A hosszú élet titka: így veheted rá a szervezeted, hogy boldogsághormont termeljen
Ahogy sok minden más az életben, a boldogság is egy olyan dolog, amit mi magunk is elősegíthetünk. Hiszed vagy sem, nagyon sokat tehetsz azért, hogy felemeld az “öröm-szintedet”, ráadásul nem is kell olyan sok mindent csinálnod ahhoz, hogy ezt elérd. Mondjuk is a titkot!
Ezeket láttad már?
A boldogság mindenkinek mást jelent: van aki a munkájában, míg más a magánéletében teljesedik ki, de nyilván az a legideálisabb, ha mindkettő egyformán érvényesül. Akárhogy is van a te esetedben, a lényeg, hogy jól érezd magad, és megpróbáld kihozni az életedből a maximumot - ebben szeretnénk segíteni most neked. Úgyhogy ha nyitott vagy arra, hogy ösztönözd a szervezeted, hogy boldogsághormont termeljen, akkor olvass tovább!
Mi a titok?
A hosszú élettartam szakértője szerint van egy hihetetlenül egyszerű módszer a dopamin mindennapi növelésére. De vajon mi az a dopamin, pontosan? Kérdésedre a válasz: egy hormon és neurotranszmitter az agyadban, amely a jutalomközpontért felel, és örömérzetet, motivációt ad.
Dr. Olivier Courtin-Clarins, a Clarins csoport igazgatójának elemzéséből kiderül, hogy a pozitív érzelmek serkentik a szervezet azon képességét, hogy helyreállítsa magát, ellazuljon, és olyan jóléti hormonokat termeljen, mint a dopamin, a szerotonin, az endorfin és az oxitocin.
Neked is dolgoznod kell rajta
Courtin-Clarins szerint „optimistának lenni olyan dolog, amin minden nap dolgozni kell” – mondja. És ehhez „adj magadnak valami jót naponta háromszor”. Ezek lehetnek egyszerű dolgok, amelyek mégis nagymértékben hozzájárulnak a jó közérzetedhez: főzés, naplóírás, szeretett személy minimum 30 másodperces ölelése, fürdés , kávéfogyasztás. Kiemeli, hogy a kávészünet úgy igazán hatékony, ha anélkül ejted meg, hogy bármit is csinálnál közben - gondoljunk itt a svédek fika nevű zseniális hagyományára, vagy akár táncolhatsz is néhány percig a kedvenc dalodra.
A dopamin előállításának legegyszerűbb módja az, ha naponta háromszor adsz magadnak valami jót; lefekvés előtt írj, gondolkozz és emlékezz arra, hogy mi volt az a három dolog, ami leginkább boldogságot okozott számodra. Könnyűnek tűnik, ám folyamatosan dolgozni kell rajta.
Legyél optimista!
Atól függetlenül, hogy a környezetünk és a körülöttünk lévő emberek hatással vannak ránk, igenis tehetünk optimista intézkedéseket. És ezáltal a gesztusaink és szokásaink is serkenthetik az olyan hormonokat, mint az oxitocin (amely a biztonságérzethez és a társas kapcsolatokban való bizalomhoz kapcsolódik), a szerotonin (ami az érzelmekre és a hangulatra van hatással), az endorfin (amely eufórikus érzést okoz, és megakadályozza a stresszt és a fájdalmat), valamint a dopamin.
Ez utóbbi „felelős a motivációért és a jutalomért. Elősegíti az öröm érzését” – magyarázza Courtin-Clarins. Gyakran hívjuk őket a jó közérzet hormonjainak, bár a szakértők szerint valójában a hangulatszabályozáshoz, a jó közérzethez és a csökkent szorongáshoz kapcsolódó neurotranszmitterekről van szó. A dopamin konkrét esetben egy neurotranszmitter, amely gyors örömérzetet vált ki, amely energetizál és stimulál.
És igen, saját magunk is előállíthatjuk őket. „Amikor valaki megkérdezi, van-e recept a boldogságra, általában azt mondom, hogy ahhoz, hogy boldog legyél, optimistának kell lenned, és a saját erőforrásaidra kell támaszkodnod” – mondja Courtin-Clarins.
Forrás: glamour.com