Ha így eszed a süteményt karácsonykor, szerencsét hoz

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Család, meghittség, szeretet, ajándékok, finom ételek - csupa olyan dolog, ami sokunknak eszébe jut, ha a karácsonyról van szó. Ami viszont az utóbbiakat illeti, bizony jó néhány babona is kapcsolódik hozzájuk. Egyes hiedelmek szerint ugyanis az sem mindegy, hogyan esszük a süteményt karácsonykor, ugyanis míg bizonyos módokon szerencsét hoz, addig másként szerencsétlenség forrása lehet.

A karácsonyi babonák mára már kimentek a divatból, de jó móka lehet felidézni őket
A karácsonyi babonák mára már kimentek a divatból, de jó móka lehet felidézni őket
Fotó: Biserka Stojanovic/Getty Images

Legyen szó hagyományos vagy modern karácsonyi süteményekről, édes vagy sós pitékről, ha babonás vagy, jobb, ha vigyázol velük. Ugyanis míg az egyik szerencsét hoz, addig a másik talán el is veszi azt. Így ha tartasz a törött tükröktől vagy a fekete macskáktól, akkor ezekről a dolgokról is érdemes tudnod. Viszont ha nem, akkor is igazán izgalmas betekinteni abba, hogy régen az emberek hogyan akarták védeni magukat a különféle negatív hatásoktól és az ártó szellemektől, a hideg és sötét téli éjszakákon.

Erre figyelj a karácsonyi süteményeknél

Mindegy, hogy a nagymama receptje szerin készült csokitortáról vagy a legmodernebb sajttortáról van szó, a hiedelmek szerint ha egy karácsonyra szánt süteményt felvágsz szenteste előtt, az balszerencsét hozhat. Az viszont, ha a család minden tagja segít a főszakácsnak a karácsonyi sütemények elkészítésében, és egyenként háromszor megkeverik a tortákba szánt krémet vagy pudingot, az már szerencsét hozhat, közben pedig kívánhatunk, hogy milyen ajándékokat hozzon a Jézuska. Ha pedig a jövő évi szerencsénket szeretnénk megalapozni, akkor a legjobb, ha hagyunk egy szelet karácsonyi süteményt az újévre.

A jövendőmondó piték

Régen népszerű volt a karácsonyi pitékbe különféle tárgyakat belesütni, ugyanis úgy tartották, hogy ami belekerül, az előrevetítheti a jövő eseményeit. A pénzérme például szerencsét, a gyűszű jólétet, a gyűrű pedig házasságkötést ígért. Vendégségben pedig ajánlott volt több pitét enni, mint otthon, mert úgy gondolták, hogy így nagyobb szerencsére tehetnek szert. A hagyományok szerint attól is függhetett az emberek következő évi szerencséje, hogy karácsony előtt és után mennyi darált húsos pitét ettek.

Ha már elérkezett a szenteste, és arra került a sor, hogy az emberek elfogyaszthatják a karácsonyi pitét, voltak, akik arra is figyeltek, hogy ne késsel vágják fel, mert az megtörheti a szerencséjüket. Ezért szívesebben fogyasztották a pitéket úgy, hogy beleharaptak, közben pedig azt remélték, hogy a következő évben sértetlen marad a szerencséjük. Ha a régi babonákat nézzük, pitéből tényleg sosem lehet elég, ugyanis azt is tartják, hogy a különféle piték száma egyenesen arányos az elkövetkezendő évben boldogsággal teli hónapok számával - tizenkétféle pitét elkészíteni viszont még ma sem kis kihívás. Ha pedig ennyi pite, akkor az talán már nem is meglepő, hogy karácsonyi pitét sosem illett visszautasítani, ha szerették az emberek, ha nem.

A világ a magyaroknak köszönheti a szaloncukrot, íme minden, amit még nem tudtál róla

A világ a magyaroknak köszönheti a szaloncukrot, íme minden, amit még nem tudtál róla

A karácsonyi kenyér, az alma és a sós víz

A karácsonyi kenyérről régen úgy vélték, hogy gyógyító ereje van, és ezért az emberek körülbelül egy évig az otthonukban tartották. Azt remélték, hogy ezzel a családtagjaik és minden velük egy épületben lakó is védve lehet. Egy másik hiedelem szerint pedig szenteste után érdemes volt kenyeret hagyni az asztalon, hogy kenyérbőséget biztosítson a következő évben. Sőt, még egy olyan legenda is él, mely szerint a karácsony napján sütött kenyér soha nem romlik el.

Szerencsésnek számított még szenteste almát enni, illetve az emberek gyakran három korty sós vizet is megittak a karácsonyi vacsora előtt, hogy kedvezőbben alakuljon a jövőjük. Na de hogy miért is alakulhatott ki ennyi babona? Legfőképpen azért, mert az emberek nagyon szerették volna elkerülni a balszerencsét, ami akkoriban rossz betakarítási évet, betegséget és váratlan halált is jelenthetett.

Mivel ezekkel a szerencsétlenségekkel szemben régen sokkal kevésbé tudtak védekezni, mint ahogyan mi képesek lehetünk rá manapság, ezért sokan erősen hittek a babonákban. Ma viszont a beléjük vetett hit már elenyésző, de a hagyományok tisztelete miatt, vagy csak a móka kedvéért akár most is figyelembe vehetjük bármelyik karácsonyi babonát, főleg, ha olyan nagyszerű példákról van szó, mint a karácsonyi sütemények közös elkészítése.

Forrás: indobase.com, worldofchristmas.net

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Egy hajkendő vagy turbán is lehet fenntartható - a Cukorka Szabóság rá a bizonyíték

glamour plusz ikon Egy hajkendő vagy turbán is lehet fenntartható - a Cukorka Szabóság rá a bizonyíték

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)