Végre kiderült, mekkora az ideális hőmérséklet egy irodában
Ha irodában dolgozol, bizonyára ti is dilemmáztatok már azon, hogy milyen magas legyen a hőmérséklet. Hiszen általában mindenhol vannak fázósabb kollégák és olyanok is, akik teljesen jól érzik magukat hűvösebb környezetben. Ilyenkor persze nehéz lehet eldönteni, mi az igazságos megoldás. Esetleg az, ha a tudományos álláspontra hagyatkozunk?
Ezeket láttad már?
Ha megfelelő munkakörülmények között dolgozunk, tudományosan bizonyított, hogy automatikusan hatékonyabbak is leszünk. Ehhez pedig az egyik legfontosabb kritérium a hőmérséklet, amiről általában nem egyszerű dönteni, hiszen nem mindenkinek ugyanolyan a hőérzete. Persze mindenki kedvére tenni mondhatni képteleség, de a tudományos álláspontot követni határozottan jó kiindulópont lehet.
Rengeteget számít az irodai hőmérséklet
Több tudományos kutatás is alátámasztja, hogy az irodai hőmérséklet kérdését bizony tényleg érdemes komolyan venni. Ugyanis ha a hőmérséklet túl messze van az ideálistól - vagyis vagy túl meleg, vagy túl hideg - akkor az ki fog hatni a dolgozók munkavégzésére (is). Ha magas a hőmérséklet, az bármilyen munkahelyen alacsonyabb termelékenységet eredményezhet, mivel ebben az esetben automatikusan elálmosodhatunk, míg a túlzott hideg lelassíthatja a munkavégzésünket és növeli az esélyét annak, hogy hibázunk.
Mi az ideális?
A kutatók régóta foglalkoznak azzal a kérdéssel, hogy mi az ideális hőmérséklet az irodában történő munkavégzéshez. Nos, annyit mindenképpen kijelenthetünk, hogy számít az, hogy 100%-ban ülő munkát végzünk vagy mozgunk-e napközben, de még a nemünk is meghatározó lehet. Ha pedig konkrét hőmérsékletről van szó, a tudomány jelenlegi állása szerint valahol 22 °C és 25 °C van az igazság, és a nők számára inkább a magasabb, a férfiaknak pedig az alacsonyabb hőmérséklet lehet a kedvezőbb.
Ha a nap folyamán többször is felkelünk a helyünkről - ami egyébként ajánlott is -, sétálunk vagy lépcsőzünk, akkor egy alacsonyabb hőmérséklet is ideális lehet, míg szinte folyamatos ülőmunka esetén jobb a melegebb hőmérséklet. Illetve mindig érdemes figyelembe venni azt is, milyen az adott iroda, tehát például hogy mennyi fény áramlik be a helyiségbe vagy hogy jól szigetelt-e.
25°C-nál magasabb hőmérséklettel legtöbbször nem érdemes próbálkozni sem, ugyanis a kutatások szerint minden egyes plusz fokkal 3%-kal csökkenhet a munkavégzésünk hatékonysága. De 22°C-nál alacsonyabbra állítani a termosztátot is csak akkor érdemes, ha az a munkavállalók számára még nem kellemetlen, hiszen ha túl hideg van, akkor bár lehet, hogy a fűtési költségek alacsonyabbak lesznek, a dolgozók nem fognak olyan jól teljesíteni, mintha kellemes környezetben lennének.
Az arany középút
A legbiztosabb tehát az lehet, ha 22 °C és 25 °C közé tervezzük az irodai hőmérsékletet. Annak érdekében, hogy a lehető legjobb megoldás szülessen, érdemes megbeszélni a kollégákkal, kinek mi a kényelmesebb, és nagyjából átlagolni, majd úgy beállítani a termosztátot. A kompromisszum fokozása érdekében pedig, ha tudjuk magunkról, hogy fázósak vagyunk, nem árt, ha minden nap tartunk magunknál egy meleg pulóvert, amit az irodában is kényelmesen tudunk viselni.
Ha van rá lehetőség, érdemes intelligens termosztátot használni, amely képes érzékelni a környezetet, és automatikusan be tudja állítani a hőt vagy a légkondicionálót a kiegyensúlyozott kényelem és a maximális hatékonyság érdekében. Időnként pedig természetesen ajánlott a fűtőrendszer átvizsgáltatása is, és ha szükséges, akkor egy korszerűbb fűtési módszerre váltás. A legfontosabb pedig az, hogy tényleg vegyük komolyan a hőmérséklet fontosságát, és próbáljunk egyezségre jutni a kollégáinkkal.
Forrás: upworthy.com, blog.constellation.com