellenőriz? Folyton kritikus? 9 árulkodó jel, hogy a partnered kontrollkényszeres
A kontrollkényszeres partner felismerése sokak szerint kifejezetten könnyű, és magától értetődő. Pedig nem mindenkinél heves reakciókkal jelentkezik, sokan a lassú, rejtett manipuláció eszközével élnek, és próbálnak meg hatással lenni a partnerükre.
Ezeket láttad már?
Rengeteg ember a törődés jelének veszi, ha a párja szeretné minden idejét vele tölteni, és kíváncsi az életének minden apró részletére. Hogy mit reggelizett, hova ment, kivel találkozott, és percre pontosan mivel foglalta el magát nap közben. Ez egy bizonyos határig remek lehet, ám ha úgy érzed, ezeknek az információknak az átadása már kényszer a számodra, ezzel együtt pedig nyomasztó, és nehezedre esik, akkor jó esély van rá, hogy a párod kontrollkényszeres.
Nemcsak a nőket, a férfiakat is érinti
A probléma nem ritka, a legutóbbi felmérések szerint, 43 millió nő tapasztalta már, hogy kontrollkényszeres férfi volt az oldalán. De ez a jelenség ugyanúgy érinti a férfiakat is, náluk 38 millióan számoltak be arról, hogy a nő, akivel párként működtek, szintén ezzel a problémával küzdött. Mint mindenféle párkapcsolati probléma esetén, itt is a diagnózis a legfontosabb, így eláruljuk, honnan ismerheted fel, hogy kontrollkényszeres partnered van.
1. Ő dönt helyetted
Nagyon vékony a határ a tanács és a kényszer között, sok esetben nem is kell, hogy egy hangos szó is felmerüljön. A partner apró, kedves lépésekkel terelget a döntés felé, amely természetesen számára sokkal pozitívabb és jövedelmezőbb lesz, mint a számodra. Ez az apróságoktól, egészen a komolyabb helyzetekig, többféleképpen is előfordulhat. Lehet, hogy csak arról dönt, milyen legyen az otthonotok berendezése, de szépen lassan már azt is ő mondja meg, mikor kivel találkozhatsz, és milyen ruhákat vehetsz fel.
2. Mindig követ
Mindenkinek simogatja a lelkét, ha a párja aggódik érte, ám mind tudjuk, van ennek agresszív formája is. Állandóan hívogat, ha kimozdulsz? Minden lépésedről tudni akar? Hidd el, nem egészséges, ha nem marad magánéleted, amely ugyanúgy jár attól még, hogy kapcsolatban élsz.
3. Megbánásra játszik
Te csak éled az életedet, teszed amit szeretnél, mégis mindig hibáztat ezért? Ha nélküle szervezel programot, soha nem az érdekli, hogyan érezted magad, inkább arról beszél akár órákig, hogyan voltál képes erre? Állandóan arra játszik, hogy megbánást tanúsíts, amiért úgy szervezted a napod, ahogyan a szíved diktálta? Ideje, hogy elgondolkodj azon, van-e ennek a kapcsolatnak jövője ebben a formában.
4. Az állandó kritikus
Egy egészséges párkapcsolatban kell, hogy elhangozhassanak kritikák. A feleknek nyílt lapokkal kell részt venniük egymás mindennapjaiban, nem lehet, hogy a félelem miatt elhallgassanak dolgokat. Persze, akik szeretik egymást, azok tudják, hogyan adják a másik tudtára a negatív gondolatokat úgy, hogy az építő jellegű legyen, ne pedig bántó. A kontrollkényszeres partnereknél pontosan ezt hiányzik: agresszívan, támadóan lépnek fel, a határozottsággal, nyerseséggel, kíméletlenséggel próbálják meg még inkább igazolni a meglátásaikat. Mi több, nem restek akár a barátok, családtagok, ismerősök előtt hangot adni annak, mennyire nem felel meg a partnerük az elvárásaiknak. Utóbbi esetében a környezet is láthatja, mennyire nem egészséges az adott párkapcsolat.
5. Mikromenedzseli még a gondolataidat is
Természetesen szuper érzés, ha az ember nincs egyedül az életében. Ha a szerelmére az élet minden területén számíthat, ha kell levesz a terheiből, kihúzza a csávából, együtt vészelik át az anyagilag, vagy lelkileg megterhelő időszakokat. A kontrollkényszeresek azonban itt sem érzik, hol a határ, ők nem támogatnak, hanem mikromenedzselnek. Megszabják, hogyan öltözz fel, hogyan hordd a hajadat, megjegyzést tesznek a súlyodra. De szemmel tartják a kiadásaidat is, és kemény kritikával illetnek, ha szerintük szükségtelen dologra költesz. Sokszor még a munkaidőre, iskolaidőre is hatással akarnak lenni, amely ezeken a helyeken további problémákhoz vezethet. Ha pedig megszületik benned a felismerés, hogy a lelki problémákkal szakemberhez fordulnál, hevesen ellenállnak majd.
6. Elmarnak mások mellől
Ha felmerül, hogy bárki másnak is helye van az életedben, valószínűleg forgatja majd a szemét, ha látja, hogy egy barátod vagy a családod keres, szinte garantált a balhé. Úgy érzi, csak neki van joga jelen lenni az életedben, sértésnek veszi, ha másra is időt szánsz, mindenkit versenytársnak tart ebben. Szépen lassan pedig eléri, hogy magadra maradj, és senki ne legyen már melletted. Így garantált számára az is, hogy nehezebben lépsz majd ki ebből a kapcsolatból.
7. Új valóságot kreál
Úgy szúr oda, hogy közben nem vállalja a véleményét. Megjegyzést tesz a külsődre, a viselkedésedre, néha még arra is, hogyan öntöd a tejet a poharadba, de mindig elveszi az élét, hozzáteszi, hogy csak viccelt. Pedig ha ez gyakori, és állandóan azt tapasztalod, szépen lassan, manipulációval próbálja elérni, hogy a valóságtól teljesen eltérő realitásérzéked legyen.
8. Megfoszt a magánéletedtől
Sokan azt vallják, nem probléma, ha a párjuk belenéz a telefonjukba, hiszen úgysincs titkolnivalójuk. Pedig ha a társad látni akarja, kivel miről beszélsz, állandóan a chatedben turkál, elolvassa még a munkahelyi csoportokat is, akkor itt az ideje, hogy beszélj erről egy szakemberrel, mert valószínűleg egyáltalán nem jó helyen vagy. 2024-ben nagy problémát okoznak a nyomkövető programok is. Azzal nincs gond, ha rápillant, merre jársz, hogy akkorra legyen kész a vacsi, amikor hazaérsz. Ám ha minden alkalommal, amikor megbeszélés nélkül elmész valahova a térképen lóg, vagy akkor is követ, ha a kisboltba mész, nem egy normális helyzetről beszélünk.
Nincs minden veszve?
A kontrolláló viselkedés sokaknál védekező mechanizmus, egy kísérlet arra, hogy megbirkózzanak a feszült belső világukkal. Ők úgy próbálják elérni, hogy rend legyen az életükben, hogy mindenki mást igazítanak magukhoz, ez számukra, könnyebb, járhatóbb út, mint például egy látogatás a terapeutánál. Általában félnek attól, hogy elhagyják őket, elveszítik az irányítást, szoronganak a gondolattól, hogy egyedül maradnak.
A kontrollkényszeres ember sok esetben nem rossz. Rengetegen vannak, akik úgy tanúsítják ezt a viselkedést, hogy észre sem veszik, rossz szándék nincs bennük. Éppen ezért ezeknél az eseteknél sokszor egy terápia, vagy egy látogatás a párterapeutánál reális gyógyulást, javulást hozhat, és még a kapcsolat is túlélheti.
Természetesen az is teljesen normális, ha ez pont elég volt ahhoz, hogy kiábrándulj ebből a párkapcsolatból, és inkább tovább lépnél. Ám az irányító félnek minden esetben javasolt a terápia, ugyanis más kapcsolatokban is ugyanezeket a rossz mechanizmusokat idézi majd elő.