A diétás szóda 7 kevésbé ismert, de annál veszélyesebb mellékhatása: jó, ha te is tudsz róla
Napjainkban is elképesztően sokat hallhatunk arról, mennyire veszélyes lehet az egészségünkre nézve a túlzott cukorfogyasztás. Szerencsére azonban manapság már rengeteg alternatíva létezik, és mindenféle ételből, italból kaphatók, illetve készíthetők egészségesebb opciók. Sokan szerint a diétás szóda is közéjük tartozik, pedig sajnos egyáltalán nem olyan ártalmatlan, mint amilyennek tűnhet.
Ezeket láttad már?
A diétás szóda előnye, hogy alacsony a kalória- és cukortartalma, tápértéke viszont nincs. Ellenben tartalmaz mesterséges édesítőszereket, amelyeket számos kutatás káros egészségügyi hatásokkal hozott összefüggésbe, de még mindig nagyon megosztóak az eredmények. Az viszont biztos, hogy a tudósok már jó néhány olyan lehetséges mellékhatásra ráleltek, amelyek akár egyből elvehetik a kedvünket a fogyasztásától.
Erodálhatja a fogzománcot
Ha a fogzománc erodálásáról van szó, sokunknak automatikusan a cukros üdítők jutnak eszünkbe, pedig a diétás szóda is „bűnös lehet”. Ugyanis bár nem tartalmaz cukrot, erősen savas, ezért a kutatások szerint rendszeres fogyasztás esetén befolyásolhatja a fogzománcunk felületi érdességét, ezáltal pedig hozzájárulhat a fogzománc erodálódásához. Így ha a fogaid védelme érdekében keresel alternatívát a cukros üdítők helyett, biztosabb, ha nem a diétás szódát választod.
Megzavarhatja a beleink működését
Napjainkban rengeteg kutatás enged arra következtetni, hogy a beleink egészsége gyakorlatilag az egész testünkre kihathat, éppen ezért borzasztóan fontos, hogy folyamatosan, tudatosan tegyünk az egészséges működésük fenntartásáért. Egyes kutatások szerint erre a diétás szóda fogyasztása határozottan nem jó módszer, méghozzá a benne lévő nem tápláló édesítőszerek miatt, azok ugyanis nem kizárt, hogy megzavarhatják a beleink működését.
Árthat a szívünknek
Számos tanulmány összefüggésbe hozta a mesterségesen édesített italokat, köztük a diétás szódát is a szívproblémákkal, különösen a stroke, a szívkoszorúér-betegség és a szívinfarktus kialakulásának a fokozott kockázatával. Egy 2024 márciusában készült tanulmány például azt mutatta ki, hogy azoknál az embereknél, akik hetente több mint két liter mesterségesen édesített italt ittak, 20%-kal nagyobb a pitvarfibrilláció kockázata, mint azoknál, akik nem fogyasztottak édesített italokat.
Fejfájást okozhat
A kutatások szerint sajnos egyes embereknél a diétás szóda napi többszöri fogyasztása fejfájást okozhat, ami valószínűleg a benne található mesterséges édesítőszereknek tudható be. Ilyen például az aszpartám is, de a kutatók azt is hangsúlyozták, hogy további kutatásokra van szükség a pontosabb, biztosabb eredményekhez. Mindenesetre, ha diétás szóda fogyasztása után gyakran fájdul meg a fejed, azzal biztosan nem teszel magadnak rosszat, ha ezentúl más opciót választasz helyette.
Hozzájárulhat a cukorbetegség kialakulásához
Ahogyan arról korábban már szó volt, a diétás szódáról úgy tartják, hogy nem tesz jót a szívünk egészségének, de egyúttal a cukorbetegség kialakulásához is köze lehet. Egy 2021-es tanulmány például megállapította, hogy a diétás szódában jelen lévő mesterséges édesítőszerek rendszeres fogyasztása a szív- és érrendszeri szövődmények kialakulásának kockázatával jár, ami magában foglalja a glükóz intoleranciát és a 2-es típusú cukorbetegséget is.
Csökkentheti a csontsűrűséget
A kutatások szerint a diétás szóda számos olyan vegyületet tartalmaz, amelyek negatívan befolyásolhatják a csontok egészségét és csontvesztéshez vezethetnek. Egy tanulmány eredményei alapján egész pontosan a túlzott foszforsav fogyasztás okozhat ilyen jellegű bajt, illetve a túlzott koffeinbevitel is, amelyhez természetesen a koffeintartalmú diétás szódák is hozzájárulhatnak.
Súlygyarapodáshoz vezethet
Végül, de nem utolsó sorban a tudósok egy része úgy véli, hogy a diétás szódafogyasztás és a súlygyarapodás között is lehet összefüggés. Egy tanulmány például megállapította, hogy a rendszeres, hosszú távú diétás szódafogyasztás összefüggésben állhat a testzsír növekedésével, beleértve a zsigeri zsírt is, ami összefüggésbe hozható az elhízás kialakulásának fokozott kockázatával is, de a biztosabb eredményekhez még további kutatásokra van szükség.
Mindent összevetve tehát a tudomány jelenlegi állása szerint a diétás szóda - főként rendszeresen és nagyobb mennyiségben történő - fogyasztása számos mellékhatással járhat együtt. Így ha gyakran szerepel az általad fogyasztott italok között, a jövőben érdemes lehet csínján bánnod vele, és többségében egészségesebbnek tartott opciókat választanod.
Forrás: healthline.com, time.com