Fáj a fejed? 5 házi trükk, ami gyorsan segíthet
A fejfájás megnehezítheti a napodat és elronthatja a kedvedet. Ilyenkor természetesen a legkézenfekvőbb megoldásnak az tűnhet, ha beveszel egy fájdalomcsillapító gyógyszert. Erre azonban sok esetben valójában nincs is szükség, ugyanis különféle házi trükkök is sokat segíthetnek.
Ezeket láttad már?
A fejfájás minél többször fordul elő, annál fontosabb, hogy utánajárj, hogy a te esetedben pontosan mi váltja ki. De addig is rengeteget számít, ha gyorsan tudod csillapítani. Ebben pedig - akár enyhébb, akár erősebb fejfájásról van szó - olyan egyszerű, hétköznapi trükkök is a segítségedre lehetnek, amelyekre hirtelen talán nem is gondolnál.
Készíts hideg borogatást
Ha migrénes fejfájásod van, sokat segíthet, ha készítesz egy hideg pakolást a homlokodra. Jó ötlet például ha törülközőbe csavarsz egy jó nagy adag jégkockát, vagy egyszerűen a fejedre teszel egy zacskó fagyasztott zöldséget, amit aztán utána könnyen fel tudsz használni anélkül, hogy visszakerülne a mélyhűtőbe. Ezeket a borogatásokat tartsd a fejeden 15 percig, majd tarts 15 perc szünetet, és ha továbbra is szükségét érzed, akkor alkalmazd tovább.
Mérsékeld a fényeket
Tudtad, hogy az erős vagy villogó fények akár migrénes fejfájáshoz is vezethetnek? Így ha szoktad azt tapasztalni, hogy az erősebb napsütés, a világosra állított képernyők vagy más fényforrások zavarnak, akkor akár éppen fáj a fejed, akár nem, érdemes néhány óvintézkedést tenned. Így például ha lehetőséged van rá, takard le az ablakaidat sötétítőfüggönnyel, vedd le a képernyő fényerejét a laptopodon, a mobilodon és más eszközökön, a szabadban pedig viselj napszemüveget.
Próbálj kevesebbet és óvatosabban rágni
Gyakran hallhatjuk, hogy ha rendszeresen rágózunk, azzal nem teszünk jót az állkapcsunknak, de tudtad, hogy a fejünknek sem? Ugyanez igaz még az ajkainkra, a körmeinkre, az arcunk belső résznek vagy bizonyos tárgyaknak, például a ceruzáknak vagy a tollaknak a rágására is. Ha pedig már fáj a fejed, egy ideig a ropogós és ragacsos ételeket is érdemes kerülnöd, és bármit is eszel, tedd óvatosan, és apró falatokban.
Légy hidratált
Ha túl kevés folyadékot viszel be a szervezetedbe, azt a tested elsők között úgy jelezheti, hogy elkezd fájni a fejed. A kiszáradás vagy az afelé vezető út tehát önmagában is fejfájást okozhat, ha pedig már egyébként is fennáll, akkor felerősítheti. Így fejfájás esetén különösen érdemes figyelned arra, hogy elegendő vizet igyál, mellette pedig zöldségeket, gyümölcsöket vagy például teát is jó ötlet lehet fogyasztanod.
Lazíts és aludj
Ha gyakran vagy stresszes, esetleg rendszeresen túlhajtod magad, akkor borzasztóan nehéz lehet a lazítás, ráadásul ahhoz is hozzájárulsz, hogy megfájduljon a fejed vagy még erősebbek legyenek a már meglévő panaszaid. Éppen ezért amikor csak lehet, próbálj meg tenni azért, hogy kordában tarts a stresszszintedet. Ennek része kell hogy legyen a magadra szánt idő is, amit tölthetsz másokkal vagy egyedül is, de mindenképpen fontos, hogy úgy érzed, ki tud kapcsolni és jó érzéssel tölt el.
Az elegendő minőségi alvás pedig mondhatni elengedhetetlen a jó közérzetünkhöz, és abban is segíthet, hogy csillapodjon a fejfájásunk. Hasonlóan fontos továbbá az is, hogy a túlalvást is elkerüld. Ha mindezeket a módszereket beveted, akkor alapvetően is jót tehetsz az egészségednek, ráadásként pedig arra is jó esély van, hogy hamar elmúljon a fejfájásod. Ha viszont rendszeres és továbbra sem akar csillapodni, akkor érdemes felkeresned a háziorvosodat is, és utánajárni, hogy pontosan mi is váltja ki.
Forrás: webmd.com, health.com, mayoclinichealthsystem.org