Így kávézhatsz úgy, mint a világ leghosszabb életű emberei
Kávézni sokan szeretünk, de valóban olyan pozitívan hat ránk, mint amilyen jó élményt adhat elkortyolni belőle egy csészével? Nos, ha figyelembe vesszük, hogy a világ leghosszabb életű emberei hogyan gondolkodnak a kávézásról, egyet biztosan kijelenthetünk: önmagában abszolút jó a kávé, azonban van néhány tényező, amelyre határozottan érdemes figyelni.
Ezeket láttad már?
A világon öt olyan terület van, ahol az emberek közül kiemelkedően sokan érnek meg szép kort, akár száznál is több évet. Akik elérik ezt a kort, azok a világ leghosszabb életű emberei. Szardínia, Ikaria és Nicoya lakosai elárulták, hogy milyen gyakran isznak kávét, valamint azt is, hogyan fogyasztják. Lássuk, a kávé és a hosszú élet összefüggéseit!
Mi lehet a hosszú élet titka?
Dan Buettner író élete egy részét arra tette fel, hogy felkutassa a világ azon területeit, ahol különösen jellemző a hosszú élettartam. Kitartó munkája eredményeként öt olyan területet azonosított, amelyről elmondható, hogy a helyiek általában sokáig élnek, és a 100. életév betöltése sem ritkaság. Ez az öt terület - más néven a kék zónák - Ikaria (Görögország), Loma Linda (Kalifornia) Szardínia (Olaszország), Okinawa (Japán) és Nicoya (Costa Rica).
A kék zónák felfedezőjének küldetése lett az is, hogy feltárja e területek lakóinak a szokásait, amelyek hozzájárulnak a kivételes egészségükhöz. Természetesen ebben az esetben sem arról van szó, hogy talált egy bizonyos dolgot, ami a hosszú élet titkának tekinthető, viszont rávilágított olyan szokásokra, amelyekről méltán feltételezhetjük, hogy egészségesek, és bizony a kávézás is közéjük tartozik.
Ezért lehet jó választás a kávé
Az elmúlt évtizedek során számos kutatás eredménye sorakoztatott fel olyan érveket, amelyek arra engednek következtetni, hogy kávézni abszolút egészséges szokás lehet, de nem mindegy, hogyan. Ami a pozitívumokat illeti, mindenképpen érdemes megjegyezni, hogy önmagában a kávébab tele van antioxidánsokkal, polifenolokkal és más értékes összetevőkkel, amelyek gyulladáscsökkentő hatást fejthetnek ki, és számos krónikus betegség kialakulásának a kockázatát csökkenthetik.
Mindezen előnyöket erősíti az a tény is, hogy a kék zónák lakói közül a szardíniaiak, az Ikarián élők és a nicoyaiak is napi szinten fogyasztanak kávét. Persze fontos, hogy megfelelő mennyiségben, tehát például a szervezetünk számára ideális napi koffeinadagot nem érdemes túllépnünk, és számos kutatás eredménye és szakértői vélemények alapján arra is ajánlott figyelnünk, hogy mikor isszuk meg az utolsó kávénkat. Sok esetben ez egy viszonylag késő délutáninak tekinthető időpontot, 17 órát jelent.
A legjobb, ha fekete
Ahhoz, hogy megfelelően támogassuk az egészségünket, nem elég önmagában arra gondolnunk, hogy kávézni jó ötlet, még akkor sem, ha a bevitt koffein mennyiségére és az elfogyasztásának az időpontjára is figyelünk. Borzasztóan fontos az is, hogy pontosan mi kerül a kávénkba. Dan Buettner szerint a kék zónák lakói leginkább feketén isszák. De ha úgy túl keserűnek vagy savasnak érzed, nyugodtan hozzáadhatsz egy csepp mandulatejet vagy zabtejet.
Ellenben sok cukor, tejszín vagy ízesített szirupok lehetőleg ne kerüljenek bele, ugyanis bár finomak és csábítóak lehetnek, meggátolhatják a kávé egészségügyi előnyeit. Utóbbiak gazdagításának viszont még egy módja is lehet: ahogyan arra Dan Buettner is felhívta a figyelmet, Ikaria lakosai jellemzően nagyon finomra őrölik a kávét, amelynek hatására egy másik típusú antioxidáns is fel tud szabadulni, így még pozitívabban hathat a testünkre a kávé.
Összességében tehát, ha a világ leghosszabb életű embereitől szeretnénk tanulni, akkor a kávéfogyasztásról sem kell lemondanunk. Fontos azonban, hogy kellő odafigyeléssel készítsük és fogyasszuk el. Ráadásként pedig, ha még jobban szeretnénk kedvezni az egészségünknek, más szokásukat, például az aktív életmódot vagy a sok friss, főként növényi alapú élelmiszer elsajátítását is érdemes figyelembe vennünk.
Forrás: indianexpress.com, eatthis.com, wellandgood.com