Gyakran vannak falási rohamaid? Lehet, hogy ADHD áll a háttérben

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Gondoltad volna, hogy az ADHD és a falási rohamok között komoly kapcsolat áll fenn? Az ADHD számos módon befolyásolhatja az étkezési szokásaidat, általában negatívan. Egy 2017-es tanulmány kimutatta, hogy a kutatók nagyobb valószínűséggel figyelték meg a bulímiát, vagy a túlevést olyan embereknél, akik ADHD-val küzdöttek.

Gyakran vannak falási rohamaid? Lehet, hogy ADHD áll a háttérben
Falási rohamokat is okozhat az ADHD
Fotó: Kelvin Murray/Getty Images, montázs: Herceg Éva

Az ADHD-soknál az evés egyik nagy problémája a tervezés. Úgy érzik, a menü kitalálása és elkészítése nagy kihívás a számukra, így megbénulnak a feladattól, és sokszor inkább nem is esznek. Majd amikor lehetőségük nyílik a táplálkozásra, mértéktelenül művelik azt. Sokszor a gyógyszeres kezelés sem segít, az ADHD tüneteinek csökkentésére használt gyógyszerek ugyanis sokszor étvágycsökkentő hatásúak, amely tovább nehezíti a kiegyensúlyozott táplálkozást. Itt is ugyanaz a forgatókönyv mint a szorongás esetében, amikor viszont megéheznek, mértéktelenül fogyasztanak.

Így válsz a magad ellenségévé

Ha ADHD-sként úgy döntesz, hogy szeretnél leszámolni a falási rohamokkal, akkor a tüneteid nem könnyítik majd meg a dolgodat. Az impulzivitáson úrrá lenni szinte lehetetlen, amely tovább nehezíti az étkezési terv betartását, és az egészségesebb étkezési szokások kialakítását.

Mindeközben a rossz figyelemkontroll miatt, szinte lehetetlennek tűnik abbahagyni az ételről való gondolkodást. Minél erősebben próbálsz valami teljesen másra fókuszálni, a gondolataid annál gyakrabban kalandoznak vissza az étkezésre. Az akaraterőd gyengül, és az agyad arra késztet, hogy add át magad a falás iránti vágynak, hogy mihamarabb megszabadulhass a bénító gondolatoktól.

Az ADHD miatt sokan úgy érzik, nincsen befolyásuk afölött, mikor mit csinálnak, beleértve azt is, hogy mikor mit esznek. Úgy érzik, nem tudják irányítani, mikor elég, és sokszor kényelmetlenül, fájdalmasan jóllakottá eszik magukat, amely miatt önhibáztatás is jelentkezik, tovább súlyosbítva a helyzetet.

Megkapó dologra világít rá egy friss TikTok-trend: emberek életét változtathatja meg gyökeresen

Megkapó dologra világít rá egy friss TikTok-trend: emberek életét változtathatja meg gyökeresen

Mi a különbség az ADHD-s falási zavar és az étkezési rendellenességek között?

Néhány tünet, amely ADHD-s falászavarra utalhat:

  • Súlyingadozások
  • Szégyen, bűntudat, undor vagy zavar érzése étkezés közben 
  • Az étkezés az érzelmi kényelem érdekében történik
  • Titkos étkezés, az étel elrejtése 
  • Szorongás, depresszió
  • Alacsony önbecsülés
  • Torz testkép 

Végül, amely alapján a falási zavar és az étkezési rendellenesség a leginkább megkülönböztethetőek egymástól: az ADHD esetében hiányzik a kompenzációs viselkedés. Ebben az esetben nem használ a beteg hashajtót, alapvetően nem koplal a megjelenése érdekében, és nem is hánytatja magát. Ha ezek jelen vannak, akkor inkább bulímiáról van szó, nem pedig ADHD-s étkezési zavarról.

A mértéktelen evés kezelése

Bármennyire nehéznek is tűnhet az elindulás, lehetséges a gyógyulás. Ebben az esetben a gyógyszeres kezelés és a terápia néha kizárólagos, de általában együttes alkalmazása a megoldás.

A gyógyszerek esetében figyelni kell arra, hogy a falási rohamokra alkalmazott gyógymód illeszkedjen a többi tünet kezelésére használt készítményhez. Egyes tabletták elnyomják az étvágyat, mások a rohamok számát csökkentik. Az antidepresszánsok is népszerű választások ebben az esetben, azok ugyanis szintén képesek csökkenteni a falási rohamok számát.

A pszichoterápia során a kognitív viselkedésterápia a legnépszerűbb, amely segít megtalálni az ADHD kiváltó okait, a nem kívánt viselkedési formák azonosítását. A dialektikus viselkedésterápiát olyanoknak fejlesztették ki, akik kifejezetten intenzíven élik meg az érzelmeiket, és küzdenek az érzelmeik szabályozásával: ez is különösen hasznos lehet a falási rohamoknál. De olyan esetek is előfordulnak, amelyek során étrendet írnak a betegeknek, akik ezáltal pontos tervet kapnak, hogyan váljon kiegyensúlyozottá a táplálkozásuk.

Az étkezési zavarok leküzdése önmagában is nehéz, de amikor ez ADHD-val is párosul, akkor úgy tűnhet, ez a küzdelem sosem ér véget. Pedig ez nem igaz, pusztán a terápiás kezelés mellett elengedhetetlen az életmódváltás is.

Létezik egy vitamin, amiről még nem is hallottál, pedig elképesztően fontos: mindent a P-vitamin előnyeiről

Létezik egy vitamin, amiről még nem is hallottál, pedig elképesztően fontos: mindent a P-vitamin előnyeiről

Az első lépések a gyógyulás felé

Általában a dietetikus segítsége adja a legnagyobb lépést a gyógyulásban, de van néhány mód arra, hogy magadban is elkezdd a küzdelmet!

Hagyd a netes diétákat! Az ADHD-s falási rohamok teljesen mások, mint az egyszerű érzelmi evés. Amíg egy jó diéta segíthet mindkét probléma megoldásában, a rosszak az ADHD-val való harcot is nehezíthetik. Ezért csak és kizárólag olyan étrendet kövess, amelyet a dietetikus és a terapeuta is átnézett és jóváhagyott.

Készíts tápláló rágcsálnivalókat, és alacsony erőfeszítést igénylő ételeket. Az ADHD-s emberek gyakran a legegyszerűbb megoldásra hajlanak, amely az étkezésben nem kifizetődő: sokszor erősen feldolgozott ételek után nyúlnak, amelyek nem olyan laktatóak, és még tápanyagszegények is. A legjobb, ha nyers zöldségfalatokat fogyasztasz, például szeletelt sárgarépát, brokkolit, amelyekkel nincs sok munka, de nagyon egészségesek. Főzz előre, és dobozold a fogásokat, hogy ne kelljen minden nap a konyhában állnod, mert ez veszélyezteti a sikert.

Állíts be időzítőket, amelyek jelzik, hogy eljött a reggeli, az ebéd és a vacsora ideje. Ha van tízórai és uzsonna az még nagyszerűbb, de ne legyünk telhetetlenek. Mindig legyen a közeledben valami egyszerűen fogyasztható rágcsálnivaló, például egy csomag aszalt gyümölcs, vagy natúr joghurt és mandula, hogy ha nincs erőd az étellel foglalkozni, akkor se maradjon ki a táplálkozás.

A B-vitamin kevésbé ismert, ám annál ijesztőbb mellékhatásai: ez történik a szervezettel, ha túladagolod

A B-vitamin kevésbé ismert, ám annál ijesztőbb mellékhatásai: ez történik a szervezettel, ha túladagolod

Nem vagy egyedül!

Ha úgy érzed, egyedül nem megy, vagy valamiért nem áll módodban szakemberhez fordulni, akkor se add fel! A neten ma már több támogató csoport is van, ahol a sorstársakkal is felveheted a kapcsolatot. Az ő történeteik és tippjeik neked is segíthetnek, mi több, nem érzed majd egyedül magadat a problémával.

Addig is sokat segíthetsz magadnak, ha az önszeretetet és a megbocsátást beengeded az életedbe, és nem ostorozod magadat életed végéig pár rossz döntés miatt. Hidd el, ha tisztelettel bánsz a lelkeddel és a testeddel, egyre kevesebbszer fordul majd elő a falási roham is.

Ma már az interneten mindent megtalálsz, így habár a szakemberek segítségét semmi nem pótolja, ha erre nincs lehetőséged, olvass utána, és kérj segítséget ott! Egyes weboldalakon, fórumokon akár pszichológusoktól is kérdezhetsz ingyenesen, használd ki a lehetőségeket!

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Nem hiszünk a szemünknek: Jessica Alba és lányai akár hármas ikrek is lehetnének

Nem hiszünk a szemünknek: Jessica Alba és lányai akár hármas ikrek is lehetnének

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)