Egy apró mozdulat, mégis hatalmas veszélyt jelent a magánéletedre nézve, ha nem teszed

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

A telefonod az állandó kiegészítőd, talán még mondogatni is szoktad, hogy azon az eszközön van mindened. Egyszerre a legfőbb kommunikációs eszközöd, a bankod, az emlékeid és gyakran a titkaid őrzője is. Véded tokkal a sérülések ellen, és már azt is tudod, hogy az 123456 nem a tökéletes jelszó. Azonban az Egyesült Államok Nemzetbiztonsági Szolgálata szerint van egy apró kis mozdulat, amit sokan elfelejtenek, pedig nagy kockázatot jelent.

adatvedelem telefon
A telefonod a kedvenc eszközöd, védd rendesen!
Fotó: GLAMOUR

A telefonod rengeteg veszély fenyegeti az adathalászattól a kártékony szoftvereken és zsarolóvírusokon át a kémprogramokig, amelyek ellen nem véd meg egy tok vagy üvegfólia sem. Mindössze egy gyenge pontra, egy sikeres támadásra van szükség, hogy megtörténjen a baj, és akár a személyazonosságod is ellopják. Biztos vagy benne, hogy mindent megteszel, hogy ez ne fordulhasson elő?

HIRDETÉS

A telefonok biztonsága kulcsfontosságú

A gyártók számára is kiemelten fontos, hogy a telefonjaik biztonságosak legyenek. Persze most mondhatnánk, hogy ennek oka az, hogy védjék az adataidat, és egyébként is a jó telefon ismérve a biztonság, ugyanúgy, ahogyan a jó kamera vagy a soha le nem merülő akkumulátor, de az indok egy fokkal profánabb. Egyszerűen azt szeretnék, ha minél többet el tudnának adni, a nagyobb cégek flottáinál, és a tudatos felhasználók körében pedig az adatok védelme és a biztonság sokszor előkelőbb helyen áll, mint a megapixelek száma, vagy a lekerekített design.

Hogyan óvd a telefonod?

Az Egyesült Államok Nemzetbiztonsági Szolgálata (NSA) több olyan fontos ajánlást is közzétett, amit betartva nagyobb biztonságban tudhatod az adataidat. Az egész lényege, hogy ezekre az ajánlásokra úgy tekints, mint egy listára, amiről nem elég kiválogatni a neked szimpatikus elemeket, hanem érdemes mindet betartani, hogy ne történhessen baj.

Persze a legnagyobb védelmi erőt te magad jelented, vagy ha kicsit ijesztőbben szeretnénk fogalmazni, akkor úgy mondanánk, hogy a leggyengébb láncszem mindig a felhasználó. Egyik védelmi eszköz sem ér semmit, ha a felhasználó nem elég elővigyázatos. Ha nem tudja megfelelően szűrni az adathalász e-maileket, ha megnyit és letölt olyan alkalmazásokat és programokat, amelyek veszélyt jelentenek, vagy ha éppen pár percnyi Facebookozás reményében olyan wifi-hálozatokra csatlakozol, amelyek könnyedén törnek be a telefonodba. Vagyis a legnagyobb védelmet az jelenti, ha tudatos vagy, azonban a tudatosság része az is, hogy betartasz néhány egyszerű, de gyakran elfelejtett szabályt.

TECHXPO 2024: Budapest új technológiai expója debütál novemberben

TECHXPO 2024: Budapest új technológiai expója debütál novemberben

Milyen veszélyek leselkednek a telefonodra?

Persze a fizikai sérülések is ijesztőek, de a rosszindulatú alkalmazások még ennél is nagyobb kárt tudnak okozni, ugyanis nem csak a telefonod, de az életed különböző szegmensei is érintettek lehetnek. A rosszindulatú Wi-Fi hálózatok átirányíthatják a forgalmat az eszközről, lehet hogy csak nem érted, miért fogyott el ilyen hamar az adatkereted, de lehet, hogy a telefonodhoz tartozó IP-cím valamilyen illegális tevékenységnél tűnik majd fel.

A kémprogramok képesek figyelni a telefonon zajló hang- és videobeszélgetéseket. Az eszközödhöz távoli hozzáféréssel rendelkező hekkerek hívási vagy SMS-küldési adatokat gyűjthetnek. Valaki, aki fizikailag hozzáfér a telefonodhoz akár rövid időre is, képes rosszindulatú vagy kémprogramokat telepíteni.

Ezért kapcsold ki hetente a telefonod

Mi már régóta mondjuk, hogy érdemes néha kikapcsolnod a telefonod, és hagyni, hogy ne az algoritmusok irányítsák a figyelmedet. Ilyenkor beülhetsz egy kád forró vízbe, előveheted például a GLAMOUR magazin legutóbbi számát, zenét hallgathatsz, kikapcsolódhatsz, lelassulhatsz és ezzel együtt fel is töltődhetsz. A nemzetbiztonság szerint hetente egyszer érdemes kikapcsolni és újraindítani a telefonod, mert ez az apró mozzanat is megnehezítheti a hekkerek számára, hogy hozzáférjenek a telefonodhoz.

Ez még nem elég

Az egyik legfontosabb alapelv, hogy mindig frissítsd az alkalmazásaid és a telefonod operációs rendszerét. Ezek a frissítések azok, amelyek befoltozzák azokat a lyukakat, amelyeket esetleg kiszúrtak a hekkerek. Ezért is fontos, hogy néha tegyél rendet az alkalmazásaid között, és amiket nem használsz, töröld. Sőt, az is legalább ilyen fontos, hogy alkalmazásokat csak a hivatalos online boltokból vásárolj, vagy a Google Play áruház és az App Store legyenek a beszerzőhelyek.

Ne kattints gyanús linkekre, hivatkozásokra sem üzenetekben, sem e-mailekben vagy SMS-ekben. De még a csatolt file-okkal is óvatosan bánj, mert ezek a legnépszerűbb módjai az illetéktelen programok telepítésének.

Nem mindegy, milyen tartozékokat használsz. Az utángyártott kábel is veszélyes lehet az NSA szerint, és nagyon fontos, hogy kerüld a nyilvános USB töltőállomásokat, hogy egészen pontosan miért, arról már mi is írtunk.

Ezért ne töltsd soha nyilvános helyen a telefonod

Ezért ne töltsd soha nyilvános helyen a telefonod

Bánj óvatosan a Wifi-hálózatokkal, és itt az ideje megismerkedni a VPN használatával, ami biztonságosabbá teszi az internetezést ha olyan helyen vagy, ahol nem bízhatsz a hálózatok biztonságában. Ha a Bluetooth-t nem használod, akkor kapcsold ki, és ugyanez igaz a gyors megosztást jelentő AirDrop vagy Quickshare esetében is.

Minden apróságra figyelj, például arra is, hogy mit csatlakoztatsz a telefonodhoz. Talán jó ötlet egy ismeretlen helyről olcsó, USB kapcsolatos mikrofont rendelni a videóidhoz, de maga az eszköz is veszélyt jelenthet. Nézd meg, hogy milyen funkciókhoz fér hozzá a telefonon.

Mindig legyél óvatos és körültekintő, a csalók módszerei egyre kifinomultabbak, és egyre fejlettebbek, így a jövőben sem szabad hátradőlni. A legnagyobb tévhit pedig az, hogy a te adataid vagy bankszámlád nem olyan értékes, hogy célpont legyél. A személyiséglopás, a számklónozás mindannyiunkat érintheti, és a legnagyobb odafigyelés mellett is válhat áldozattá valaki.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Napi horoszkóp: Az Ikrekre izgalom vár, a Skorpió ne döntsön elhamarkodottan - október 26.

Napi horoszkóp: Az Ikrekre izgalom vár, a Skorpió ne döntsön elhamarkodottan - október 26.

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Nincs időd a reggeli arcápolási rutinra? Van rá egy megoldásunk, amit imádni fogsz (x)

Nincs időd a reggeli arcápolási rutinra? Van rá egy megoldásunk, amit imádni fogsz (x)

Érdekel mi a ragyogóan fényes haj titka? Bóna Bianka elárulja (x)

Érdekel mi a ragyogóan fényes haj titka? Bóna Bianka elárulja (x)

Cipők, amikre nem lehet nemet mondani: mutatjuk a Kazar új kollekcióját (x)

Cipők, amikre nem lehet nemet mondani: mutatjuk a Kazar új kollekcióját (x)

Ősszel még érzékenyebb a bőröd? Mutatjuk mire figyelj az arcápolási rutinod során! (x)

Ősszel még érzékenyebb a bőröd? Mutatjuk mire figyelj az arcápolási rutinod során! (x)