Milyen gyakran kell cserélni a fogkefét? Egy szakember végre pontot tett az ügy végére
Az egészséges fogak (nyílt és köztudott) titka a napi két fogmosásban rejlik. A reggeli és esti tisztítás a szájhigiénia alapja, de van még valami, ami elengedhetetlenül és megkérdőjelezhetetlenül fontos, ha fogápolásról van szó: a fogkefe rendszeres cseréje.
Ezeket láttad már?
Tudjuk, hogy a fogkefe karbantartása nem a szépségápolási rutin legelbűvölőbb része, mégis az egyik legfontosabb, hiszen a fogaink a féltve őrzött kincseink, tekintve, hogy mindegyikből csak egy van. Az ember gondolatai nyilván ritkán forognak akörül, hogy mikor cserélte utoljára a fogkeféjét, de időről időre érdemes feltenni magunknak a kérdést: mióta használom ezt a fogkefét? Nagyon valószínű, hogy a válasz sokak esetében az lesz: túl régóta.
Fogkefe! Cserélni vagy nem cserélni?
Az elektromos fogkefék bizonyítottan nagyobb valószínűséggel tartják távol az ínybetegségeket és az egyéb problémákat, de akár befektettünk ebbe a technológiába, akár nem, nem szabad megfeledkeznünk a cseréről! Hiába a legújabb technológia, ha nem fordítunk gondot a tiszta és ép, egyben hatékony sörtékre.
„Függetlenül attól, hogy elektromos vagy hagyományos fogkefét használsz, a kefefejet legalább háromhavonta cserélni kell. A legjobb módja annak, hogy megtudd, ki kell-e cserélni a kefét az az, ha felemeled és szemügyre veszed a kefét. Ha látod, hogy a sörték szétnyúlnak, akkor az azt jelenti, hogy új fogkefefejre van szükség” - mondja a szakértő.
A sörték rendszeres ellenőrzése egyébként más miatt is hasznos! Ebből az is kiderülhet, hogy megfelelő erősséggel mossuk-e a fogunkat. A dentálhigiénikus a videóban elmondta, hogy a sörték nagyon gyors vagy a kelleténél gyorsabb kopása egyet jelenthet azzal, hogy túl keményen és intenzíven mossuk a fogainkat a kétperces tisztítás során.
Az intenzív és túl gyakori fogmosás pedig szintén nem jó, mert az a zománc kopásához vezethet. A zománc kopása pedig nemcsak sárgának tűnő fogakat eredményez, a fogak sokkal érzékenyebbé válhatnak a különböző hőmérsékletű ételekre és italokra is.
Nincs mese, egy fogkefe élete 3 hónapig tart
Visszatérve a fogkefecsere kérdéskörére, a mirror.co.uk cikke szerint a fogkefék három hónap használat után kevésbé hatékonyan távolítják el a lepedéket. Ez azt jelenti, hogy a 3. hónap után a fogkefe nagy mennyiségű lepedéket hagy hátra a fogakon, ami olyan problémákat okozhat, mint a rossz lehelet és a fogszuvasodás, továbbá szélsőséges esetekben az ínybetegségek.
Az Oral Health Foundation és a Dentours Fogászat szerint is legalább háromhavonta kellene fogkefét vagy fogkefefejet cserélnünk, mert a váltás elhanyagolásával igazából az ínyünk és a fogunk károsítását is kockáztatjuk. Sőt, más tanulmányok szerint a rendszeres és megfelelő fogmosás azért is fontos, mert az csökkentheti a szív- és érrendszeri betegségek és a tüdőgyulladás kockázatát.
És ez még nem minden! Hihetetlen, de neurológiai szempontból is indokolt az alapos szájápolás, ugyanis a fogínybetegségek hatszor gyorsíthatják a szellemi hanyatlást. Összegezve tehát, ha nem cseréljük a hagyományos fogkefét vagy az elektromos fogkefe fejét, akkor megfosztjuk magunkat attól a megfelelő ápolástól, amire szükségük van.