Szinte biztos, hogy eddig rosszul mostál fogat, pedig akár a fogaidba is kerülhet ez a hiba
A fogmosás elengedhetetlen a száj egészségének megőrzéséhez, ugyanakkor egy gyakori hibának köszönhetően elfordulhat, hogy többet ártunk vele, mint használunk. Szakemberek szerint elsőszámú fogmosási hibának számít, ha a fogkefét túl erősen dörzsöljük a fogunkhoz. Miért rossz ez hosszú távon? Hogyan kerülhetjük mindezt el? Eláruljuk!
Ezeket láttad már?
Nem hiányzik a napi rutinodból a fogmosás és odafigyelsz a szájhigiéniára? Lehet, hogy fogaid még így sincsenek biztonságban. Fogat lehet rosszul is mosni, például a fűrészelő mozdulatokkal vagy azzal, ha a fogkefét túlságosan erősen dörzsöljük a fogakhoz. Ezek a szokások könnyen a fog romlásához vezethetnek - akaratunkon és tudtunkon kívül is.
A legsúlyosabb hiba, amit elkövethetünk - és talán nem is tudunk róla
Súlyos fogínykárosodást és akár fogvesztést is okozhat egy gyakori fogmosási hiba - állítja Dr. Andrej Bozic. Bár a fogmosás létfontosságú szerepet kap a lepedék eltávolításában és a szuvasodás megelőzésében, a szakember szerint, ha túl erősen dörzsöljük a fogkefét a fogakhoz, azzal árthatunk fogainknak, fogínyünknek.
Ha az érzékeny ínyszövet megsérül, sorvadni kezd, visszahúzódik és szabadon hagyja a fognyakat és a gyökereket. Míg egy ideig szinte észre sem vesszük, hosszú távon komoly problémákat okozhat. A baktériumok könnyebben elszaporodhatnak és különböző ínybetegségeket okozhatnak. A probléma tovább fokozódhat és akár a fogak elvesztésével is járhat.
Nézzük, melyek a fogínysorvadás tünetei
Hogyan vehetjük észre, hogy fogínysorvadással állunk szemben? A következő tünetekre érdemes odafigyelni.
- Fogérzékenység: ha fokozott reakciót észlelünk fogainkon hideg vagy cukros innivaló elfogyasztása közben
- Látható fognyak, foggyökerek: ilyenkor a visszahúzódó íny miatt kissé megnyúltabbnak tűnnek a fogak
- Ínypanaszok: fájdalmat vagy érzékenységet érzünk fogmosás után
- Vérző íny: ha a fogápolási rutinunk után rendszeresen vérzik az íny
Mit tehetünk ellen?
A szakember szerint, ha a fenti tüneteket észleljük, cseréljük le a fogkefénket és csakis puha sörtéjűt használjunk. „Kíméletes az ínyhez, hatékonyan tisztítja a fogakat anélkül, hogy károkat okozna. A fogmosás soha nem lehet agresszív művelet. Csak nagyon enyhén nyomjuk meg a fogkefét, hagyjuk, hogy sörték maguk végezzék a dolgukat. Ha azt vesszük észre, a sörték egy idő után szétnyomódnak, elhajlanak, akkor az egy intő jel, hogy túl erősen nyomjuk a fogainkhoz.”
Hogyan is néz ki egy helyes fogmosás? A doktor szerint tartsuk a fogkefét nagyjából 45 fokos szögben az ínyhez képest, majd használjunk rövid, körkörös mozdulatokat. Lehetőleg kerüljük az előre-hátra történő fűrészelő mozzanatokat, amelyek károsíthatják az ínyt. Nem kell tehát túlzásba vinnünk a fogmosást, ha napi kétszer két percen át tart, az pont elegendő. Emellett még arra érdemes odafigyelünk, hogy legalább három-négy havonta cseréljük le a fogkefénket, vagy még ennél is gyakrabban, mert a sörték hamar elkopnak. A kopott fogkefe pedig a legkevésbé sem hatékony, sőt súlyos károkat okozhat az ínynek.
A rendszeres fogmosáson kívül használjunk fogselymet is fogaink tisztán tartásához. ezzel eltávolíthatjuk a lepedéket a fogak közül és az ínyvonal alatti területről, ahova a fogkefe sörtéi már nem érnek el. Szintén hasznos lehet az antimikrobiális szájvíz használata, amely csökkenti a baktériumokat és a lepedéket, ezzel is hozzájárulva a fogíny egészségéhez. A rendszeres fogászati szűrésekkel szintén sokat tehetünk fogainkért. A fogápolás tehát alapvetően nagyon összetett és nem merül ki a rendszeres fogmosásban.
Te odafigyelsz arra, hogyan mosol fogat?
Forrás: express.co.uk