6 jel, hogy erős érzelmi támasz vagy egy párkapcsolatban
Mindannyiunknak szüksége van érzelmi támogatásra, de nem mindig tudjuk, mikor és milyen módon nyújtsuk azt a szeretteink számára. Úgy érzed, jóban-rosszban a kedvesed mellett állsz, vagy épp ellenkezőleg: félsz, hogy nem elég az, amit nyújtasz? Ha az alábbiak igazak rád, akkor valóban erős érzelmi támasza vagy a párodnak.
Ezeket láttad már?
Számos módon lehetünk érzelmi támaszok, de csak kevesen tudják, hogy ez pontosan mit takar. Ha boldog párkapcsolatban élünk, akkor meghallgatjuk a másikat, odafigyelünk rá, és komolyan vesszük mindazt amit mond, tehát validáljuk a gondolatait és az érzéseit. Hagyjuk neki, hogy kisírja magát a vállunkon, vagy kiöntse a lelkét, de ha épp arra vágyik, akkor nem faggatózunk, csak átöleljük. Ezeken túl azonban még vannak olyan aprónak tűnő, ám annál jelentőségteljesebb részletek, amelyek szintén arra utalnak, hogy bástyaként védelmezed a párod lelki biztonságát, azaz erős érzelmi támasza vagy.
1. Meghallgatod őt
Amikor a párod megnyílik előtted, akkor valóban figyelsz rá. Nem hagyod, hogy elkalandozzanak a gondolataid, és fejben mondjuk a másnapi prezentációra készülj, vagy épp a bevásárlólistát írd össze. Azok a pillanatok csakis róla szólnak, és olyankor megszűnik a külvilág. „Soha nem szabad elutasítani vagy érvényteleníteni azt, amit mond vagy érez, mivel végső soron mindenki más és más érzelmeket él meg különböző módokon, így nincs jó vagy rossz mód annak kezelésére" - mondja Charlotte Johnson, szex- és párkapcsolati szakértő. Ha úgy érzed, figyelmes hallgatóság vagy, akkor jó úton haladsz.
2. Rendszeresen megkérdezed tőle, mire van szüksége
Nemcsak meghallgatod őt, hanem az igényeire is odafigyelsz. Mire vágyik jobban? Tanácsot kér tőled vagy csak beszélni szeretne az érzéseiről? Ha nagyon ideges, lehet, nincs abban az állapotban, hogy a megoldáson gondolkodjon, és ilyenkor a kéretlen tanács csak olaj a tűzre. Ha mindig odafigyelsz, hogy a számára legmegfelelőbb módon támogasd őt egy helyzetben, akkor valóban aktív hallgatóság vagy.
3. Őszintén megérted őt
Amikor lezárul egy beszélgetés, és összegzitek az elhangzottakat, illetve levonjátok a konklúziót, az azt a benyomást kelti a párodban, hogy végig figyeltél rá, megjegyezted amit mondott, és fontosak számodra a gondjai. Akkor sincs semmi gond, ha a későbbiekben egy részletre már kevésbé emlékszel; kérdezz rá nyugodtan, mert ez is azt mutatja, hogy érdekel, ami vele történik.
4. Komolyan veszed a problémáit
Bármivel is küszködik a partnerünk, fontos, hogy komolyan vegyük, és empátiával, törődéssel és együttérzéssel forduljunk felé - még akkor is, ha mi személy szerint ezt nem látjuk olyan nagy problémának. Akár mondhatnád azt is neki, hogy „Ez még nem a világ vége”, de ha úgy érzed, mindig mellette állsz akkor is, ha a gondjai látszólag “apró-cseprő” dolgoknak tűnnek, az még egy jel arra, hogy erős érzelmi támasza vagy.
5. Az érintéseddel is vigasztalod
Az, hogy a testi vonzalom egy nehéz pillanatban épp kívánatos-e vagy sem, az adott személytől és helyzettől függ. Sokak számára azonban megnyugtató érzés, ha a partner fizikai értelemben is kimutatja a támogatását. Simogatod a hátát, megfogod a kezét vagy átkarolod, miközben beszél? Ha a válaszod igen, biztosan érzi, mennyire számíthat rád.
6. Kedveskedsz neki
Amikor mélyponton vagyunk, még a legapróbb kedvesség is a világot jelentheti. Ha a partnered problémákkal küzd, előfordulhat, hogy a szokásosnál nehezebben tudja elvégezni a napi teendőket. Bár fontosak a mély beszélgetések és a meleg ölelések, sokszor csak arra vágyunk, hogy jól kialudhassuk magunkat. Ha ilyenkor átveszed a feladatokat tőle, azzal hatalmas terhet veszel le a válláról. Jól esnek ilyenkor az olyan kedves gesztusok, mint például a kedvenc ételének elkészítése, a házimunka átvállalása vagy a kutya megsétáltatása, amíg ő pihen. Ha ilyenekre már volt példa az életetekben, akkor bebizonyítottad neki, hogy törődsz vele, fontos számodra és szereted őt.
Forrás: verywellmind.com