5 élelmiszer, amitől könnyebben lehetsz depressziós
Talán nem árulunk el nagy titkot azzal, hogy bizonyos ételek és italok valódi áldásnak számítanak az egészségünkre nézve, hiszen köztudott, hogy a saláta, a hal és a sovány húsok az egyik legajánlottabb ételek, ha egészséges életmódról van szó. Viszont tudtad, hogy van 5 olyan élelmiszer, amelyek azon túl, hogy károsan hatnak a szervezetedre még a depresszió előfordulásának esélyét is növelik? Eláruljuk, melyeket érdemes nagy ívben elkerülni!
Ezeket láttad már?
Egy új felmérés szerint a sok ultrafeldolgozott élelmiszer fogyasztása – amelyek magas cukrot, sót, zsírt és adalékanyagokat tartalmaznak – növelhetik a depresszió kialakulásának kockázatát. Az ultrafeldolgozott élelmiszerek közé tartoznak többek között az instant szószok, levesek és mártások, a fagyasztott pizzák és egyéb készételek, sőt, sajnos még a virsli, a kolbász és a sült krumpli is. Viszont ha sikeresen le is mondunk a “mű kajákról” vagy a nehéz ételekről, ezen felül is van 5 olyan elem a tiltólistán, amiket fontos minél inkább elkerülni - hidd el, a mentális egészséged hálás lesz érte!
1. Gyorsételek
Ahogy már fentebb említettük, az egyik lehető legkárosabb dolog, amit tehetsz a szervezeteddel, ha a gyorsételeket fogyasztasz. Azt bizonyára te is tudtad, hogy súlygyarapodáshoz vezethetnek, de kevésbé ismert tény, hogy a depresszió kialakulásához is nagyban hozzájárulhatnak. A kutatók úgy vélik, hogy kapcsolat van a depresszió és a szervezetben fellépő gyulladások szintje között, és ezt a gyulladást súlyosbítják a gyorsételekben nagy mennyiségben előforduló összetevők, mint például a mesterséges transzzsírok, a finomított szénhidrátok, a nátrium és a cukor. Egy tanulmány kimutatta, hogy azoknál az embereknél, akik rendszeresen fogyasztanak gyorsételeket, 40%-kal nagyobb a depresszió kialakulásának kockázata, és ezen belül is a gyorséttermekben található transzzsírok nagy mennyisége az elsődleges hozzájáruló tényező.
2. Alkohol
Míg sokan azért fogyasztanak alkoholt, hogy kicsit “felpörgessék a hangulatukat”, a depresszióban szenvedőknél az alkoholfogyasztás ellenkező hatást válthat ki, ugyanis a tüneteik fokozódásához vezethet, mi több, csökkentheti az antidepresszáns gyógyszerek hatékonyságát. Ezt a jelenséget gyakran „alkohol által kiváltott depressziós rendellenességnek” nevezik, amely csak röviddel az alkoholfogyasztás vagy az elvonási időszak után jelentkezik.
3. Só
A só lehet áldás és átok is egyben: életviteli szükséglet, mert segíti az emésztést és a tápanyagok felszívódást, ugyanakkor a túlzott bevitel növelheti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát. Amellett pedig, hogy kárt tehet a szervezetünkben, a mentális egészségünket is veszélyeztetheti. Kutatások kimutatták, hogy a sóbevitel és a fokozott gyulladás összefüggésben vannak egymással, ugyanis a só negatív hatással van a bél mikrobiomára, illetve a véráramlásra az agyban. Mindezek a hatások pedig hozzájárulhatnak a depresszióhoz és a kognitív funkciók károsodásához.
4. Mesterséges édesítőszerek
Remek döntés csökkenteni a finomított cukrok fogyasztását, ugyanakkor a mesterséges édesítőszerekkel sem árt vigyázni. Egyes felmérések rámutattak az italokban lévő édesítőszerek és a depresszió fokozott kockázata közötti kapcsolatra, egy tanulmány pedig kimutatta, hogy az aszpartámban gazdag étrendet fogyasztók több depressziós tünetet produkáltak, illetve sokkal ingerlékenyebbek voltak. A tudósok szerint ennek az az oka, hogy ez az összetevő befolyásolja a vegyi anyagok egyensúlyát az agyban (mint például a szerotonin és a dopamin), valamint megnöveli a kortizol, azaz a "stressz" hormon szintjét.
5. Energiaitalok
Az energiaitalok hatalmas népszerűségnek örvendenek már a tinédzserek körében is, de sokan munkaidő előtt vagy edzéskor kortyolgatják. Az energiaitalok azonban koffein- és cukortartalmuk miatt jelentős hatást gyakorolhatnak a szervezetünkre, ami a lelki állapotunkat is befolyásolhatja. Egy felmérésből kiderült, hogy azok a résztvevők, akik azelőtt soha nem ittak energiaitalt, annak rendszeres fogyasztása után fokozott stresszt tapasztaltak, a férfiaknál pedig a depresszió tünetei is felerősödtek. Viszont jó hír a kávérajongóknak: a fekete nedű csökkentheti a depresszió kialakulásának kockázatát, de csakis akkor, ha a koffeinfogyasztással csínján bánunk.
Forrás: psychcentral.com, health.harvard.edu