„Mit keres egy nő a politikai pályán?" - Még mindig sokkal többen teszik fel ezt a kérdést, mint gondolnánk
Alexandria Ocasio-Cortez, az Egyesült Államok kongresszusi képviselője azon dolgozik, hogy leszámoljon a politikusnőkhöz fűződő sztereotípiákkal és előítéletekkel. Úgy tűnik, hogy jó úton halad, hiszen nemcsak egy generáció politikai hangjává vált, de olyan értelmiségi sztár lett belőle, akinek személye bőven túlmutat a politikán.
Ezeket láttad már?
Mit keres egy nő a politikai pályán? – teszik fel a kérdést még mindig túlságosan sokan. Szerencsére egyre több nő vállal aktív szerepet a politikában, akikre tekinthetünk úgy is, mint a társadalmi változás képviselőire – ékes példa erre Alexandria Ocasio-Cortez, az Egyesült Államok kongresszusi képviselője. Egy nőnek a neméből fakadóan sokkal több kihívással kell szembenéznie a hivatalba lépése előtt – és után is –, mint egy férfi kollégájának. Minden nehézség ellenére hiszünk abban, hogy bizonyos területeken kizárólag a nők érhetnek el változást.
A jobboldal legnagyobb rémálma
A harminchárom éves, második választási ciklusát töltő képviselőnő az ország egyik legsokszínűbb választókörzetét képviseli. Igazi híresség. Talán híresebb, mint bárki más az amerikai politikában – úgy, hogy nem Obama vagy Trump a vezetékneve, és úgy, hogy nem az imádott és gyűlölt politikai spektrum két végletén áll. Nem marad nyugton, nem fogja be a száját, és elutasítja azt is, hogy alkalmazkodjon a hazafias washingtoni játszmákhoz. A jobboldal legnagyobb rémálmának megtestesítője. A progresszív baloldal széttört és ellentmondásos koalíciójának gyalogos katonái szerint valami egyedülállót képvisel: a jövőt. Egy feltörekvő forradalmár. A felemelkedő progresszív mozgalom egyértelmű örököse.
A női politikusok ellehetetlenítése valós probléma
Alexandria Ocasio-Cortez a saját bőrén tapasztalta meg, hogy másképp kezelik őt, mint a férfi politikusokat. A képviselőnő a GQ magazinnak elárulta, hogy az első hivatali napjai rettenetesen kínosan teltek, kollégái a füle hallatára beszélték meg, hogy szégyenletes a győzelme. A társaival szemben az első megjelenésekor őt nem fogadta tapsvihar, csak szórványos taps. Mindezt azért kapta, mert nő. Donald Trump Alexandria Ocasio-Cortez és a négy másik nem fehér képviselőnő ellen nyilvános hadjáratot indított, amely hatására több halálos fenyegetést kaptak.
„Úgy éreztem, hogy mindenki csak egy ciklusra szóló képviselőként kezelt engem. Dolgoztak is azon, hogy egyciklusos képviselő legyek” – mesélt az első éveinek tapasztalatairól Alexandria, aki bevallotta, hogy a demokraták összehangolt módon dolgoztak azon, hogy leváltsák. „Az előválasztás után éreztem először, hogy változás történt. Az volt az első alkalom, amikor a párt úgy kezelt engem, mint egy kongresszusi tagot, és nem úgy, mint egy véletlen balesetet.”
Ez történik Amerikában akkor, ha egy nő képviselő lesz
Két éve megkezdte második ciklusát, ennek ellenére a helyzete egyáltalán nem lett könnyebb. „Mindennapos tapasztalatom, hogy olyan ember vagyok, akit itt megvetnek. Képzeld el, hogy egy olyan munkahelyen dolgozol, ahol a főnökeid nem szeretnek téged és a konkurens cég is azon munkálkodik, hogy kicsináljon.” Néha kislányok keresik meg azzal, hogy szeretnék, ha ő lenne az elnök. „Nagyon nehéz erről beszélnem, mert ez sok belső konfliktust szül bennem. Soha nem akarom megmondani egy kislánynak azt, hogy mit nem tehet meg. Nem akarom megmondani a fiataloknak, hogy mi az, amit nem lehet.”
Egy dátum ami mindent megpecsételt
Alexandria Ocasio-Cortez szinte minden reggel gyalog ment a kongresszusi irodába, de a Capitolium ostromát követően biztonsági okokból búcsút mondott ennek a szokásnak, és autóra váltott. Egy zűrös reggelen mégis úgy döntött, hogy sétálni fog. Tavaly június 24-én, egy férfi csoport megállította őt egy közös fényképért, mire a képviselőnő köszönt nekik és megkérdezte tőlük, hogy vannak. „Nos, tudja… Ez a reggel sokkal jobban is alakulhatott volna” – válaszolták a férfiak.
A kongresszusi képviselőnő így értesült arról, hogy az Amerikai Egyesült Államok legfelsőbb bírósága hatályon kívül helyezte a Roe kontra Wade-ítéletet, azaz eltörölte az abortusz alkotmányos jogát. A bíróság konzervatív tervezete már hetekkel korábban kiszivárogott, ennek ellenére az egyébként várható döntés Washington többségét váratlanul érte. A demokraták arra a délutánra ünneplést terveztek egy lőfegyver-szabályozási törvény elfogadása miatt, de az abortusz alkotmányos jogának eltörlése után a gyász mindent felülírt.
Kéz a kézben tüntetett a tiltakozó tömeggel
A GQ újságírója ezen a reggelen néhány perccel Ocasio-Cortez előtt érkezett a legfelsőbb bíróságára, hogy interjút készítsen a tiltakozókkal. Látta, ahogyan a képviselőnő kockás rózsaszín blézerben halad az abortuszellenes tüntetők között, majd belemerül a gyászoló nők és férfiak tengerébe. Ezt követően egy kölcsönkapott megafonba kezdett beszélni. „Az utcára!” – kiáltotta Alexandria, miközben ökölbe szorított kézzel a levegőbe ütött.
„Néha az emberek megkérdezik tőlem, hogy mi értelme van a tiltakozásnak” – mondta a GQ magazinnak, ahogy visszagondolt arra a napra. Szerinte a tiltakozás közösségteremtő erővel bír, a politikai vezetők részvétele pedig üzenetet közvetít. „Nagyon fontos, hogy az emberek úgy érezzék, hogy a választott tisztségviselőik törődnek velük, nemcsak fentről, hanem az ő szintjükön is.” Úgy gondolja, hogy a demonstráció „arról szólt, hogy képviseljünk egy nagyon is valós álláspontot. Arról szólt, hogy még nincs vége és nem adjuk fel.”
A férfiak is szenvednek a patriarchátus miatt
„Majdnem minden nő mögött, aki abortuszon esik át, van egy férfi is, akit vagy megérintett vagy felszabadított az abortusz” – hívja fel a figyelmet Ocasio-Cortez arra, hogy az abortusztörvény nem csak a nők ügye. Ebből adódóan a politikus úgy gondolja, hogy a férfiak szerepe kulcsfontosságú a változáshoz. Ocasio-Cortez rámutatott arra is, hogy a férfiak hallgatnak a patriarchális társadalmi elvárások és az elavult férfias viselkedésminták miatt is. A feminista írók és gondolkodók évtizedek óta felvetik ezt a gondolatot, hogy maguk a férfiak is áldozatai a toxikus társadalmi szerkezeteknek. „A férfiak szenvednek a patriarchátus alatt” – állítja a képviselőnő.