8 vészjósló jel, hogy súlyos evészavarban szenvedsz

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Az evészavar a pszichiátriai betegségek közül az egyik legveszélyesebb, és a szó minden értelmében tönkre tudja tenni az embert: fizikailag, lelkileg és mentálisan is. A korai felismerés életeket menthet, ezért fontos felhívni a figyelmet a legfőbb tünetekre.

Ezekből a jelekből tudhatod, hogy valaki a környezetből étkezési zavarral küzd-e
Ezekből a jelekből tudhatod, hogy valaki a környezetből étkezési zavarral küzd-e
Fotó: Yana Tikhonova/Getty Images

Az evészavar, más néven táplálkozási zavar a fiatal felnőtt nők 1-4%-át érinti, tehát egy igen gyakori pszichiátriai betegségről van szó. Ezen felül pedig a halálozási ráta is nagyon magas - az anorexiás betegek 8%-a tíz éven belül meghal. Mindezeket figyelembe véve talán már érthető, miért nem lehet eleget beszélni róla, és mennyire fontos, hogy időben észrevegyük a tüneteket. Ez a 8 vészjósló jel utalhat arra, hogy fennáll-e a betegség nálad, vagy valakinél a környezetedben.

Mi az a táplálkozási zavar?

Az evészavar egy súlyos mentális egészségi állapot, amely az étkezés, a testmozgás és/vagy a testalkat iránti megszállottsághal jár. Általában tinédzser és fiatal felnőtt korban alakul ki, és sokkal gyakoribb lányoknál és nőknél. A pontos okokat még mindig kutatja a tudomány, de bizonyos feltételezések már vannak: az alacsony önbecsülés, a depresszió, a szorongás, az érzelmekkel való megbirkózás nehézségei és a szerhasználat mind növelhetik az evészavar kialakulásának kockázatát.

Teljesen átveheti az uralmat

Néhány ember számára az étkezéssel való elfoglaltság az életük egy-egy aspektusa feletti irányítás megszerzésének módja. Kezdetben még csak annyi lehet, hogy valaki a szokásosnál kicsit többet vagy kevesebbet eszik, de egy idő után teljesen kicsúszhat a kezei közül az irányítás. A étkezési zavarban küzdő személy kezelés nélkül hosszú távú és súlyos egészségügyi következményekre számíthat. Gyakran előfordul, hogy az érintettek eltitkolják öndestruktív viselkedésüket, ezért annyira nehéz felismerni az evészavar jeleit, különösen a korai szakaszban. Most a legfőbb tüneteket említjük.

  1. Folyamatos szorongsz és aggódsz a megjelenésed, valamint a súlygyarapodás miatt
  2. Szélsőségesen elégedetlen vagy a testeddel - szeretnél fogyni még akkor is, ha a barátaid és a családod úgy gondolják, nincs rá okod
  3. Megpróbálod elhitetni a környezeteddel, hogy már ettél, amikor még nem
  4. Evés után idegességet, bűntudatot érzel
  5. Folyamatosan ellenőrzöd a tested minden milliméterét - megméred magad, próbálgatod az egyre kisebb méretű ruhákat
  6. Hánytatod magad vagy hashajtót szedsz, hogy fogyni tudj
  7. Megszállottan edzel
  8. Falásrohamok törnek rád, és akkor is eszel, ha nem vagy éhes

Az evészavaroknak több típusa létezik, de a leggyakoribbak közé a falászavar, az anorexia és a bulimia tartoznak.

„Eszel te rendesen?” - Nem kell hozzá túlsúlyosnak lenned, hogy megszégyenítsenek

„Eszel te rendesen?” - Nem kell hozzá túlsúlyosnak lenned, hogy megszégyenítsenek

Falászavar (BED)

A falászavarban szenvedők nagy mennyiségű ételt esznek, még akkor is, ha nem éhesek. Általában szégyent és bűntudatot éreznek egy-egy falásroham után, ezért gyakran böjtölnek vagy fogyókúráznak. A bulimiával ellentétben azonban a falászavar esetében nem hánytatják magukat az érintettek.

Bulimia nervosa

A bulimiás betegeket szintén falásrohamok gyötrik, de ők egy nagyobb étkezés után hánytatással, hashajtóval vagy gyógyszerekkel próbálnak megszabadulni az ételtől. Ezt a folyamatot „tisztításnak” nevezik, és szinte mindig titokban csinálják. A bulimia nervosa gyakran diéta alatt vagy után kezdődik - az étkezési zavarokkal küzdő emberek körülbelül 12%-át érinti ez a betegség.

Anorexia nervosa

Az anorexiával küzdők jellemzője, hogy megszállott módon fogyokúráznak és edzenek, melynek következményeként kórosan sovánnyá válnak. Gyakran torz a testképük, és kövérnek látják magukat. Az éhezés és az alultápláltság következtében változások következnek be az agyban, ami megnehezítheti az anorexia nervosa-ban szenvedők számára annak felismerését, hogy súlyos betegek. Sok esetben pedig már túl késő, ezért nem győzzük hangsúlyozni, mennyire fontos a korai felismerés.

Ha magadra ismertél a tünetek alapján, vagy pedig egy, a környezetedben élő személyre igazak ezek az állítások, mindenképpen fordulj(atok) szakemberhez, aki egy alapos kivizsgálást követően megállapítja, hogy fennáll-e az evészavar, és ha igen, milyen kezelés szükséges.

Forrás: semmelweis.hu, healthdirect.gov.au

Tudj meg többet a mentális egészségről:

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Yohji Yamamoto: „Az igazi divat eltűnőben van, de amíg élek, harcolok érte”

glamour plusz ikon Yohji Yamamoto: „Az igazi divat eltűnőben van, de amíg élek, harcolok érte”

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)