Honnan tudom, ki nézte meg a Facebook profilom?
Sokakat foglalkoztat a kérdés, hogy vajon kihez jutnak el a posztjai, amiket közzé tesz a Facebookon vagy más közösségi oldalon, vagy hogy vajon hányan követik nyomon az életét azok közül, akik csak csendes megfigyelők.
Ezeket láttad már?
A közösségi oldalak egyszerre tökéletesek arra, hogy kapcsolatot tarts rég nem, vagy csak ritkán látott ismerősökkel, és arra is, hogy az információkat olyan emberekkel oszd meg, akikkel talán nem is szeretted volna.
Na de akkor honnan tudom meg, ki nézte meg a profilom?
Sem a Facebook, sem az Instagram nem ad lehetőséget arra, hogy megnézd, ki látogatta meg a profilodat, de van megoldás, hogy közelebb kerülj ahhoz, hogy többet megtudj az oldaladról. Az interneten sokan ígérik ennek az ellenkezőjét, és a siker reményében vannak, akik le is töltenek olyan harmadik féltől származó alkalmazásokat, amelyek azt állítják, megmutatják, kik néztek a fiókodra. A Facebook azonban óvva int ettől, hiszen a többségük átverés. Ha szerencséd van, akkor szimplán csak nem működik, de előfordulhat az is, hogy a hozzáférésed idegen kezekbe kerül, és oda a fiókod. Lehet, hogy mutat véletlenszerűen felhasználókat, de hogy ők valóban ránéztek-e a profilodra, az sosem derül ki. A Facebook is azt kéri, hogy amennyiben ilyen alkalmazással találkozol, jelentsd azt az oldalukon.
Más oldalak titkos billentyűkombinációkkal és felhasználói kódok visszafejtésével ígérnek információkat. Ezek már jóval veszélytelenebbek, annyi történik, hogy az oldal forráskódjában segítenek keresni az azonosítók után. Azt senki nem tudja, hogy ezek a profilok, amik általában azok, amelyekkel a legtöbb interakciót folytatod egyébként is, azt jelentik, hogy ők lájkolják a bejegyzéseidet, és te is az övéiket, és egyébként is velük beszélgetsz a leggyakrabban. Vagyis ez sem bizonyít semmit.
Van megoldás
Azonban ez nem jelenti azt, hogy ne jöhetnél rá, hogy ki az, aki szereti nézegetni az oldalad. Egyrészt, ha valaki azonnal lájkolja, amit kiteszel, és mindenre reagál, akkor tudhatod, hogy az algoritmusok szerint ti közel álltok egymáshoz. Persze előfordulhat az is, hogy valaki titokban pillant rá időközönként az oldaladra. Ha azt gondolod, vannak ilyenek, akkor itt az ideje, hogy sztorikat készíts. Csak te látod, hogy ki nézte meg a történetedet, a bal alsó részen a Nézők elemre kattintva. Ha nem tetszik, amit látsz, jó, ha tudod, hogy a Facebookon bármikor megváltoztathatod a történeted adatvédelmi beállításait, hogy szabályozd, ki láthatja. Ugyanez igaz az Instagramra is, ott sem láthatod, hogy ki nézte meg az oldaladat, azonban azt láthatod, ki tekintete meg a történeted.
Ha Facebookon vagy Instagramon nem személyként, hanem oldalként vagy jelen, akkor más a helyzet, ugyanis ott statisztikát kaphatsz arról, hogy egy-egy bejegyzésednek milyen volt az elérése, tehát azt jobban láthatod, ki nézte meg a Facebook-oldalad. Ekkor sem látod azt, hogy pontosan kik nézték meg, de azt igen, hogy hány emberhez jutott el a posztod, és demográfiai elemzéseket is megtekinthetsz a felhasználókról.
Nem látja mindenki a bejegyzéseidet
Jó, ha tudod, hogy nem minden ismerősödhöz jutnak el a bejegyzéseid. Lehet, hogy a rég nem látott ismerősök nem azért nem lájkolják a fotóidat, mert nem érdekli őket, hanem mert az algoritmusok úgy ítélik meg, hogy mivel nincs köztetek túl sok interakció, nem biztos, hogy érdekesek vagytok egymás számára. És az is lehet, hogy nem követ. Ez nem ugyanaz, mint hogy törölt az ismerősök közül. Ekkor ugyanis nincs az ismerőseid listájában, viszont ha nem követ, akkor az ismerőseid között megtalálod, csak nem látja a megosztásaidat.