Szakértő figyelmeztet: ezeket a gyógyszereket soha ne vedd be együtt!
Életünk bizonyos pontjain bármelyikünkkel megeshet, hogy gyógyszereket kell bevennünk. Köztük lehetnek vény nélkül kapható készítmények, amelyek segíthetnek mondjuk a fejfájáson, és vannak speciálisabb, receptre kapható, orvos és fogorvos által felírt gyógyszerek. Persze adódhat úgy is, hogy egyszerre több gyógyszert kell szednünk, ebben az esetben viszont nagyon fontos, hogy tudjuk, melyek nem szedhetők be együtt.
Ezeket láttad már?
A gyógyszerek szedésével kapcsolatosan sokakban merülnek fel aggodalmak az esetleges mellékhatások miatt, amelyekkel rengeteg készítmény esetén számolni kell. De tudtad, hogy vannak olyan esetek is, amikor kifejezetten az okoz problémát, hogy a beteg egyszerre két vagy több típusú gyógyszert szed? Ugyanis bizonyos gyógyszereket soha nem szabadna együtt bevennünk.
A rossz kombinációk borzasztóan veszélyesek
Dr. Abbas Kanani gyógyszerész, a Chemist Clinic munkatársa nemrégiben arra hívta fel a figyelmet, hogy a gyógyszerek kombinálása veszélyeztetheti az egészségünket, és fokozhatja a mellékhatásokat, vagy súlyosabb egészségügyi problémákat is okozhat. A szakértő szerint a gyógyszerek kölcsönhatása miatt néha még új tünetek is jelentkezhetnek, amelyekről aztán azt gondolhatjuk, hogy egy másik betegséget jeleznek.
Előfordulhat az is, hogy a gyógyszerek hatékonysága csökken, aminek következtében megeshet, hogy hiába veszed be a szükséges mennyiséget belőlük, végeredményben nem kapod meg az állapotodnak megfelelő adagot. De a vérnyomásodat és a pulzusszámodat is negatívan befolyásolhatja. Dr. Kanani szerint súlyos esetben pedig még allergiás reakció is jelentkezhet, sőt akár szervkárosodás, például máj- és vesekárosodás is előfordulhat a rossz gyógyszerkombinációk miatt.
Amiket soha ne kombinálj
Mindezeket a súlyos mellékhatásokat legbiztosabban úgy kerülheted el, ha semmilyen gyógyszert nem kezdesz el szedni anélkül, hogy beszélnél a háziorvosoddal vagy egy szakorvossal. De dr. Kanani is kiemelt öt olyan gyógyszerkombinációt, amit mindig szigorúan kerülnünk kell, hiszen ellenkező esetben még sokkal rosszabbul is érezhetjük magunkat, vagy akár kifejezetten súlyos következményekkel szembesülhetünk.
- Vény nélkül kapható gyulladáscsökkentő szerek, például ibuprofen és naproxen vérhígítókkal, például warfarinnal. Dr. Kanini szerint ezek a kombinációk a vérzés fokozott kockázatához vezethetnek: „a nem szteroid gyulladáscsökkentők növelhetik a vérzés kockázatát, ha vérhígítókkal együtt szedik. Mindkét gyógyszer befolyásolja a véralvadást, és nem szteroid gyulladáscsökkentők szedése esetén gyomor-bélrendszeri vérzés léphet fel”.
- Egyes antibiotikumok, például eritromicin és klaritromicin sztatinokkal együtt: a doktor szerint az ilyen kombinációknál fokozott az izomkárosodás, az úgynevezett rabdomiolízis kockázata. „Az antibiotikumok növelhetik a sztatinok koncentrációját a vérben” - tette hozzá.
- Migrén elleni gyógyszerek és antidepresszánsok: dr. Kanani szerint az akut migrén kezelésére használt triptánok és a depresszió kezelésére használt szelektív szerotonin-visszavétel-gátlók növelik a szerotoninszintet. A túl sok szerotonin pedig már szerotonin szindrómának nevezhető, és olyan jeleket és tüneteket okoz, amelyek az enyhétől (remegés és hasmenés) a súlyosig (izommerevség, láz és görcsrohamok) terjedhetnek.
- Orális fogamzásgátlók és néhány antibiotikum, mint például a rifampin: a doktor szerint egyes antibiotikumok csökkenthetik a fogamzásgátló tabletták hatékonyságát.
- Antacidok és néhány antibiotikum, mint például a tetraciklin és a ciprofloxacin: a doktor szerint az antacidumok megakadályozhatják az antibiotikumok felszívódását, mert kötődnek hozzájuk.
Amire mindig figyelj
A legfontosabb tényleg az, hogy bármit is szeretnél szedni, előbb beszélj róla az orvosoddal, ha pedig két vagy több gyógyszert is tervezel szedni, akkor feltétlenül kérdezd meg arról, kombinálhatók-e, és ha igen, hogyan. Segíthet továbbá az is, ha minden gyógyszert megjelölsz, pontosan hogyan és mikor kell bevenni, illetve érdemes ugyanabból a gyógyszertárból kiváltanod a különféle készítményeket, hogy szükség esetén még ott is tudjanak segíteni a gyógyszerész szakemberek.
Ajánlott továbbá természetesen az is, hogy minden gyógyszer betegtájékoztatóját olvasd el, és ha utána kétségek merülnek fel benned, akkor beszélj újra az orvosoddal. Végül, de nem utolsó sorban, ha mégis bármilyen mellékhatással szembesülnél, akkor is szólj az orvosodnak, aki segíthet rá megoldást találni, akár az adag megváltoztatásával, akár egy másik készítményre való váltással.
Forrás: mirror.co.uk, drugs.com