Igen, tényleg ilyen hatással van a testedre egy forró fürdő a tudomány szerint

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Köztudott, hogy egy frissítő hűvös zuhany milyen jótékony hatással tud lenni a szervezetünkre - például felpezsdíti a vérkeringést, feszesíti a bőrt -, de vajon mi a helyzet a forró fürdővel? Utánajártunk!

Egy forró fürdő nagyobb hatással van a szervezetedre, mint gondolnád
Egy forró fürdő nagyobb hatással van a szervezetedre, mint gondolnád
Fotó: RichLegg/Getty Images

Sokat hallani arról, hogy a forró fürdő káros lehet az egészségünkre nézve, mert állítólag megterhelheti a szívet, feláztatja a bőrt, és álmosságot okoz. Ahogy általában, így itt is figyelni kell arra, hogy ne essünk túlzásokba, arra pedig különösen ügyeljünk, hogy ne aludjunk el lazítás közben, de kutatások szerint a hosszú, forró kádfürdő bizony számos jótékony hatással bír.

Több előnye van, mint gondolnád

„Az elme és a test szorosan összefügg: folyamatosan információt cserélnek, és reagálnak egymásra”kezdi Sarah St. John energiagyógyászati szakember, a londoni Gray Wolfe fürdő alapítója. „Érzelmeink hatással vannak a testünkre, a testünk pedig az érzelmeinkre. Az egyik módja annak, hogy szembenézzünk ezekkel a negatív energiákkal és kiszabadítsuk azokat a testünkből, a gyógyító rituális fürdők” - teszi hozzá, Sarah St. John, majd sorolni kezdi a forró fürdő jótékony hatásait.

Csökkentheti a stresszt és a szorongást

A cirkadián ritmus szabálytalan ingadozása gyakran előfordul depressziós és szorongó embereknél. A fürdés, amellett, hogy már önmagában is egy lazító rituálé, nagyszerű módja a testhőmérséklet emelésének, amely beindítja a szervezet cirkadián ritmusát, hogy az újra egyensúlyba kerülhessen.

„A fürdővízben való lebegés felidézheti az anyaméhben átélt jó élményeket, így biztonságban, komfortosan érezhetjük magunkat” – mondja St. John, aki arra is rávilágít, hogy a forró fürdőzés csökkentheti a kortizolszintünket. „A kortizol az úgynevezett stresszhormon, így ha kevesebb van belőle a szervezetünkben, jobban érezhetjük magunkat” - mondja.

Ez a tökéletes hőmérséklet a fürdéshez a szakértők szerint

Ez a tökéletes hőmérséklet a fürdéshez a szakértők szerint

Boldogabbá tehet

Amellett, hogy csökkenti a kortizolszintet, a forró fürdő megnyugtathatja az idegrendszert azáltal, hogy serkenti a szervezetet olyan neurotranszmitterek felszabadítására, mint a szerotonin, amely hozzájárul az elégedettség és a jóllét érzéséhez. „A bőr a nyugtató meleg víz hatására endorfinokat bocsát ki, pont úgy, mint mikor a napsütést érezzük a bőrünkön" - fogalmaz a szakember.

A fürdésről úgy tartják, hogy aktiválja a paraszimpatikus idegrendszert is, amely azért felelős, hogy nyugodtabbak és ellazultabbak legyünk. Egy tanulmány arról számolt be, hogy heti két fürdés elég volt ahhoz, hogy mérsékelt, de tartós hangulatjavulás következzen be.

Enyhítheti a gyulladást

A forró fürdő hatására az erek kitágulnak, ami fokozza az izmok vérellátását, segítve az ellazulást, míg a víz melege a kollagénrostok rugalmasságának növelését támogatja - így csökkentheti az edzés után gyakran fellépő merevséget, illetve javíthatja az izomzatot és a mobilitást. A fokozott véráramlás pedig a szív egészségének javulását is elősegítheti.

Jót tesz a tüdőnek

A forró fürdő a tüdő működését is javíthatja, így különösen ajánlott asztmás vagy krónikus tüdőbetegségben szenvedők számára. A véráramlás javulása azért szerencsés, mert ilyenkor az oxigén szabadabban tud áramolni a szervezetben, támogatva a tüdőkapacitás javulását, továbbá segít mélyen, könnyebben lélegezni. Megfázás esetén is remek gyógyír lehet. „A meleg fürdőben termelődő gőz csökkentheti a megfázáskor jelentkező kellemetlen tüneteket” – mondja St. John. „Felszabadítja az orrjáratot, valamint elősegíti a mellkas és az orrmelléküregek tisztulását."

Erősíti az immunrendszert

A testhőmérséklet emelkedése létfontosságú a szervezet számára a fertőzések leküzdésében. A legújabb tanulmányok kimutatták, hogy már egy 20-30 perces fürdés is elegendő ahhoz, hogy több fertőzést leküzdő fehérvérsejt képződjön, amely a szervezet immunvédelmének kulcsfontosságú részét képezi. Természetes csíraölő illóolajok hozzáadása pedig tovább növelheti a fürdő gyógyító erejét: az eukaliptusz, a rozmaring és a borsmenta mind antibakteriálisak, és csodásan illatosítják a vizet.

Forrás: glamour.com, vogue.co.uk

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Nem hiszünk a szemünknek: Jessica Alba és lányai akár hármas ikrek is lehetnének

Nem hiszünk a szemünknek: Jessica Alba és lányai akár hármas ikrek is lehetnének

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)