Ezzel a módszerrel garantáltan eltüntetheted a hasi zsírt, az orvos is ezt ajánlja
Veled is előfordult már, hogy megpróbáltál tudatosabban étkezni, több egészséges ételt előtérbe helyezni, és még mozogni is igyekeztél rendszeresen, hogy formába hozd magad, a hasi zsírt azonban nem sikerült eltüntetned? Ez bizony sokakkal megesik, pedig valójában rendkívül fontos lenne megszabadulni tőle, méghozzá elsősorban azért, mert számos egészségügyi kockázattal jár együtt.
Ezeket láttad már?
A hasi zsírt manapság is sokan azért szeretnék eltüntetni a testükről, mert fittebb alakra vágynak, számos kutatás szerint viszont valójában komoly egészségügyi problémákhoz is vezethet. Így ha te is küzdesz a hasi zsírral, de elhatározod, hogy megpróbálsz megszabadulni tőle, akkor az egészségedért is rengeteget tehetsz. Egy orvos pedig most elárult hozzá egy igazán érdekes módszert.
Ezért olyan veszélyes a hasi zsír
Bár a hasi zsírtól való megszabaduláshoz a motivációt napjainkban is gyakran a fogyási cél, illetve az alakformálás adja, valójában sokkal nagyobb jelentősége van, mint hogy miként alakítja a külsőnket. A Johns Hopkins Medicine például arra figyelmeztet, hogy a hasi zsír a szívbetegségek, a cukorbetegség és a rákos megbetegedések kialakulásának a nagyobb kockázatával járhat együtt. A fogyás ellenben, különös tekintettel a hasi zsírra, javíthatja az ereink működését és az alvásunk minőségét is.
A diéta önmagában valószínűleg nem elég
„Diéta során lehetetlen konkrétan megcélozni a hasi zsírt. De a fogyás összességében segít csökkenteni a derékvonalat, és még ennél is fontosabb, hogy segít csökkenteni a zsigeri zsír veszélyes rétegét, egy olyan típusú zsírt a hasüregben, amely nem látható, de növeli az egészségügyi kockázatokat” – árulta el dr. Kerry Stewart, a Johns Hopkins Egyetem orvosprofesszora. Dr. Eric Berg kiropraktőr pedig nemrégiben osztott meg egy olyan módszert, amely különösen sokat számíthat a hasi zsír szempontjából, számolt be róla a Mirror.
Ezt ajánlja az orvos
„A testmozgás körülbelül 15%-ban járul hozzá a hasi zsírvesztéshez, az étrend pedig körülbelül 85%-ban. A zsírégetés első lépése, hogy a szervezet üzemanyagforrását glükózról zsírra kell cserélni. Az, hogy cukrot vagy zsírt égetsz, egy hormontól függ: az inzulintól. Ha az inzulinod megemelkedik, cukrot égetsz el, és nem égetsz zsírt. Ha csökken az inzulinod, akkor zsírt égethetsz” - mondta dr. Berg.
Vagyis a szakember szerint a hasi zsírtól való megszabadulásért rengeteget tehetünk, ha zsírt, és nem cukrot égetünk el. Pontosabban úgy véli, fontos a szénhidrátbevitel csökkentése ahhoz, hogy a szervezetünk zsírégető üzemmódba lépjen, és ha ez sikerül, elkezdi létrehozni az úgynevezett ketonokat, a zsír melléktermékeit - az energiát, amelyet a szervezetünk üzemanyagként használhat fel. De hogy miként is lehetséges ez?
„Ahhoz, hogy a szervezet zsírégető üzemmódba lépjen, csökkenteni kell az inzulinszintet a szénhidrátok csökkentésével és időszakos böjtöléssel. Azt is fontos megjegyezni, hogy még egy kis szénhidrát is megakadályozhatja a zsírégetést” – mondta dr. Berg, hozzátéve, hogy a következetesség kulcsfontosságú ennél a zsírégetési programnál, de cserébe, ha valaki 100 százalékosan végrehajtja, annak a teste hatékony „zsírégető géppé” válik.
Így hathat az alacsonyabb szénhidrátbevitel
Hogy mennyire is lehet jó ötlet csökkenteni a szénhidrátbevitelt a hasi zsír égetése érdekében, erősíti az a vizsgálat is, amelyben a Johns Hopkins Egyetem kutatói összehasonlították az alacsony szénhidráttartalmú diétával való fogyókúra szívre gyakorolt hatásait egy alacsony zsírtartalmú diétával (mindkettő ugyanannyi kalóriát tartalmazott).
A hat hónapig tartó vizsgálat végére az alacsony szénhidráttartalmú diétán lévők több kilótól szabadultak meg, mint az alacsony zsírtartalmú étrendet folytatóknál, továbbá azt is megállapították, hogy az alacsony szénhidráttartalmú étrend jobb minőségű fogyást eredményez, de fontos tudni azt is, hogy gyakran előfordul a nemkívánatos izomvesztés is.
Már némi változtatás is sokat számíthat
Dr. Stewart szerint általánosságban elmondható, hogy alacsony szénhidráttartalmú étrend esetén az ideális, ha a problémás élelmiszerektől – mint a magas szénhidrát – és cukortartalmú, valamint rostmentes opciók, például cukros péksütemények és üdítők, a rost- vagy fehérjedús választások felé fordulunk, mint a zöldségek, a hüvelyesek és az egészségtudatosabbnak mondható húsok.
Vagyis szimplán ahhoz, hogy csökkentsd a szénhidrátbeviteledet, még nincs szükség drasztikus lépésekre, és alapvetően a kevésbé tápláló élelmiszerek tudatosabbakra cserélésével számos pozitívummal szembesülhetünk. Dr. Berg továbbá egy kanál (egy pohár vízbe kevert) almaecet napi szintű fogyasztását és a napi sétát is ajánlja, izomépítéshez pedig a nagy intenzitású intervallum edzést.
Mindent összevetve viszont nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy a testünk szükségletei sok tényezőtől függhetnek, így azelőtt, hogy bármilyen nagyobb változtatást kipróbálnál, illetve akármilyen diétába kezdenél, feltétlenül érdemes konzultálnod egy szakorvossal, étrendtervezésben pedig egy dietetikus is nagyon sokat segíthet.