5 hiba, amit mindenki elkövet fogmosásnál, pedig komoly problémát okozhat
A szép a fogsor nem csak vonzó külső tulajdonság lehet, hanem az egészségünk szempontjából is rengeteget számíthat. Ha ugyanis teljesen egészségesek a fogaink, elképesztően sok problémától megóvhatjuk magunkat. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy a fogmosásnál lehetőleg ne kövessük el a következő hibákat.
Ezeket láttad már?
A fogmosás során valójában sokkal több hibát követhetünk el, mint azt elsőre a legtöbben gondolnánk, még akkor is, ha tényleg törekszünk rá, hogy - az általános ajánlásokat követve - napi 2-3 alkalommal alaposan megtisztítsuk a fogainkat. A fogmosás gyakorisága mellett ugyanis jó néhány apróságra is oda kell még figyelnünk!
Nem megfelelő sörtéjű fogkefét használunk
A legtöbbünkre igaz, hogy a puha sörtéjű fogkefe ideális a fogaink számára, a kutatások mégis azt bizonyítják, hogy a vásárlás során rengetegen döntünk a közepes puhaságú sörték mellett. A keményebb sörtéjű fogkefék pedig már jóval kevesebbeknek kedveznek - ha számunkra nem elég puhák, károsíthatják a fogzománcunkat, a gyökereket és az ínyvonalunkat is.
Túl erősen dörzsöljük meg a fogainkat
Ha a fogmosás intenzitásáról van szó, akkor bizony a legjobb, amit tehetünk, ha óvatosan, gyengéden mossuk meg a fogainkat. Dr. Matt Messina fogorvos ezt egy nagyszerű példával is szemlélteti: szerinte sok ember úgy érzi, hogy ha nem úgy ér a fogaihoz, mintha a fürdőszobai csempe fugáját próbálná megtisztítani, akkor már nem is mos megfelelően fogat. A helyes irány viszont nem ez, hanem az, ha tényleg gyengéden mossuk meg a fogainkat.
Nem cserélünk elég gyakran fogkefét
Ha következetesen használjuk a fogkefénket - általánosságban véve ez azt jelenti, hogy a hét minden napján kétszer mosunk fogat - akkor egy átlagos darab élettartama körülbelül három hónap. Ez azt jelenti, hogy nagyjából 200 használat után ki kell cserélnünk a fogkefénket (elektromos fogkefe esetén pedig a fejet), mert a sörték ennyi idő alatt biztos, hogy elhasználódtak vagy talán ki is koptak.
A sérült, kopott sörték pedig nem tisztítják meg elég alaposan a szánkat, ami aztán rengeteg problémához vezethet. Persze, ha napi háromszor mosol fogat, vagy úgy látod a fogkefén, hogy már eléggé megviselt, akkor három hónapnál korábban is érdemes lecserélned. A lényeg, hogy mindig ép fogkefével moss fogat, fogmosás után pedig tisztítsd is le alaposan, nehogy a következő fogmosáskor még onnan is baktériumok kerüljenek fogaidra.
Túl kevés ideig mosunk fogat
Ha a fogmosás idejéről van szó, az sajnos önmagában nem elég, ha azt nézzük, mikor érezzük tisztának a fogainkat. Az általános ajánlások szerint ugyanis ahhoz, hogy elég alaposak legyünk, legalább két percig kellene mosnunk a fogunkat. Ezzel szemben egy átlagos ember fogmosási ideje a kutatások szerint csak 45 másodperc. Ennyi idő pedig valószínűleg nem elég arra, hogy minden fogunkat körültekintően megmossuk.
Ha úgy érzed, hogy neked is nehézkes betartanod a két percet, érdemes lehet befektetned egy időzítővel ellátott elektromos fogkefébe, de természetesen egy stopperórát vagy telefont is használhatsz az idő leméréséhez. A lényeg, hogy lehetőleg legalább ennyi ideig moss fogat még akkor is, ha éppen sietős napod van.
Elfelejtjük megmosni a nyelvünket
Igen, ha fogat mosunk, akkor bizony a nyelvünkről sem szabadna megfeledkeznünk. Ugyanis rengeteg baktérium telepedhet meg a nyelvünkön is, amelyek aztán a fogainkra is átterjedhetnek. A nyelvünk tisztán tartása ráadásul a rossz lehelet esélyét vagy intenzitását is segít csökkenteni, és általában véve is sokat tehetünk vele azért, hogy a fogaink minél tovább épek és egészségesek legyenek.
Forrás: eriksdentalgroup.com, webmd.com, gtorthodontics.com