Ez a 6 étel gyakorlatilag átprogramozza a bélrendszert: rengeteg betegségtől szabadíthatnak meg
A bélrendszerünk állapotával nem foglalkozunk eleget. Kellemetlen puffadás? Olykor egy kis hasmenés? Néha csak legyintünk rá, pedig ezekre a jelekre nagyon is oda kellene figyelnünk, az átmeneti problémákból ugyanis hosszú távon nagy baj lehet. Ha nincs rendben a bélrendszerünk, felborul a bélflóránk, és gyengülhet az immunrendszerünk, csökkenhet szervezetünk ellenállóképessége.
Ezeket láttad már?
Szívbetegségek, stroke, 2-es típusú cukorbetegség és bélrák: akár ezek a komoly problémák is kialakulhatnak, ha a bélrendszerünk nem működik megfelelően. Ijesztően hangzik, ugye? Hogy mindezt elkerüljük, érdemes a rostokban gazdag élelmiszereket beiktatnunk az étrendünkbe.
Így maradnak egészségesek a belek
A bőséges rostfogyasztás gyakorlatilag teljesen átprogramozza a bélrendszerünket és ezáltal javítja az egészségünket - számoltak be róla nemrég a kutatók. Arról nem is beszélve, hogy hosszabb ideig biztosítják a jóllakottság érzését, beindítják az emésztést, rendszeressé teszik a székletet, ezáltal akár a fogyásban is segíthetnek a pluszkilókkal küzdőknek.
A Koppenhágai Egyetem és a Dán Nemzeti Élelmiszeripari Intézet szakemberei bejelentették, sikerült a végére járniuk annak, miért is vannak jótékony hatással szervezetünkre a rostok. Kiderült, hogy a lényeg valójában a triptofán nevű esszenciális aminosavban rejlik, amely többek között a pulykahúsban, a sajtokban és a tojásban is megtalálható.
A bélrendszerbe jutva a baktériumok átalakítják a triptofánt különböző vegyületekké. Nem mindegy azonban, milyenné alakítják: hasznossá vagy károssá. Rostok nélkül utóbbi történne, azonban ha rostban gazdag étrendet folytatnunk, akkor pozitív folyamat történik: a triptofán egészséges vegyületté alakul.
„Ezek az eredmények is azt hangsúlyozzák, mennyire befolyásolják táplálkozási szokásaink a bélbaktériumok viselkedését. Egyfajta kényes egyensúlyt teremtenek az egészséget- illetve a betegséget előidéző tevékenységek között. Hosszú távon ezek az eredmények segíthetnek azoknak a táplálkozási programoknak a kialakításában, amellyel számos betegséget megelőzhetünk” - mondta el Tine Rask Licht professzor.
A vastagbélben fejtik ki hatásukat
Az úgynevezett élelmi rostok a növényekben találhatóak és nem emésztődnek meg a vékonybélben. Eljutnak a vastagbélbe, ahol lebomlanak és elvégzik feladatukat: helyreállítják a bélrendszer normális működését. És hogy mely élelmiszereket érdemes leginkább beiktatnunk az étrendünkbe?
- Teljes kiőrlésű reggeli gabonafélék
- Babfélék és hüvelyesek
- Újburgonya (héjjal)
- Diófélék és magvak
- Friss gyümölcsök, zöldségek, valamint aszalt gyümölcsök
- Teljes kiőrlésű kenyér- és tésztafélék
A felmérések szerint az emberek nagy része nem fogyaszt elegendő rostot. Naponta körülbelül 30 grammnyira lenne szüksége a szervezetnek. A szakemberek kijelentették, a rostfogyasztás egyértelműen hozzájárul egészségünk megőrzéséhez. Gyakorlatilag átprogramozza a bélrendszert, megakadályozza a triptofán káros anyagokká alakulását és előidézi a jók termelését.
„Az E. coli baktérium például képes a triptofánt olyan káros vegyületté alakítani, amely összefüggésbe hozható a krónikus vesebetegség súlyosbodásával. Van azonban olyan bélbaktérium is (például a C. sporogenes), amely a triptofánt olyan egészséges anyagokká alakítja, ami védelmet nyújthat akár a 2-es típusú cukorbetegség, vagy épp a szív- és érrendszeri betegségek kialakulása ellen is." - nyilatkozta Anurag Kumar Sinha kutató.
Így növelhetjük a napi rostbevitelt
- Cseréljük le a reggelit: fogyasszunk magas rosttartalmú reggeli gabonapelyhet, zabkását vagy teljes kiőrlésű kekszet, kenyeret.
- A különféle húsételekhez készítsünk köretet hüvelyesekből, babból, lencséből, csicseriborsóból. Ezeket akár különféle salátákhoz is adhatjuk.
- Fogyasszunk minél több zöldséget: szendvicsekhez, köretekhez, húsokhoz.
- Nasiként együnk asztalt gyümölcsöket, dióféléket, magvakat.
Forrás: thesun.co.uk