Mennyit hízhatsz a terhesség alatt? Szakorvost kérdeztünk

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Tápláltsági állapotod és testsúlyod nem csak a megtermékenyülés esélyeit befolyásolja, de azt is, milyen lesz a terhességed, sőt, még kisbabád egészségi állapotára is kihathat. Dr. Gajdács Ágnes obezitológus szakorvos, testsúlygyógyász elmondja, mire és hogyan érdemes odafigyelni, hogy minden a lehető legnagyobb rendben legyen a terhesség alatt.

Hogyan érdemes táplálkozni a terhesség alatt, és mennyit ajánlott hízni?
Hogyan érdemes táplálkozni a terhesség alatt, és mennyit ajánlott hízni?
Fotó: ArtistGNDphotography/Getty Images

A testsúly, a testtömegindex (BMI) és a testösszetétel (izom-zsír arány) hatással van a megtermékenyülés esélyeire is. Az alultápláltság esetén gyakran nincs ovuláció, és a menstruáció is rendszertelen, vagy akár elmarad. A túlsúly, és főleg az elhízás szintén kedvezőtlenül befolyásolja a peteérést, a petesejtek, illetve a hímivarsejtek minőségét. A tervezett terhesség előtt három hónappal érdemes baba-mama barát életmódra váltani, de aki jelentősen alul- vagy túltáplált, ennél hosszabb időre is szüksége lehet az eltérések rendezésére.

A fogyást azért is érdemes a terhesség előttre időzíteni, mert a zsírszövet sok olyan zsírban oldódó ártalmas anyagot is raktároz, melyek felszabadulása a magzatra kedvezőtlen hatást gyakorolna. A BMI és testösszetétel rendezése nemcsak a megtermékenyülést segíti, hanem a terhesség alatti és szülés körüli anyai és magzati szövődmények gyakoriságát csökkenti (császármetszés, terhesség alatt vérnyomás-emelkedés, terhességi cukorbetegség, terhességi toxikózis), sőt az anya további egészségére, és a baba gyermekkori és felnőttkori egészségére is hatással van. A statisztikák azt mutatják, hogy ha az egyik szülő elhízott, akkor a gyermek 40%-os eséllyel lesz elhízott, ha pedig mindkét szülő, akkor ez már 80%, míg két normál testsúlyú szülő esetében csak 7% esélye van a gyereknek, hogy később elhízzon.

Mennyi súlygyarapodás ideális a terhesség alatt?

Azt, hogy mennyit hízhat egy kismama terhesség alatt, elsősorban a várandósság előtti testtömegindexe (BMI) határozza meg. Fontos tudni, hogy nem csak a terhesség alatt lehet veszélyes a túlsúly, de az sem szerencsés, ha a második gyermeket már jelentősen magasabb testsúllyal vállalja az anyuka. Ha például az első terhesség előtt az anyai BMI normális, a második terhesség előtt viszont az anya már elhízott, háromszoros a rizikója a cukorbetegségnek.

Terhesség előtti BMI (testsúly osztva méterben vett magasság négyzetével)Ajánlott terhesség alatti súlynövekedés (kg)
<18,514-20
18,5–24,912,5–17,5
25–29,97,5–12,5
>305,5–10

A Facebook hamarabb tudja meg, hogy gyereket vársz, mint te magad

A Facebook hamarabb tudja meg, hogy gyereket vársz, mint te magad

Étkezés a várandósság alatt

Az ízletes és egészséges étkezés kiemelt fontosságú nemcsak a várandósság előtti fogyás, hanem az áldott állapot alatti egészség fenntartása miatt is. Nem szükséges azonban kettő helyett enni! A terhesség első harmadában nem, és utána is csak mérsékelten emelkedik meg az energiaigény. Fontos a napi ötszöri étkezés, a felesleges kalóriák kiiktatása (sós és édes finomított szénhidrátok, cukros üdítőitalok), alacsony glikémiás indexű zöldségek, gyümölcsök fogyasztása, a várandósság miatt fokozott fehérjebevitel biztosítása sovány húsok, halak formájában, a fokozott folyadékigény kielégítése, omega–3 zsírsavakban, vitaminokban, ásványi anyagokban gazdag ételek fogyasztása.

A székrekedés elkerülésére szolgál a bőséges rostfogyasztás (zabkorpa, zöldségek, gyümölcsök) és bő folyadékfogyasztás. A puffasztó ételek fogyasztása ilyenkor nem célszerű, ezért ritkán, kisebb mennyiségben érdemes az étrendbe iktatni őket. A nyers tej, a nemespenésszel érlelt sajtok, a nem megfelelően hőkezelt tojás és húsfélék fogyasztása pedig mikrobiológiai szempontból továbbra sem ajánlott. A halaknál is ügyeljünk arra, hogy a környezetszennyezés miatt sok értékes tengeri hal tartalmaz higanyt, de az alaszkai vadlazac vagy a hazai halfélék biztonsággal fogyaszthatóak. Kerülendő viszont a fehér tonhal, a kardhal, a makréla és a sügér fogyasztása.

Amikor nem csak a kismama súlya gyarapodik

A terhessége során gyakran nemcsak a kismama, hanem az apa, vagy más közeli hozzátartozó is mutat a terhességhez hasonló testi tüneteket. Ez a szimpátiahízásnak vagy Couvade-szindrómának nevezett állapot meglehetősen gyakori, az apák 20%-ánál fellép. Leggyakoribb tünetek: fej- és hátfájás, puffadás, székrekedés, étvágycsökkenés vagy -fokozódás, súlynövekedés, fájdalmak, álterhesség, ételek megkívánása, hányinger, hányás. Szimpátiahízásról akkor beszélhetünk, ha legalább két tünet fennáll, és a tünetek sem a terhesség előtt, sem utána nem jelentkeztek. Ha viszont a tünetek között a hízás is szerepel, a szülés után közösen indulhat a súlyfelesleg leadása!

Cikkünk a GLAMOUR magazin májusi számának MAMI mellékletében jelent meg.

Olvass még többet a babavárásról:

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Yohji Yamamoto: „Az igazi divat eltűnőben van, de amíg élek, harcolok érte”

glamour plusz ikon Yohji Yamamoto: „Az igazi divat eltűnőben van, de amíg élek, harcolok érte”

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)