Ezért ne használj soha ventilátort éjszaka, még a legnagyobb kánikula idején se
Millió okot tudunk felsorolni, hogy miért imádjuk annyira a nyarat, de ahogy minden évszaknak, így ennek is vannak hátulütői - ilyen például az elviselhetetlen hőség. Ilyenkor ventilátor nélkül egyszerűen képtelenség meglenni, pedig van egy napszak, amikor tilos használni, ez pedig az éjszaka.
Ezeket láttad már?
Nem mindenki olyan szerencsés, hogy légkondival hűtheti le magát az otthonában, és akinek van, az sem szereti mindig használni. Ilyenkor marad a jó öreg ventilátor, ami igazi megmentő tud lenni az elviselhetetlen melegben, azonban nagyon meg kell gondolnunk, hogy mikor és mennyi ideig használjuk. Alvás közben pedig kifejezetten káros lehet az egészségünkre nézve, ezért nem is ajánljuk, hogy éjszakára bekapcsolva hagyd.
Több árnyoldala is van
Még csak a nyár elején járunk, de tudjuk: hamarosan beköszönt a kánikula. Az éghajlatváltozás miatt évről évre melegebb van, ezért fontos, hogy képben legyünk, hogy miként vészelhetjük át a nehezebb napokat. Amellett, hogy tájékozódsz az új fürdőruha trendekről és megveszed a legjobb fényvédőt és naptejet, ne feledkezz meg a szervezeted biztonságáról sem. Martin Seeley alvásszakértő arra ösztönzi az embereket, hogy vegyék fontolóra a ventilátor éjszakai használatát, ugyanis az jelentősen ronthatja az alvásminőséget. Nézzük, milyen árnyoldalai lehetnek annak, ha alvás közben is bekapcsolva hagyjuk ezt az eszközt.
Nyakmerevséget, izomfájdalmat okozhat
Ha már fennálló izomfájdalmaid vannak - például edzés vagy a helytelen testtartás miatt az íróasztalnál végzett munka során - Martin Seeley szerint mindenképpen fontos, hogy ne használd a ventilátort éjszaka. „A rád irányuló hűvös levegő görcsössé és feszültté teheti az izmaidat, ami még nagyobb fájdalmat okozhat. Ha reggelente azt veszed észre, hogy megmerevedett a nyakad, ott biztos, hogy a ventilátor okozza a bajt” - magyarázza.
Allergiát és asztmát válthat ki
A ventilátor keringeti a levegőt a helyiségben, és azzal együtt a poratkák, a spórák, a pollenek és az egyéb allergének is keringenek. Ha túlzott tüsszögéstől, könnyező szemtől, orrfolyástól, torokkaparástól, sőt, akár még légzési nehézségtől is szenvedsz, akkor nézd meg, hogy nincs-e por az eszköz lapátjain. „Amennyiben az anyagi helyzeted engedi, érdemes egy jobb ventilátorra beruházni, amely képes megtisztítani a levegőt azáltal, hogy csökkenti a pollenszemcséket és a poratkákat a helyiségben. Ha azonban ez nem lehetséges, a hálószoba rendszeres tisztítása is segíthet az allergiás tünetek enyhítésében” – teszi hozzá a szakember.
Bedugulhat tőle az orrod
Nappal is érzékelheted, hogy ha túl sokáig van bekapcsolva a ventilátor, egy idő után bedugul az orrod. Igen ám, de akkor fogod magad, és kikapcsolod, míg ez a művelet éjszaka elmarad - vagy legalábbis ritkábban történik meg, hiszen fel kell ébredned hozzá. „A száraz levegő kiszáríthatja a nyálkahártyákat, ezért a szervezetednek több nyálkát kell termelnie ahhoz, hogy hidratált maradjon” - mondja Seeley, majd hozzáteszi: „Ez számos mellékhatást okozhat, beleértve a fejfájást, az orrdugulást és a szinuszos fejfájást is." Ennek elkerülése érdekében gondoskodj róla, hogy a nap folyamán legalább két liter vizet megigyál.
Szemszárazság, irritáció léphet fel
A száraz levegő szemszárazságot okozhat, ami irritációhoz vezethet. Ez még fontosabb azok számára, akik kontaktlencsét viselnek, mivel azok növelik a kiszáradás és az irritáció valószínűségét. „Ezt azonban elkerülheted, ha forgó elektromos hősugárzót vásárolsz - amin van hűtő funkció is -, ugyanis az jobban keringeti a levegőt” – tanácsolja az alvásszakértő. A kényelmes alvási környezet megteremtése érdekében a hálószobát 16 és 18°C között kell tartani, amire légkondi hiányában bevált módszer lehet az, ha nappal bekapcsolva hagyod a ventilátort, és estétől egészen hajnalig nyitva hagyod az ablakot.
Forrás: glamourmagazine.co.uk