6 alkalom, mikor a Facebook megőrült és veszélyessé vált
A Facebook még mindig a legnagyobb és legnépszerűbb közösségi oldal, és mint ahogy az egy ekkora platformnál lenni szokott, előfordul, hogy porszem kerül a gépezetbe, és előjön valamilyen hiba. Ezek egy része elsőre vicces lehet, aztán jobban belegondolva az egész olyan mint egy zsákbamacska, ahol nem tudod, hogy mi lesz a következő, és az hogyan érint majd téged.
Ezeket láttad már?
A napokban a Facebook is elismerte azt a hibát, miszerint véletlenszerűen vagy éppen olyan embereket jelölt ismerősnek az oldal, akiknek egy felhasználó megnézte a profilját. Vagyis az történt, ami sokaknak a legnagyobb rémálma, lebuktak leskelődés közben. Vagyis akik az elmúlt napokban jelöltek be ismerősnek, könnyen lehet, hogy egyáltalán nem akartak az ismerőseid lenni, csak szét akartak nézni a profilodon. És könnyen lehet, hogy te is olyan embereket jelöltél be, akiket egyébként nem akartál.
Ez legyen a Facebookkal a legnagyobb baj
Bár egyéni szinten érthetően idegesítő a dolog, azért vannak ennél sokkal nagyobb problémák a legnagyobb közösségi oldallal, kezdve az álhírek terjedésétől, a rendszeresnek mondható adatszivárgásokon át az olyan esetekig, mint hogy a Facebook nagy szerepet játszott a 2017-es mianmari válság idején a rohingyák üldözéséhez és a népírtáshoz, vagy emlékezzünk azokra a vádakra, miszerint országok választásaiba avatkoztak be a platformon keresztül botfarmok. Vagyis a Facebook hibázásait tételesen nem ebben a cikkben fogjuk felsorolni, viszont a mostani jelölgetős kalamajkán túl még öt olyan esetre emlékezzünk, amikor mindenki számára látványosan kiderült, hogy a Facebook programozói sem tökéletesek.
Hírességek terítéken
Ártalmatlan, de annál idegesítőbb hiba jött elő 2022 augusztusában, mikor minden olyan bejegyzés megjelent a hírfolyamban, ahol valaki betaggelt egy olyan hírességet, akit mi is követünk. Vagyis ha a kedvenceink között volt Beyoncé, akkor láttuk azt is, hogy a világ másik felén egy rajongó bejegyzésben kívánt neki jó reggelt.
Kitörő lelkesedés
2017-ben az androidos rendszereken használt eszközöknél jött elő egy olyan hiba, ami után örülhettek azok, akik csak azt nézik, hány reakció érkezett a bejegyzésükre. A hiba ugyanis megduplázta a reakciók számát. Sosem derült ki, hogy végül mennyi volt a valódi lájk, de hamar orvosolták a dolgot, és visszatért minden a rendes kerékvágásba, és azt sem tudni, hogy ez hány embert érintett.
Hírek
A Facebook hírfolyama sokszor olyan mint a világ legjelentősebb misztikuma. Senki nem érti, hogy mit miért lát, más dolgokat miért nem lát, mi jelenik meg azonnal, és mi csak három nap múlva. Mondhatnánk, hogy már önmagában az egész funkció hibás, de a platform szerint ez a normális működés része. Viszont 2022 márciusában asztali gépen, andoroidon és iOS-en a szokásosnál is több gyűlöletkeltő tartalom jelent meg az oldalon. Ez nem csak idegesítő, de veszélyes is volt, mert úgy tűnt, mintha ezek a bejegyzések tájékoztattak volna, miközben gyűlöletkeltők voltak. Azt nem tudni, hány embernél jelentkezett a probléma.
A fotóid sincsenek biztonságban
Az eddig felsoroltaknál is súlyosabb hibába futott bele 2018-ban a Facebook. Vannak olyan alkalmazások, amelyeknek hozzáférést biztosítasz a Facebook fiókodhoz, többek között a fotóidhoz is. Ezek csak a közzétett fotókra vonatkoznak. Azonban mikor valaki feltölt az oldalra képet vagy fotót, akkor nem feltétlenül teszi azt közzé. Az alkalmazások azonban ezekhez a fotókhoz is hozzáfértek.
A Messenger sem maradt ki
2020-ban egy nagyon kifinomult hackertámadás érte a Messenger szolgáltatást, amely lehetővé tette, hogy a hackerek felhívjanak és halljanak még azelőtt, hogy felvennéd. Ijesztő, de azért elég nehezen kivitelezhető lehallgatási helyzet volt, ugyanis a hekkernek és a felhasználónak is a Facebook Android alkalmazás mellett a Messenger webes verziójába is be kellett jelentkezni.