A csalók is készülnek a karácsonyra, segítünk, hogyan védekezhetsz ellenük!
Karácsony a béke és a szeretet ünnepe, legalábbis az kellene, hogy legyen, de a csalók már jóval előtte hangolódnak az ünnepekre, és nem éppen barátságosak a szándékaik - ráadásul nagyon sok fronton támadnak. A legfontosabb, hogy amennyiben úgy érzed, csalás áldozata vagy, akár az ajándékrendelés során, akár később, mindenképpen tegyél lépéseket, adott esetben feljelentést.
Ezeket láttad már?
A jó hírünk viszont az, hogy kis körültekintéssel nagyon sokat tehetsz azért, hogy biztonságban legyél az ünnepek alatt is. A kulcsmondat az, hogy legyél bizalmatlan - de azért kifejtjük részleteiben is hogyan lehet valóban nyugodt és békés az ünnep.
Az előkészületek
Ne feledd, nem lesznek nyitva a szolgáltatók, így készülj fel arra, hogy baj esetén nem tudsz beszaladni például a bankba. Az OTP arra hívja fel a figyelmet, hogy az OTP internet és mobilbanki alkalmazásokon le tudod tiltani a belépést vagy a kártyádat is, ha illetéktelenek tudomására jutna az internetbanki vagy mobilbanki belépési adataid.
Fontos tudni, hogy ezek után te sem fogsz tudni belépni a mobilbankba, de legalább a csalók sem, aztán személyesen bármelyik bankfiókban újra aktiválhatod. Ha más bank ügyfele vagy, akkor is érdemes a mobilalkalmazásban gyorsan intézkedni, ha esetleg baj történt.
Így karácsonyozunk mi
A Yettel friss, országos, reprezentatív kutatásából az derült ki, hogy szinte minden 18-69 év közötti magyar használ valamilyen közösségimédia-alkalmazást, és kétharmaduk az ünnepek alatt sem változtat a hétköznap megszokott szokásain. Tízből heten osztanak meg karácsonyi témájú social media tartalmakat – többségük saját Facebook-profilján –, és a posztolók csaknem fele (48 százalék) az ünnep előtti napokban teszi ezeket közzé. Szenteste posztolnak a legkevesebben (31 százalék), de tízből négyen december 25-én és 26-án is aktívak.
Óvatosan a megosztásokkal
Arról már korábban is írtunk, hogy nagyon fontos ellenőrizni a beállításaidat, ugyanis ettől függ, ki láthatja a tartalmaidat, adott esetben a személyes információidat. A Yettel felhívja a figyelmet, hogy nem csak személyes, de etikett szempontból is fontos, hogy mindig kérjünk engedélyt azoktól, akik a fotón szerepelnek, mielőtt megosztanánk, és ez nagyon igaz a gyerekekre is, sőt ha lehet, akkor kiskorúakról ne tegyünk ki képeket.
Figyelj a részletekre
Mikor az otthonodban készült képet teszed közzé, az olyan, mintha beengednél valakit a lakásodba. Biztos, hogy minden ismerősödet szívesen fogadnád? Jó ötlet, ha idegenek látják az értéktárgyaid, nappalid vagy akár egy fotóból be tudják azonosítani, hogy pontosan hol is laksz? Figyelj arra is, hogy ne szerepeljen érték, jelszó vagy egy háttérben elkapott kellemetlen családi pillanat.
Utazz most, posztolj később
Utazni jó, de óvatosan bánj azzal, hogy ezt tudatod-e a nagyvilággal. Sokan utazak el az ünnepek alatt rokonlátogatóba, vagy valamilyen hosszabb útra, esetleg a barátokkal közösen egy kis téli kikapcsolódásra. Az persze nem feltétlenül életszerű, hogy soha ne posztoljunk ezekről az élményekről, csak utólag, de érdemes átgondolni, hogy biztosan szeretnénk-e valós időben a világ elé tárni, hogy mikor hagyjuk őrizetlenül a lakást.