Brutálisan menő újdonságok érkeznek az iPhone-odra
Namedrop, Standby és Contact Poster. Hangzás alapján lehetne ez akár a Balaton Sound legmenőbb fellépőinek a névsora, de valójában ezek jóval menőbb dolgok, amikkel hamarosan te is találkozhatsz a mindennapjaidban. Kell hozzá egy iPhone, a többi pedig jön magától. Illetve egy frissítéssel.
Ezeket láttad már?
Kiderült, hogy mi minden érkezik az iOS 17-re. Az első kérdés rögtön adja is magát: szeptemberben. Az Apple hagyományosan júniusban jelenti be, hogy mi mindent tud majd az új operációs rendszer, aztán júliusban elindul a publikus béta-tesztelés, majd szeptemberben, közvetlenül az új készülékek bemutatása után jön a frissítés, amivel elérhetővé válik.
Megkapom?
A következő kérdés általában az, hogy ki kapja meg ezeket a frissítéseket. Nos, erre is van pontos válaszunk. Ha az iPhone-od újabb, mint az iPhone 8, 8Plus vagy az X, akkor számíthatsz a frissítésre. Ha nem vagy benne biztos, hogy pontosan milyen a készüléked, akkor a beállítások menüpont általános információs részében a telefon névjegye résznél meg tudod nézni.
Azt is fontos kiemelni, hogy nem biztos, hogy az összes új funkció elérhető lesz a készülékeden, ugyanis ha régebbi típus, lehetséges, hogy néhány újítást nem tud kezelni a processzor. Ha iPaddel rendelkezel, akkor a hatodik generáció, az iPad mini esetében az ötödik generáció, iPad Airnél a harmadik, iPad Pronál pedig a második generációs és újabb készülékek kapják meg a frissítést.
Júliustól lesz elérhető a nyilvános béta verzió, ami tulajdonképpen egy teszt, hozzáférést lehet kapni, de arra is fel kell készülni, hogy tele lesz hibával. Ez az a szakasz, ami visszajelzés élesben a fejlesztőknek olyan felhasználóktól, akik a megjelenés előtt már szeretnék látni az újdonságokat, és vállalják, hogy nem mindig működik úgy a készülékük, ahogyan kellene. Ha belevágsz ebbe a tesztelésbe, fontos, hogy előtte készíts biztonsági másolatot mindenről, mert lehet, hogy teljesen újra kell telepíteni a telefonod.
Nézzük az újdonságokat
Az újítások pontos magyar neveit még nem tudjuk, de azt igen, hogy mit is jelentenek. A Contact Posters például olyan lesz, mint egy menő névjegykártya. Azt eddig is meg lehetett tenni, hogy fotót raksz valamelyik kontaktod mellé, most azonban te választhatod ki, hogy mikor felhívsz valakit, ő milyen fotót lásson rólad. Beállíthatsz hozzá egyéni betűtípussal szöveget is.
Ezzel a funkcióval szorosan összefügg a NameDrop és AirDrop, előbbi azt jelenti, hogy még egyszerűbben oszthatsz meg kontaktokat egy másik iPhone-használóval, ha közel vagytok egymáshoz. Vége a “véletlenül rosszul ütöttem be a számod” és hasonló kifogásoknak, itt az ideje, hogy ha valakinek nem akarod megadni az elérhetőséged, akkor egyenesen megmondd neki.
Az AirDrop funkció már eddig is jól ismert volt, de most lehetőség lesz arra, hogy nagyobb felbontású fotók vagy file-ok esetében nem kell egymás mellett állni, amíg megtörténik a file-átvitel, hanem el lehet távolodni. Jó hír ez azoknak, akik folyton sietnek, rossz hír azoknak, akik utálják, hogy vadidegenek a privát testrészeiket szeretnék elküldözgetni tömegközlekedési eszközön utazóknak. Egyébként itt szólunk, hogy be lehet állítani, hogy csak ismerősöktől érkezhessen bármilyen üzenet.
Élő hangposta
Lehet előfordult már veled is, hogy a színházban, moziban vagy egy fontos megbeszélésen ültél, és csak azt láttad, hogy valaki ötpercenként hív. Nem tudod, hogy baj van, vagy csak nagyon ráér, de most lehetősége lesz élő hangüzenetet hagyni. Ez azt jelenti, hogy ahogyan mondja az illető az üzenetet, úgy jelenik meg írásban a mondanivaló a képernyőn, így könnyen el tudod dönteni, mekkora a vészhelyzet, vissza kell-e hívni azonnal az illetőt.
Jön egy intelligens hazakísérő funkció, ami az Üzenetek alkalmazásban barátnak vagy családtagnak jelez, ha megérkezett az illető a desztinációjához. Ha kissé beborozva közelíti meg valaki az otthonát, akkor a rendszer megpróbál kapcsolatba lépni a felhasználóval, ha nem válaszolsz, akkor egy kiválasztottal megosztja a helyed és a telefon töltöttségét. Azt ígérik, hogy mindez a két végpont között titkosítva lesz. De az üzenetekben lehet majd látni azt is, ha megosztja valaki a tartózkodási helyét, sőt a hangüzenetekből készít egy átiratot is, hiszen nem tudja mindenki azonnal meghallgatni, mit üzent a másik, sokszor kényelmesebb elolvasni.
Matricák mindenütt!
Beépülnek a matricák az emoji-billentyűzetbe, így akár harmadik fél által készült alkalmazásokban is gyorsabban elérhetőek lesznek, és könnyebben lehet majd használni őket. Képekből is lehet majd matricákat kreálni, vagyis ha sikerül lefotózni, ahogyan ásít a macska, kivághatod a fotóból, és matricaként használhatod, azaz gyakorlatilag bármit mémesíthetsz majd. Vagy éppen kínos matricákat csinálhatsz a barátaidról, a lehetőségeknek csak a kreativitásod szab határt.
Standby üzemmód és napló
A cél az, hogy a telefon akkor is hasznos legyen, mikor töltőn van. Jelen esetben ezt úgy képzelik az Apple-nél, hogy töltés közben fekvő módba helyezve megjelenik az óra, fényképek vagy interaktív widgetek. Jön a napló, ami a nevéhez hűen arra próbálja rávenni a felhasználót, hogy leírja a napja legfontosabb történéseit. A különbség annyi, hogy itt fényképeket, dalokat és hangfelvételeket is a bejegyzéshez lehet adni, hogy aztán majd évekkel később még egyszerűbb legyen visszahívni az emlékeket. A gép tanulás segítségével pedig a készülék is javalatokat küld, és emlékeztet, hogy ez éppen egy olyan pillanat volt, amit megéri megörökíteni.
Nagyobb biztonság
Több új biztonsági funkciót is bevezetnek, ezek közül talán a legfontosabb, hogy igyekeznek jobben megóvni a gyerekeket attól, hogy meztelen képeket lássanak a telefonon, és videóhívás üzemmódban is működni fog. Nem kell aggódni, nem csak gyerekek használhatják, ha valaki felnőttként sem kíváncsi az ilyen beérkező üzenetekre, ő is beállíthatja ezt a szolgáltatást.
Tovább az esélyegyenlőség útján
Fontos újítások lesznek az olyanok, mint az Assistive Access, ami a kognitív fogyatékkal élők számára teszi egyszerűbbé a használatot. Az Élő Beszéd segít a telefonba beírt szavakat élő beszéddé alakítani, és lehetőség van arra is, hogy a sajátjukhoz hasonló hangot hozzanak létre azok, akik beszédveszteség kockázatának vannak kitéve. A Point and Speak funkció pedig a látássérülteknek segíthet majd azzal, hogy a tárgyakra irányítva felolvassa a szöveget.