Ismerd meg Durica Katarinát, a társadalmi tabuk feltáróját, és nézd meg a GLAM Talks with Mérő Vera legújabb részét
A Glam Talks with Mérő Vera podcast sorozat legújabb epizódjában ismét egy különleges vendéggel beszélget Mérő Vera író, emberjogi aktivista. Durica Katarina író, újságíró, akinek az eddig megjelent öt regénye mellett egy mesekönyve is megjelent.
Ezeket láttad már?
Durica Katarina neve mára egyet jelent a bátor társadalmi tabutémák feldolgozásával. Az 1983-ban Pozsonyban született író Somorján nőtt fel, és már korán érdeklődést mutatott az emberi történetek iránt. Tanulmányait a Nagyszombati Egyetemen végezte művészettörténet szakon, de életútja korántsem a megszokott mederben haladt. A rendkívül tehetséges írónővel Mérő Vera beszélget.
Újságíróból szókimondó író
2008-ban Katarina Pozsonyba költözött, és újságíróként kezdett dolgozni. Riportjai során sokszor foglalkozott nőket érintő érzékeny témákkal: a családon belüli erőszaktól kezdve a béranyaságig számos olyan problémát feltárt, amely Kelet-Európában sokszor a szőnyeg alá kerül.
Ezek a történetek nem hagyták nyugodni, és egy idő után rájött, hogy regények formájában képes leginkább megosztani őket a világgal. 2013 jelent meg első könyve, Szökés Egyiptomba címmel, majd 2016-ban második könyve, a Szlovákul szeretni, amely a felvidéki magyar identitást boncolgatja. A regény őszinte hangvétele sok olvasót elgondolkodtatott, és bebizonyította, hogy Durica Katarina nem fél kényes témákhoz nyúlni.
Durica Katarina munkásságát számos díjjal ismerték el. Az írónő célja mindig is az volt, hogy hangot adjon azoknak, akik történeteiket eddig nem oszthatták meg a nyilvánossággal. Könyvei nemcsak szórakoztatnak, hanem elgondolkodtatnak, és rávilágítanak társadalmunk kevésbé ismert oldalaira. Durica Katarina írásai megkerülhetetlenek mindazok számára, akik nyitott szemmel szeretnék látni a világot.
Nem fél kényes témákról beszélni
A valódi áttörést 2018-as regénye, A rendes lányok csendben sírnak hozta meg. Ez a könyv a dunaszerdahelyi maffia áldozatainak életét mutatja be, különös tekintettel a nőkre, akik csendben szenvedték el a maffia brutalitását. Katarina éveken át interjúzott áldozatokkal, tanúkkal és elkövetőkkel, hogy hitelesen ábrázolja a történteket. A regény hatalmas sikert aratott: néhány nappal a megjelenése után elfogyott, és azóta is töretlen az érdeklődés iránta.
A könyvből színpadi adaptáció is készült, amelyet a budapesti Vígszínházban mutattak be 2021-ben. Az előadás azóta is rendszeresen teltházzal fut, és 2023-ban már az 50. előadást ünnepelték. Durica Katarina nem riad vissza attól, hogy kényes témákban nyilatkozzon meg.
Negyedik regénye, a Városi rókák például Brüsszel éjszakai életét mutatja be, bepillantást engedve a diplomaták feleségeinek és kelet-európai prostituáltak világába. Legújabb, 2022-ben megjelent regénye, a Mennyit adtál érte? a béranyaság és az illegális petesejt-donáció témáit dolgozza fel. Az író ismét olyan területre kalauzolja olvasóit, amelyről a legtöbben nem beszélnek – pedig sokak életét érinti.