Ez történik a testeddel, ha minden nap kávézol
A kávé iránti rajongásunk az idő múlásával egy szemernyit sem csökkent, sőt, egyre csak nő a népszerűsége. Mit tud ez a csodaital, hogy egy egész világ rajong érte? A kávé misztikumát még mindig nem sikerült teljesen megfejteni, azt viszont igen, hogy milyen hatással van a testünkre.
Ezeket láttad már?
A nedű, amely nélkül nem léteznek reggelek, sem délutáni szieszták - a kávé iránti csodálatot több kutatás is bizonyítja. A 18 év feletti amerikaiak 54 százaléka napi egy kávét minimum elfogyaszt, a magyarok pedig még ennél is nagyobb rajongók: a Coca-Cola HBC Magyarország megbízásából a gkid Research & Consulting felméréséből kiderült, hogy 60 százalékuk naponta két-három kávét megiszik. Úgyhogy inkább ne is gondoljunk bele, milyen lenne az életünk nélküle, azt viszont érdemes tudni, hogy mi történik a szervezetünkkel, ha minden nap kávézunk.
Csökkentheti a rák és más betegségek kialakulásának esélyét
Mivel a legtöbb antioxidánst a kávéból nyerjük, ha minden nap iszol belőle, az csökkentheti bizonyos betegségek kialakulását, mint például a rák, a demencia, a cukorbetegség és a Parkinson-kór. „Alapvetően segít tovább élni” – mondja Janet Rich Pittman, demenciamegelőzési szakértő és vezető egészségügyi tanácsadó. Megjegyzi azonban, hogy ezek a jótékony hatások elsősorban a fekete koffeintartalmú kávéval érhetők el. „Ahhoz, hogy az antioxidánsok működjenek, le kell mondanunk a tejszínről és a cukorról” – teszi hozzá.
Csodát tesz a mentális egészségeddel
A betegségek megelőzése mellett a kávé koffeintartalma közvetlenül összefügg az agyad működésével. Beth Witherspoon dietetikus tanácsadó szerint „a koffeint összefüggésbe hozták az agyra gyakorolt pozitív hatásokkal, mint az éberség, a figyelem és a koncentráció javulása” - mondja a szakember. A kávéfogyasztás ráadásul a depresszió kialakulásában is komoly szerepet játszik: „A kávé csökkenti az öngyilkosság kockázatát” - hangsúlyozza. A Harvard's School of Public Health 2013-as tanulmánya szerint azoknál, akik naponta két-három csésze koffeintartalmú kávét ittak, 45 százalékkal csökkentek a szuicid gondolatok. Ennek oka az, hogy a koffein serkentő hatása javítja az emberek hangulatát.
Növeli a sportteljesítményt
A sportolók különösen jól kamatoztathatják a kávé mentális és fizikai állapotukra gyakorolt pozitív hatásait. „A kávéban található természetes koffein a jobb fizikai teljesítménnyel jár együtt” - mondja Witherspoon. Végső soron a koffein növelheti a teljesítményt mind a hosszan tartó, mind pedig a rövid távú edzések során. A koffein az agyban lévő receptorokkal is működésbe lép, így „kikapcsolja” azt a részt, amely felismeri az adenozint, azaz a fáradtságérzetet okozó vegyi anyagot, ami miatt sokkal éberebb leszel, illetve csökken a fájdalomérzeted.
Jót tesz a gyomornak
„Tanulmányok kimutatták, hogy a kávé csökkentheti a hasnyálmirigy-gyulladás, valamint az epekő és az epehólyag-betegség kockázatát" - mondja Lauri Wright, dietetikus és táplálkozási szakértő. „Továbbá a kávéban lévő koffein serkenti az izommozgást a bélben, így segítve a gyomor megfelelő működését" - jelenti ki.
Csak óvatosan vele
Ugyanakkor a mértékletesség ebben az esetben is elengedhetetlen, hiszen mint tudjuk: jóból is megárt a sok. A túlzott kávéfogyasztás ugyanis erős szorongást okozhat, serkentheti a savtermelést, megemelheti a koleszterinszintedet és a vérnyomásodat, illetve a csontritkulás kialakulására is nagyobb esély van. Vigyázni kell vele terhesség esetén is, ugyanis a sok koffein akár vetélést is okozhat. És hát ami köztudott: függőséget okozhat, amitől aztán tényleg nagyon nehéz megszabadulni.
Hogyan fogyaszthatod biztonságosan?
„A kutatások azt mutatják, hogy a kávé mérsékelt fogyasztása (jellemzően napi 3-4 csésze) egészséges személyeknél nem jelent jelentős egészségügyi kockázatot" - magyarázza Elizabeth Shaw, táplálkozási szakértő. „Ne feledd azonban, hogy a személyre szabott táplálkozás kulcsfontosságú, és az sem mindegy, hogy a koffein hogyan hat egy adott emberre. Ha érzékeny vagy rá, maradj inkább csak az egy-két csészénél" - zárja gondolatait.
Forrás: eatingwell.com, eatthis.com, thehealthy.com