A donorsejtes lombik a terhesség, és az élet lehetőségét adományozza
A mesterséges megtermékenyítéssel kapcsolatban a donorsejtes eljárásokról viszonylag kevés szó esik, pedig az adományozott pete- vagy hímivarsejt sok meddőséggel küzdő párnak adhatja meg az esélyt arra, hogy egészséges gyerekük szülessen.
Ezeket láttad már?
Egy 2019-es felmérés szerint Magyarországon minden negyedik pár küzd meddőséggel, melynek leggyakoribb oka a férfi oldaláról a kevés, vagy nem megfelelő minőségű spermium, míg női oldalról a korral egyre csökkenő mennyiségű petesejt (vagy akár a korai petefészekkimerülés), illetve a petesejtek nem megfelelő minősége vagy genetikailag kórosan fejlődő volta. A modern meddőségi kezelések azonban a párok döntő többségének segítséget tudnak nyújtani. Cikkünkben a donor hímivarsejttel, illetve petesejttel történő megtermékenyítő eljárásokról beszélgettünk dr. Nagy Melinda reproduktív biológussal, embriológussal.
Nagy sikerráta
Magyarországon a petesejt-adományozást szigorú szabályokhoz kötik, ezért egy viszonylag ritkán használt eljárásról van szó, pedig a jó minőségű petesejtből származó embrióból kedvező arányban jönnek létre terhességek. Petesejtért fizetni nem lehet, tehát azt vagy csak névtelen adományozó kínálhatja fel, vagy szigorú megkötésekkel a befogadó rokona. Mivel azonban ahhoz, hogy valakinek a petesejtjeit leszívják, egy lombikprogramhoz hasonló hormonális felkészítésen kell részt vennie. Nem igazán akad olyan nő, aki ezt úgy megteszi, hogy azt sem tudja, kinek ajánlhatja fel petesejtjét. Gyakoribb az, amikor rokon adományoz, ám itt is jogszabályi megkötése van annak, hogy pontosan milyen rokoni foknak kell fennállnia az adományzó és a recipiens között.
Adományozó lehet közeli hozzátartozó, oldalági rokon, testvér házastársa, illetve a férfi házastárs testvérének házastársa vagy élettársa. Az adományozó életkora nem haladhatja meg a 35 évet, és már legalább egy gyereket kellett szülnie. „Maga a megtermékenyítési eljárás nagyon hasonlít a lombikprogramhoz, csak itt egyszerre két nőt stimulálnak – mondja dr. Nagy Melinda. – Először összehangolják a két páciens ciklusát, majd megindul a minél több petesejt megérését célzó hormonális stimuláció a donornál, míg ugyanekkor a recipiens szervezetét felkészítik az embrió befogadására. Miután a donortól leszívják a megérett petesejteket, azokat a lombikprogramban ismert eljárással, laboratóriumi körülmények között megtermékenyítik a recipiens párjának hímivarsejtjével, és a befogadó méhébe már az embriót ültetik be. A szakmai irányelvek ma már az egy embrió beültetését javasolják, de ha több petesejtet sikerült a donortól leszívni, és megtermékenyíteni, a szám feletti jó minőségű embriókat lefagyasztják, és a későbbiekben még beültethetők.” Az eljárás megkezdése előtt mind a donor, mind a befogadó teljes körű kivizsgáláson megy keresztül, melyben többek között genetikai tesztek, a vér bakterológiai és virológiai vizsgálata, mammográfia, tüdőszűrés, trombózishajlam- szűrés is szerepel, a donor esetében pedig a petefészkek megfelelő működéséről is meggyőződnek. „Egy nő sokkal hosszabb ideig ki tud hordani egy gyereket – a méh nyálkahártyáját ugyanis nagyon jól lehet stimulálni –, mint amennyi ideig megfelelő számú és minőségű petesejtje érik meg egy-egy ciklusban, így a donorpetesejtes eljárásoknak magas, hatvan-hetven százalékos a sikeraránya, azaz ilyen arányban születik már az első beültetésből egészséges gyermek” – mondja dr. Nagy Melinda.
Ez azt jelenti, hogy míg egy negyvenöt év feletti nőnek sajnos nagyon kicsi esélye van arra, hogy saját petesejtjéből szülessen gyereke, addig donor petesejttel még nagy eséllyel szülhet egészséges gyereket. A donortól pedig több petesejtet is leszívnak és megtermékenyítenek, így, ha az első ciklusban nem sikerül mégsem a teherbeesés, akkor a következőben a fagyasztott embrió is felhasználható, de az is gyakori, hogy donor petesejt felhasználása során kistestvér is születik. A leszívott petesejtek jogilag egyébként már a befogadóhoz tartoznak, azokról az adományozó közjegyző előtt nyilatkozva lemond. A donort és a befogadót érő hormonális hatásoknak lehetnek kockázatai – akárcsak bármilyen hormonkezelés esetében –, például bizonyos hormonfüggő rosszindulatú daganatok kialakulásának esélyét növelhetik, de éppen emiatt is olyan alapos a stimulálást megelőző orvosi kivizsgálás, hogyha az átlagosnál magasabb erre a kockázat valakinél, akkor az még a beavatkozás előtt kiderül.
Csak tíz százalék alkalmas rá
A petesejt-donációhoz hasonlóan Magyarországon hímivarsejtadományozásra is van lehetőség, és bár itt is előfordultak olyan évek, amikor nem volt könnyű donorspermiumhoz jutni, itt azért lényegesen egyszerűbb eljárásról van szó, tehát több a névtelen adományozó is (jelenleg kizárólag anonim hímivarsejt-adományozás jöhet szóba). Ha egy párnak nem lehet gyereke, mert a férfinak nincs elég spermiuma, vagy nem megfelelő a hímivarsejtjeinek minősége, és még sebészi eljárást alkalmazva sem lehetséges, hogy gyereket nemzzen, illetve, ha egy egyedülálló vagy leszbikus kapcsolatban élő nő kíván gyereket vállalni, akkor jöhet szóba az adományozott hímivarsejt.
A köznyelvben csak spermabankoknak nevezett egészségügyi intézmények egyikébe jelenleg bármelyik férfi jelentkezhet, aki nem töltötte még be a harmincöt éves életkort. A jelentkezést követően azonban teljes körű kivizsgáláson kell átesnie, amely magába foglalja a genetikai és pszichológiai konzultációt, a családfakutatást, a vérés vizeletvizsgálatot, a nemi úton terjedő betegségek szűrését, az andrológiai vizsgálatot, és az ondóminta mindenre kiterjedő vizsgálatát is. „A kivizsgálást követően a minta hat hónapra »karanténba kerül«, mert lehetnek olyan fertőző betegségek, amelyek korai stádiumban még nem mutathatók ki. Ezt követően újra megvizsgáljuk a pácienst, és ha minden rendben vele, akkor már a korábban leadott mintája is felhasználható” – mondja dr. Nagy Melinda. A biológus azt is elmondta, hogy a jelentkező férfiaknak körülbelül tíz százaléka az, aki végül alkalmas lesz hímivarsejtdonornak.
Bár a jó egészségi állapoton kívül egyéb szempontokat nem szűrnek, általában huszonéves, minimum érettségizett, de nagyon gyakran felsőoktatásban tanuló férfiakból lesz donor. A jelenlegi törvénykezés értelmében Magyarországon egy adományozó férfi mintájából maximum négy gyerek születését engedélyezik. A befogadó nő vagy pár teljes körű leírást nem kap a donorról – csak a magasság, testsúly, életkor, szemszín, hajszín, bőrszín, vércsoport, és esetleg egy két hobbi vagy érdeklődési terület alapján választhatják ki a számukra megfelelő alanyt. „Ha lehetséges, akkor spermadonáció esetében inszeminációval kezdődik a megtermékenyítő eljárás, hiszen ideális esetben ezzel a módszerrel is nagy eséllyel jöhet létre sikeres terhesség, nem feltétlenül szükséges a szervezetre nézve sokkal nagyobb megterheléssel járó lombikeljárást alkalmazni” – mondja dr. Nagy Melinda.
Ez a cikk eredetileg a GLAMOUR magazin 2022-es májusi MAMI mellékletében jelent meg.