Kik az introvertált extrovertáltak, akik úgy érzik, senki nem érti meg őket?
Nincs két egyforma ember, de azért vannak olyan személyiségtípusok, akiket egy csoportba oszthatunk. Vannak, akik magányosan szeretik eltölteni az idejük, és csendes, nyugodt térre van szükségük ahhoz, hogy biztonságban érezzék magukat és produktívak legyenek. Mások viszont társaságban, gazdag szociális élettel érzik magukat teljesnek. Ők azok, akiket a home office nem dob fel, mindig a társas interakcióktól kapják meg a vágyott kielégülést.
Ezeket láttad már?
Ha úgy érzed, te nem vagy vagy az egyik, vagy a másik csoport tagja, akkor ne ess kétségbe! Léteznek ugyanis introvertált extrovertáltak, akik a kettő típus keverékei, és akiknél akár óránként is változhat, melyiket preferálják. Mi több, egészen gyakori, hogy valaki ebbe a kategóriába tartozik - hogy mikor éppen melyik, azt befolyásolhatja a társaság, az aktuális hangulat, de a ciklus napja is.
Hogyan működik a kevert típus?
Ha valaki extrovertált, az persze nem azt jelenti, hogy mindig, minden helyzetben kedve van társaságba menni, és hogy egyébként minden ember, akivel a sors összehozza, boldoggá teszi. Sőt, nem is barátkozik feltétlenül szívesen minden helyzetben, ahogyan egy introvertált emberről sem mondható el, hogy állandóan bezárkózik.
Neki is ugyanúgy vannak barátai, kimozdul, amikor kedve tartja. Viszont kimutatható, megállapítható, hogy valamelyik irányba az esetek többségében billen a mérleg. Az introvertált extrovertált embernél más a helyzet: nála tényleg középen marad a mérleg nyelve.
Ő az, aki szívesen megszervez egy bulit, remekül elő is készül rá, sok barátja van, akit meghívhat. Mégis, pár óra után úgy érzi, nála szinte túltölt a "social battery", és inkább elvonul kicsit, keresi az alkalmat a magányos tevékenységre, például pakolászik, mosogatni kezd, állandóan felszolgálja az italokat, mert ebben érzi magát a legotthonosabban: társaságban, mégis jóleső magányban.
A leggyakoribb jellemzők
Ha még mindig nem tudod eldönteni, te is introvertált extrovertált vagy-e, lássuk, az alábbi állítások igazak-e rád!
- Szereted összehozni az embereket, de hamar úgy érzed, ennyi elég is volt a társaságból.
- Szívesen bekuckózol otthon, nem rémiszt meg, ha hetekig nincs programod, de amikor kimozdulsz, mindig jön a felismerés, hogy te igazából élvezed ezt.
- A túl sok figyelem feszültté tesz. Nem szereted a vezető szerepeket, nem élvezed, amikor te tartasz prezentációt, mert szorongóvá tesz. Sokkal inkább szereted azt, amikor egy csapat tagjaként lehetsz jelen, és néha nálad a szó.
- Szívesen segítesz másoknak, hangot adsz a támogatásodnak, ám a saját csatáidat ritkán osztod meg mással, arról inkább hallgatsz.
Kihívások az introvertált extrovertált emberek életében
Introvertált extrovertáltnak lenni nagy kihívás. Hogy miért? Mert az emberek általában vagy nem is tudják, vagy figyelmen kívül hagyják, hogy ilyen kategória is létezik. A többség szeret végletekben gondolkodni, és ez a csoport nem ilyen. Ez pedig gyakran félreértésekhez vezethet, sokan például személyes sértésnek vehetik, ha az introvertált extrovertált házigazda az előbb említett bulin visszavonul. Többen ilyenkor azt hiszik, nem tartja elég jónak a társaságot, nem értik meg, hogy más lelki okai vannak a folyamatnak.
A kommunikációs stílusa is sokszor csapongó: ő az, akik néha nagyon hevesen, rendkívül aktívan részt vesznek a kommunikációban, éjszakába nyúló beszélgetéseket lehet vele folytatni, majd rá sem ismerni, és akár hetekig nem lép szociális interakciókba.
Mentőcsomag az introvertált extrovertáltaknak
A kihívások leküzdésének egyik módja az önelfogadás, a másik pedig a kommunikáció. Először is el kell fogadnod, hogy lesznek, akik hangulatembernek tartanak majd emiatt, vagy félreértenek. Ezzel sincs semmi baj, amikor lehetőséged adódik rá, tisztázd velük, hogy a reakciód többnyire tőlük független, egyszerűen csak introvertált extrovertált vagy.
Jöjjön néhány tipp, hogy introvertált extrovertáltként boldogulhass a hétköznapokban:
- Készíts egy oszlopot, és írd le azokat a dolgokat, amelyeket szívesen csinálsz. Ezután fejtsd ki, pontosan hogyan szereted ezeket, például: szeretek vacsorapartit adni, de csak 9-ig, mert azután nem élvezem az éjszakába nyúló társasági eseményeket.
- Ha ez megvan, szervezkedj ezen pontok mentén, és előre tisztázd a feltételeket. Fejtsd ki a meghívottaknak (ha ennél a példánál maradunk), hogy te 9 után úgy érzed, teljesen lemerülsz, de ettől függetlenül szívesen látod őket egy adott intervallumban. Ez nem róluk szól, egyszerűen tiszteletben szeretnéd tartani a saját igényeidet is. Gondolj csak bele, lehet más ugyanezen megy keresztül, és igazából szívességet teszel neki!
- Ezt a listát terjeszd ki az életed minden területére, és hidd el, minél tisztábban kommunikálsz erről a környezetedben lévőkkel, annál kevesebb lesz az esély a félreértésekre. Az új kapcsolatokban pedig hozd fel bátran már az elején, mert ha nem hallottak még az introvertált extrovertált személyiségtípusról, akkor elképzelhető, hogy mély figyelemmel kísérik majd az új információt.
Hidd el, ebben nincs semmi ciki, nem rosszabb a kevert típus, mint az introvertált vagy az extrovertált! Mindegyik személyiségtípusnak megvan az előnye és a hátránya, a lényeg csak annyi, hogy sose erőltesd magadra az olyan helyzeteket, viselkedéseket, elvárásokat, amelyekben már előre tudod, hogy nem leszel boldog. Ne akarj mindenáron megfelelni; tudnod kell, hogy mindig lesznek olyan emberek, akik saját magadért szeretnek.