5 jel, hogy érzelmileg éretlen szülők mellett nőttél fel
Az érzelmileg éretlen szülők gyermekei kiskorukban nem kapnak visszacsatolást arról, hogy jó-e, amit csinálnak, és szükségleteik, igényeik nincsenek kielégítve. Emiatt pedig számos olyan nehézségbe ütközhetnek felnőttkorukban, amik hatással lehetnek az egész életükre.
Ezeket láttad már?
Az érzelmileg éretlen szülők maguk is labilisak érzelmileg, így kerülnek minden olyan kontaktust, ami mély lelki kötődést alakíthatna ki a gyermekükkel. Ennek következményeként ezek a gyermekek azt tanulják meg, hogy az ő igényeik, szükségleteik és vágyaik nem fontosak, hogy az emberek figyelméért és szeretetéért meg kell küzdeniük, és sajnos az sem kizárt, hogy belefutnak egy bántalmazó kapcsolatba. Ha ez az 5 jel igaz rád, elképzelhető, hogy te is egy érzelmileg éretlen szülő gyermeke vagy.
Keresik önmagukat
Dr. Lindsay C. Gibson klinikai pszichológus a Business Insidernek mondta el meglátásait a témával kapcsolatban. A szakember úgy jellemzi az érzelmileg éretlen szülőt, mint aki „nem képes empátiával vagy érdeklődéssel reagálni a gyermek megnyilvánulásaira, annak szükségleteire, érzéseire". Véleménye szerint ezek a szülők azért viselkednek így, mert nem tudják megfelelően szabályozni a saját érzelmeiket, így kerülik az érzelmi intimitással járó helyzeteket.
Elmondása szerint ez hosszú távon negatív hatással lehet a gyermekekre, hiszen visszajelzésre vágynak a szüleiktől. „Szükségük van a szülő érdeklődésére és visszacsatolására, hogy visszatükrözzék, milyen emberek ők, hogyan gondolkodjanak önmagukról, és hogyan ismerjék meg magukat mint önálló individuumot" - mondja Gibson. Ha egy szülő ezt nem teszi meg, egy kisgyerek még a saját létezését is megkérdőjelezheti. A pszichológus hangsúlyozza, hogy egy olyan ember, aki érzelmileg éretlen szülő mellett nőtt fel, felnőttként több problémába is ütközhet élete során.
1. Minimális elvárások
Gibson szerint az egyik legegyértelműbb jele annak, hogy egy érzelmileg éretlen szülő mellett nőtt fel valaki, ha felnőttként csak a minimumot várja el az emberektől, mivel kiskorában azt látta, hogy nem várhat túl sokat a társas kapcsolatoktól. E szülők gyermekei „megtanulják, hogy mások igazából nem érdeklődnek irántuk, és ez kihat az önbecsülésükre" - teszi hozzá a szakember. Emiatt előfordulhat, hogy olyan partnert találnak, akik nem nyújtanak számukra elegendő érzelmi támogatást. Nem merik közvetíteni az igényeiket, mert meg sem fordul a fejükben, hogy azt a másik fél figyelembe venné.
2. Küzdelem a figyelemért
Az érzelmileg éretlen szülők gyermekei úgy érzik, meg kell harcolniuk mások figyelméért. Mindent megtesznek annak érdekében, hogy “kiérdemeljék” az emberek figyelmét, szeretetét és elismerését, mert úgy gondolják, hogy ez alapvetően nem jár nekik. Törekszenek arra, hogy jó benyomást tegyenek, elbűvölőek és szórakoztatóak legyenek, mert úgy érzik, hogy csak így tudnak társas kapcsolatokat kialakítani.
3. Nárcisztikusok hálójában
Egy nárcisztikus rajongása egy valóra vált álomnak tűnhet az olyan emberek számára, akik nem kaptak elegendő szeretetet a szüleiktől. Mindennél jobban vágynak az elfogadásra és a megértésre, így könnyen belegabalyodhatnak egy nárcisztikus ember hálójába.
4. Nincs adok-kapok
„Sokszor az érzelmileg éretlen szülő gyermeke végzi el az összes érzelmi munkát a kapcsolatban" - magyarázza Gibson. Ez azonban egy idő után hihetetlenül kimerítő lesz. Ezek az emberek úgy érzik, hogy kizárólag ők a felelősek a kommunikációért, az érzelmek kifejezéséért, és mindenért, ami a kapcsolat működtetéséhez szükséges.
5. Szeretetéhség egy életen át
Amit nem kapunk meg gyermekkorunkban, arra fokozottan vágyunk felnőttként, így az érzelmileg éretlen szülők gyerekei később egy életen át ácsingózni fognak a figyelemért és a szeretetért, azaz az érzelmi támogatásért. Viszont van, hogy ezek az igények csak később jelennek meg, mondjuk egy házasságban vagy tartós párkapcsolatban.
„Arra számítanak, hogy megkapják azt, amit nem kaptak meg attól az érzelmileg távol lévő szülőtől" - teszi hozzá Gibson. Egy ilyen kapcsolatban már elég komfortosan érzik már magukat ahhoz, hogy kifejezzék kielégítetlen szükségleteiket és elvárásaikat. Viszont ha korábban még soha nem igényelték ezeket a dolgokat, úgy a partner „pont olyan távol maradhat érzelmileg, mint ahogyan a szülő tette annak idején” – zárja gondolatait a pszichológus.
Forrás: businessinsider.com