Ez az ADHD 10 leggyakoribb tünete: a nőknél egészen máshogy jelentkezik, mint a férfiaknál
Régóta úgy gondolják, hogy a figyelemhiányos hiperaktivitás rendellenesség, azaz az ADHD csak a férfiakat érintő állapot. Pedig ez egyáltalán nem igaz, sőt, 2024-ben egyre több nő vállalja, hogy ő is küzd vele. Ebben pedig fontos áttörést jelentett, hogy a tudomány felismerte, a nők esetében teljesen más jelei lehetnek.
Ezeket láttad már?
Például a nők nagyobb valószínűséggel szenvednek az ADHD olyan típusaiban, amelyre leginkább az álmodozás, a figyelmetlenség, a félénkség jellemzőek. A férfiak esetében a hiperaktív, impulzív vagy kombinált típusú ADHD a jellemző. Nagyon fontos, hogy az ADHD diagnosztizálva legyen, ugyanis ennek hiánya nincs jó hatással a mentális egészségre.
Sokan elbagatellizálják a problémát, és megbélyegzik a nőket, miszerint negatív jellemvonásokkal rendelkeznek: hisztisek, szétszórtak vagy hangulatingadozásaik vannak, pedig ez nem igaz. Rengeteg esetben orvosi, egészségügyi oka van ezeknek a viselkedési formáknak. Lássuk, honnan ismerhető fel, ha egy nő ADHD-val küzd - mert nem csupán az előbbi negatív tulajdonságok dominálnak.
1. Koncentrációs problémák
Sok ADHD-s nő számára az adott feladatokra való odafigyelés, koncentrálás jelenti a legnagyobb kihívást. Gyakran eltereli a figyelmüket valamilyen külső esemény, nem ritka, hogy a saját kis világukban léteznek, abban sodródnak. Már az iskolában is megjelenhet ez: hiába beszél valamilyen fontos dologról a tanár, az odakint lépkedő madárka, vagy az utcai járókelők tanulmányozása sokkal fontosabb.
2. Túlkompenzálás
Az előbbi figyelemzavar miatt az ADHD-s nők sok esetben próbálnak túlkompenzálni, és túlzottan elmélyülnek egy-egy feladatban. Ez az, ami gyakran összezavarja a szülőket vagy a tanárokat, hiszen ez elveti bennük az ADHD lehetőségét. Pedig a két véglet gyakori váltakozása egyértelmű. A hiperfókusz egy olyan megküzdési stratégia, amit egyébként a saját szórakoztatásukra is gyakran használnak, néha pedig azért is, hogy hatalomhoz jussanak az elnyomás után.
3. Mindig mozgásban
Az ADHD egyik legerősebb jele nemtől függetlenül a hiperaktivitás. Nem csupán akkor jelentkezik, amikor feladat van, sokszor a legnyugodtabb helyzetekben a legegyszerűbb megfigyelni. Állandóan firkálnak, mozog a lábuk, tesznek-vesznek a kezeikkel, még a legnyugodtabb állapotokban sem képesek teljesen megállni.
4. Nehéz tulajdonságok
A hiperaktivizmus miatt jelentkezik náluk az agresszió, a beszédesség, az érzékenység, amelyek alapvetően nem a személyiségük része, csupán az ADHD miatt vannak olyan szituációk, amelyekben ezek megjelennek és dominálnak.
5. Impulzuskontroll hiánya
Az egyik legkellemetlenebb jel az impulzuskontroll hiánya, ugyanis emiatt szintén negatív tulajdonságokkal ruházzák fel az ADHD-sokat. Gyakran beszédesek, olyan hosszúra nyújtanak egy-egy megszólalást, amely már zavaró, ám ezt nem veszik észre.
Verbálisan impulzívak, félbeszakítanak másokat, a témák között sokszor ugrálnak, ami rosszul érinti a partnert. A megfogalmazás nyers, és igen, ezek összessége miatt sokan megbélyegzik őket. Pedig akárcsak az agresszió, ez sem csupán egy negatív tulajdonság, hanem az ADHD jelei.
6. Túlzott érzékenység
Sokan nem is értik, hogyan képesek egy-egy dolgon megsértődni, és emiatt azonnal hiperérzékenynek könyvelik el őket, sokszor ellenszenvet éreznek irántuk. Pedig ez szintén az ADHD egyik jele, nem pedig egy alapvető jellemvonás. Emiatt sokan kerülik is őket, mert úgy érzik, mellettük tojáshéjakon lépkednek, pedig ha valaki megérti a működésüket, és a probléma után időt szán annak megbeszélésére, akkor gyorsan tisztázhat velük minden félreértést.
7. Állandó késés
Borzasztó az időérzékük, hiába is próbálkoznak, szinte képtelenek felmérni, hogy mire mennyi időt kell szánniuk. Mi több, sokszor beletesznek a napirendbe előre nem tervezett dolgokat, alábecsülve, ezekre mennyi idő szükséges. Majd értetlenül állnak azelőtt, hol folyt ki az idő a kezükből, és miért nem jött össze a tervezett napirend.
8. Úgy tűnik, meg sem hall
Sokan arra is panaszkodnak, hogy az ADHD-s nők mintha meg sem hallanák, hogy mit mondanak nekik. Pedig mindig célba ér az üzenet, egyszerűen csak nem mindig annyira aktívak a válaszadásban. Sokszor úgy érzik, a saját maguk világán is át kell szűrniük az információkat, és nem is érzik mindig indokoltnak, hogy túl határozott, grandiózus reakciókat adjanak.
9. Érzékenyek a környezetre
Ezt a tulajdonságot sokan hisztinek tulajdonítják, pedig az ADHD-s nők közül sokakat egy pillanat alatt felbosszantják az olyan dolgok, amelyek másokat nem. Ilyenek például a zajok, egyes anyagok tapintása, néha konkrét szavak. Megmagyarázhatatlan, de azt érzik, azonnal menekülniük kell ebből a szituációból.
10. A motiváció hiánya
A munkaerőpiacon is gyakran éri őket negatív megkülönböztetés, elsőre ugyanis úgy tűnhet, nem elég motiváltak. Pedig ez sem igaz, csupán a kommunikációjukkal nem adják át, mennyire elszántak. Inkább elmélyülnek a saját világukban, és az általuk jónak vélt módszerekkel végzik el a feladatokat. Nem mindig nyíltan versengőek és elhivatottak, ettől függetlenül sokszor aprólékosan, osztatlan figyelemmel, elmélyülve végzik el a feladatukat, amelyet siker koronáz.
Hogyan tovább a diagnózis után?
Az ADHD-t csak és kizárólag mentálhigiénés szakember diagnosztizálhatja, különböző vizsgálatokat elvégezve. Ha ez megvan, indulhat a személyre szabott terápia, amely állhat viselkedéskezelési technikákból, gyógyszeres kezelésekből vagy csak egy-egy személyes tanácsadásból is.
A szakemberek szerint már csupán a diagnózis is gyógyító erejű lehet, mert ez általában felszabadítja a nőket, a negatív tulajdonságaik okaira ugyanis válaszokat kapnak, és valamivel indokolni tudják. Sokakat érint a diagnózis előtt a megbélyegzés, rájuk sütik a buta, lusta, üres és motiválatlan jelzőket, ám a vizsgálat után a környezetük is elfogadóbbá válik velük szemben.