5 zseniális trükk, amivel fantasztikus illatú lesz az otthonod és gyakorlatilag nem kerül semmibe
Számos olyan tanulmányt és cikket olvashatunk arról, hogy milyen hatással vannak az illatosítók a szervezetünkre. Egy illatgyertya fürdéshez, füstölő az esti otthoni jógához vagy egy finom lakásillatosító minden gondolatunk, amikor otthonunk frissítéséről van szó, ám ezek tartalmaznak olyan illatanyagokat, amelyek nincsenek túl jó hatással szervezetünkre nézve. Ebben a cikkben olyan tippeket adunk, amelyek nem kerülnek sokba, nem károsak az egészségedre, otthonod viszont garantáltan kellemes illattal telik majd meg.
Ezeket láttad már?
Az otthoni illatszerek piaca évről évre nő, 2030-ra pedig nagyjából 20 milliárd dollárt (kb. 7,3 billió forintot) fog érni. Nagyon sok probléma akad azonban az illatszerekben található összetevők transzparenciájával kapcsolatban. Az összetevők listáján gyakran nem szerepel minden, vagy kimaradnak az allergének és kémiai összetevők, de előfordul, hogy mindössze egy szóval foglalják össze a teljes listát, ez pedig az angol „fragrance” azaz „illatanyag” szó. Természetesen a dobozon lévő illat megnevezéséből tudjuk, hogy milyen illatot fogunk érezni, arról viszont, hogy ez mennyire természetes és mivel van esetleg kiegészítve, már hiányos a tudásunk.
Otthonunk felfrissítésére tehát nemcsak egy jó illatjegyekkel ellátott aeroszol lehet a megoldás, hanem olyan egyszerű dolgok is, mint egy jó időben végzett szellőztetés, vagy természetes illóolaj.
1. tipp: Alapos tisztítás a lakás minden sarkában
Az első és legfontosabb lépés a rendszeres takarítás környezetbarát termékekkel, ami azért fontos, mert ugyan az ipari fertőtlenítők szagát társítjuk a tisztasággal, nincs szükség ezekre az erős kemikáliákra. A környezetbarát tisztítószerekben nincs illatanyag és ugyanolyan hatékonyak. Gondoskodj arról is, hogy rendszeresen kiviszed a szemetet és, hogy a szemetesnek jól illeszkedő fedele legyen.
Az aktívszenes tasakok használata is segít a ház körül, ugyanis nem mérgezőek, és hatékonyan elnyelik a nedvességet és a rossz szagokat a nyirkos zugokban, például a cipős szekrényekben, a mosogató alatt és a háziállatok élőhelyei közelében. Az olyan egyszerű dolgok, mint a szódabikarbóna vagy ecet minden háztartásban megtalálhatók és nemcsak tisztításra alkalmasak, hanem egy tálba helyezve csökkentik a főzés okozta szagokat a konyhában. Szakértők szerint egy jó HEPA légszűrő is hasznos, különösen akkor, ha a rossz kültéri levegőminőség miatt a szellőztetés nem javít, hanem ront a helyzeten.
2. tipp: Használj illóolajokat
Bár egyes környezetvédők kritizálják az illóolajok előállítását, mivel jelentős mennyiségű növényi nyersanyagot igényelnek, kis mennyiségben általában biztonságosan használhatók illatosításra. Az illóolajat egy zsebkendőre vagy természetes anyagra csepegtetve máris kész a saját illatosítód, de ha van diffúzorod, akkor vízhez adva is használható, illetve készíthetsz DIY szobaspray-t is.
3. tipp: Vásárolj illatos növényeket
Az egy mítosz, hogy a szobanövények megtisztítják a levegőt a szennyeződésektől, ettől függetlenül az illatos növények biztosítják a friss növényillatot, amely belengi az egész otthonod. Ne csak szép virágokkal borított növényekre gondolj, hanem fűszernövényekre is, hiszen azok is különleges illatot árasztanak magukból. A bazsalikom, a törpe rozmaring és az oregánó; virágzó szobanövények, mint a jázmin, a gardénia, vagy kis citrusfélék mind-mind jó választás. Illatos kinti növényeid is segítségedre lehetnek, ugyanis, ha az ablakban virágládákba helyezed őket vagy közel az ajtóhoz kapnak helyet, akkor az illatok a belső tereket is bejárják majd.
4. tipp: Válassz illatgyertyát okosan
Minden alkalommal, amikor gyertyát vagy füstölőt gyújtasz „egy kis szennyezést okozol” az otthonodban, ugyanis a levegőbe nitrogén-oxidok, szén-monoxid és a policiklusos aromás szénhidrogének kerülnek. Az illatgyertyák égetésének egészségügyi hatásairól szóló néhány alapos tanulmány azt állítja, hogy a kibocsátás meglehetősen elhanyagolható, de sok változó befolyásolhatja a levegő minőségét, például a szoba mérete vagy az égetett gyertyák száma.
Amikor gyertyát gyújtasz, gondoskodj a jó szellőzésről és mértékkel csináld. Illetve, manapság már léteznek környezetbarátabb gyertyák, melyek égetésekor kevesebb káros anyag kerül a levegőbe, ilyenek például a szójagyertyák.
5. tipp: Használj párologtatót
A párologtató egyszerűen elkészíthető és olcsó módja annak, hogy kellemes illatokkal áraszd el otthonod. Adj citrom vagy narancs héját, fűszereket és vaníliakivonatot egy fazék forró vízbe, és voilá: hangulatos, házias aromák fogják belengeni a lakásod. Ha kedved támadt egy kis forrócsokihoz vagy forralt borhoz, akkor nyert ügyed van, mert ezek nagyon jó illatú aromákkal töltik meg a teret. A párologtatáshoz használhatsz izgalmas kulináris alapanyagokat vagy illóolajokat vízbe csepegtetve. Fontos, hogy figyelj a vízszintre, le ne égjenek a fűszerek, és arra, hogy ne forrald a vizet, csak melegítsd akár gyertyás párologtatót, akár a tűzhelyedet használod.