Így győzheted le az imposztor szindrómát a párkapcsolatodban

2023. június 21.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Az imposztor szindróma kifejezést általában a karrierben való teljesítményhez kötik, pedig a párkapcsolatban is komoly elakadásokat okozhat. A szakértő 6 olyan tippet oszt meg, amelyek segítségével leküzdheted a problémát.

Az imposztor szindróma nem csak a munkahelyi teljesítményedre lehet hatással, hanem a párkapcsolatodra is
Az imposztor szindróma nem csak a munkahelyi teljesítményedre lehet hatással, hanem a párkapcsolatodra is
Fotó: Anton Vierietin/Getty Images

A munkahelyen az imposztor szindróma azt jelenti, hogy kétségbe vonjuk a saját készségeinket, tehetségesünket, képességeinket. Aki ezzel küzd, a a teljesítményét és az eredményeit leminősíti, sőt, időnként semmibe veszi azt gondolván, hogy a sikert egyáltalán nem magának köszönheti. De vajon miben mutatkozik ez meg egy párkapcsolatban? A terapeuta kifejti, valamint remek módszerekkel segít abban, hogy legyőzhesd az imposztor szindrómát.

HIRDETÉS

Csalónak hiszed magad

Az imposztor szindrómában szenvedő személy igazi megtévesztőnek gondolja magát, és kételkedhet a szakértelmében, illetve abban, hogy megérdemli a sikert és az elismerést. Egy kapcsolatban pedig úgy érezheti, hogy nem elég jó a partnerének és méltatlan a szerelemre. Noha normális, hogy bizonyos mértékig időnként bizonytalanságot érzünk és kétségbe vonjuk magunkat - különösen a kezdeti szakaszban -, azonban nem mindegy, hogy ez milyen mértékben történik. Sabrina Romanoff klinikai szakpszichológus szerint amennyiben gyakori és erős szorongás lesz úrrá rajtunk emiatt, úgy mihamarabb lépéseket kell tennünk. Nézzük, mik lehetnek a jelei annak, ha ilyen nehézségekkel küzdesz a párkapcsolatodban.

Leértékeled magad: Míg a párodat piedesztálra emeled, addig magadat alsóbbrendűnek látod. Elhiteted magaddal, hogy a párod sokkal jobbat érdemelne, mint te.

A hiányosságaidra összpontosítasz: Az erősségeidet nem ismered fel, míg a negatív tulajdonságaidnak tered engedsz. Ennek eredményeképpen előfordulhat, hogy úgy érzed, teher vagy a kedvesed számára, és nem tekinted magad egyenragú partnernek.

Szakítás helyett együtt maradni? 3 inspiráló történet, hogy lehetséges

Szakítás helyett együtt maradni? 3 inspiráló történet, hogy lehetséges

Félsz attól, hogy “lelepleződsz”: Mivel csalónak érzed magad, ezért rettegsz attól, hogy a párod rájön, ki is vagy valójában. Hiszen, ha felfedezi az “igazi énedet”, akkor rá fog jönni, hogy nem is téged akar.

Kételkedsz a partneredben: Kínzó féltékenység lesz rajtad úrrá, és állandóan megcsalásra gyanakodsz, mivel képtelen vagy elhinni, hogy a partnered valóban elkötelezte magát melletted.

Mindig a legrosszabbra számítasz: Mivel nem hiszed el, hogy megérdemled a boldogságot, ezért katasztrofizálod a helyzetet. Lélekben arra készülsz, hogy hamarosan valami szörnyűség fog történni, például megcsal a párod és/vagy szakítotok - ettől olyan vagy, mint egy időzített bomba, ami bármelyik pillanatban felrobbanhat.

Úgy érzed, nem érdemled meg a szeretetet

A szakértő úgy véli, hogy azok az emberek, akik kételkednek önmagukban, nagyobb eséllyel küzdenek imposztor szindrómában. Úgy érzik, nem érdemlik meg a szeretetet, és gondot okoz számukra, hogy megnyíljanak a partnerük előtt, hiszen “kiderül” róluk, hogy nem olyan szerethetőek, mint ahogy azt a másik személy elsőre gondolta. A perfekcionista emberek szintén hajlamosabbak erre a szindrómára, mert soha nem tudnak megfelelni az önmaguk felé támasztott irreális elvárásaiknak.

Merj sebezhető lenni

Amennyiben úgy érzed, ebben szenvedsz, szentelj nagy figyelmet a probléma megoldására, ugyanis ha nem teszed, az negatív irányba befolyásolhatja a párkapcsolatodat. Például sokkal nehezebb lesz mély és tartalmas beszélgetést kezdeményezni partnereddel, hiszen nem mered előtte felfedni a sebezhetőségedet. Annak érdekében, hogy ne okozz csalódást neki, inkább elfojtod a gondolataidat és az érzéseidet, ami szintén nem túl célravezető egy szerelmi kapcsolatban. Önmagad megkérdőjelezése feszültséget okozhat, ugyanis állandó megerősítésre van szükséged, hogy elhidd: szerethető és értékes vagy. Ez sajnos egy idő után nagyon fárasztó lehet a párod számára és megterheli a kapcsolatot. Végezetül pedig így a konfliktusokat sem fogjátok tudni elkerülni, mert a folyamatos féltékenységi jelenetek nagy veszekedésekbe torkollhatnak.

Hogyan birkózhatsz meg vele?

Azonosítsd a kiváltó okokat: tanuld meg felismerni azokat a helyzeteket, amelyek kiváltják az imposztor szindróma okozta gondolataidat. Tudatosítsd magadban, hogy ezek olyan elképzelt dolgok, amik csak a te fejedben léteznek, és nem tények. Amíg nincs bizonyíték például arra, hogy a párod megcsal vagy el akar hagyni, addig amit gondolsz, nem valóság, hanem korlátozó hiedelem.

Ezért hagyd, hogy a férfi királynőként kezeljen

Ezért hagyd, hogy a férfi királynőként kezeljen

Koncentrálj az erősségeidre: Gyakran emlékeztesd magad azokra a dolgokra, amikben jó vagy. Végezz napi megerősítéseket úgy, hogy átgondolod, milyen jó tulajdonságokkal rendelkezel, amiket hangosan ki is mondhatsz: „Intelligens, humoros és jószívű vagyok. Megérdemlem a párom szeretetét.” Az is növelheti az önbizalmadat, ha rendszeresen csinálsz olyan tevékenységeket, amikben jó vagy.

Bátran öntsd ki a szíved a párodnak: A kedvesed azért van veled, mert szeret! Megérdemli a bizalmat, ezért nyugodtan oszd meg vele a félelmeidet, kétségeidet. Így jobban megértheti, mi zajlik benned, és miért viselkedsz úgy ahogy, és máris elkezdhettek közösen gondolkodni a megoldáson.

Dolgozz magadon: Az önfejlesztés elengedhetetlen egy ember életében, hiszen mindig van mit tanulni. Egyikünk sem tökéletes, és mindenkinek vannak hibái, de ahelyett, hogy a gyengeségeidre fókuszálnál, összpontosíts inkább azokra a területekre, ahol javulást szeretnél elérni. Ez segíthet abban, hogy fejlődjön a személyiséged, ami az emberi kapcsolataidra is jó hatással lesz.

„Rettegek, hogy rájönnek, nem vagyok elég jó ide” - 5 módszer, hogy legyőzd az imposztor szindrómát

„Rettegek, hogy rájönnek, nem vagyok elég jó ide” - 5 módszer, hogy legyőzd az imposztor szindrómát

Merj segítséget kérni

Az imposztor szindróma alacsony önbecsülést, szorongást és depressziót okozhat, ami károsíthatja a mentális egészségedet és a kapcsolataid rovására mehet. Ezért nagyon fontos, hogy ha úgy érzed, egyedül nem tudsz megbirkózni a nehézségekkel, keress fel egy pszichológus szakembert. Ha a partnered is nyitott a dologra, bátran kezdjetek el egy párterápiát.

Forrás: verywellmind.com

Olvass tovább a párkapcsolati dinamikáról:

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Már hivatalos: ezt a súlyos betegséget diagnosztizálták Kamilla királynénál

Már hivatalos: ezt a súlyos betegséget diagnosztizálták Kamilla királynénál

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Íme a tökéletes hajápolási rutin, ha hajhullás ellen keresel megoldást (x)

Íme a tökéletes hajápolási rutin, ha hajhullás ellen keresel megoldást (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit muszáj kipróbálnod! (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit muszáj kipróbálnod! (x)