Felejts el mindent, amit az ágyneműd tisztításáról tudtál, legalábbis nyáron: orvos mutat rá az új szabályokra
Azzal talán nem mondunk újat, hogy a nagy melegben gyakrabban szükséges tisztálkodnunk, ami természetesen nem csak a testünkre, de a ruháinkra és az ágyneműnkre is vonatkozik. Ám azt tudod, hogy pontosan hogyan kell tisztítani az ágyneműdet? Egy biztos: nem úgy, mint az év többi részében!
Ezeket láttad már?
Tombol a hőség, izzadunk éjjel, izzadunk nappal. Az ágyunkban eltöltött idő pedig egyáltalán nem mindegy, hogy milyen körülmények között telik, így a kellemes környezet megteremtése mellett nagy gondot kell fordítanunk a tisztaságra is. Szerencsére egy szakember elárulta, milyen gyakran kell az ágyneműdet a szennyeskosárba dobnod nyáron, és a válasz meglepőbb, mint gondolnád!
Nyáron még nagyobb baj lehet belőle
Dr. Gareth Nye nem kertel, rögtön egy sokkoló ténnyel indít: a párnáid piszkosabbak lehetnek, mint a WC-d, ha nem mosod az ágyneműt olyan gyakran, mint az ajánlott. Ha nincs légkondid, ventilátorod, vagy éjszakára nem használod, akkor bizonyára te is álomba izzadod magad egy-egy meleg nyári estén. És bár a takarítás nem feltétlenül az elsődleges prioritás a kánikulában, a lepedő, a takaróhuzat és a párnahuzat rendszeres mosása még fontosabb akkor, amikor magas a hőmérséklet.
Nem mindenki izzad ugyanúgy
Ennek az az oka, hogy a baktériumok sokkal gyorsabban szaporodnak meleg, nedves környezetben, és számos egészségügyi problémát okozhatnak. A doktor szerint „ideális esetben” hetente minimum egyszer mosni kell az ágyneműt a nyári hónapokban. „Az ok az izzadság, az elhalt hámsejtek és a mikroorganizmusok felhalmozódása" - mondja a szakértő. „Az emberek éjszakai izzadási aránya változó, a férfiak kevesebbet verejtékeznek, és a menopauzán átesett nők izzadnak a legtöbbet."
Egészségügyi problémákhoz vezethet
Minden este 500-700 ml izzadságot veszítünk, amit a pizsamánk és az ágyneműnk szív fel. Emellett naponta körülbelül 500 millió elhalt hámsejt válik le rólunk, és ezek többsége éjszaka távozik a testünkről. „A szervezet más testváladékot is termel, és a nyáladzás révén további folyadékveszteség léphet fel" - magyarázza Dr. Nye.
Ezek az „emberi lerakódások” tökéletes táptalajt teremtenek a baktériumok számára, és számos egészségügyi problémához vezethetnek, beleértve a pattanásokat, az asztmát és az ekcémát. A heti rendszerességgel történő ágynemű tisztítás azonban segíthet távol tartani a baktériumokat és megelőzni a kellemetlen tüneteket.
Ezt javasolja a szakember
„Kerüld a poliészter szöveteket, mivel azok hajlamosak felfogni a hőt és a nedvességet, így sokkal nagyobb valószínűséggel fogsz izzadni" - tanácsolja Dr. Nye. „Válassz pamut vagy len ágyneműt, vagy tedd el a paplant, és használd csak az ágyneműhuzatot". A szakember azt is javasolja, hogy ne vesd meg az ágyad minden reggel, mert az ágynemű alatt megrekedhet a hő, amely további baktériumok szaporodásához vezethet.
Így élheted túl a nyári hőséget
Nappal nagyon figyelj arra, hogy mindig légáteresztő, lehetőleg bő ruhadarabokat válassz, amelyek engedik szellőzni a bőrödet. A fejedet is óvd a napsütéstől, nehogy napszúrást kapj: használj sapkát, kalapot, kendőt, vagy ha épp egyik sincs nálad, vizezd be, és persze igyál sok-sok folyadékot. A legnagyobb melegben tilos napon lenni, a fényvédő és naptej kötelező, és ami életet menthet: soha ne ugorj felhevült testtel a vízbe!
Amit még megtehetsz annak érdekében, hogy jobban viseld a kánikulát, az az étkezés, ugyanis vannak olyan ételek, amelyek kifejezetten megkönnyítik az életed, ha nyaranta fogyasztod őket. Ami pedig az alvást illeti, van néhány aranyszabály, amit szintén érdemes betartani a nyugodt alvás érdekében:
- sötétíts be napközben, így kevésbé melegszik fel a hálószobád
- szerezz be egy hűsítő párnát
- mindig legyen az éjjeliszekrényeden egy nagy üveg víz, ha éjszaka megszomjaznál
- lefekvés előtt legalább négy órával hagyd abba az alkoholfogyasztást
- permetezd be a tested hűs vízzel elalvás előtt
- bánj óvatosan a légkondival és a ventilátorral is.
Forrás: mirror.co.uk