Ez lett 2024 szava: rémisztő és félelmetes, amire felhívja a figyelmet

ma 06:31
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Az Oxford University Press idén is megválasztotta az év szavát, ami nem más lett, mint az agyrohadás. Igen, egy korántsem bizalomgerjesztő szóról van szó, amely ráadásul nagyobb aggodalomra adhat okot, mint gondolnánk. Már csak azért is, mert egy meglehetősen negatív kifejezésről van szó, és elképesztően sokan érintettek lehetnek benne. Mutatjuk, miről is van szó pontosan!

Rémisztő trendre figyelmeztet 2024 szava
Rémisztő trendre figyelmeztet 2024 szava
Fotó: izusek/Getty Images

Az agyrohadás több mint 37 ezer szavazat, világméretű nyilvános vita és nyelvi adatok elemzése után érdemelte ki azt a címet, hogy 2024 szava lett - olvasható az Oxford University Press honlapján. Ha pedig neked is ismerős az a jelenség, amikor valaki folyton az Instagramot vagy mondjuk a TikTokot görgeti céltalanul, akkor máris közelebb kerültél az igazsághoz.

Ezt jelenti valójában 2024 szava

Az Oxford University Press oldalán az agyrohadást (angolul: „brain rot”) a következőképpen fogalmazták meg: „egy személy szellemi vagy intellektuális állapotának feltételezett romlása, különösen a triviálisnak vagy kihívást nem jelentőnek tartott anyagok (ma már különösen az online tartalmak) túlzott fogyasztása következtében. Továbbá: valami, amit úgy jellemeznek, mint ami valószínűleg ilyen romláshoz vezet”.

Magát az agyrohadás szót először 1854-ben jegyezte fel Henry David Thoreau a Walden című könyvében. A kötetben a szerző beszámolt a természetről és az egyszerű életvitelről szerzett tapasztalatairól, következtetéseinek részeként pedig bírálta a társadalom azon tendenciáját, hogy az összetett vagy többféleképpen értelmezhető gondolatokat leértékeli az egyszerűek javára.

Úgy látta, hogy ez a folyamat a szellemi és intellektuális erőfeszítések általános hanyatlását jelzi: „miközben Anglia a burgonyarohadást igyekszik gyógyítani, vajon nem igyekszik-e bárki is gyógyítani az agyrohadást - amely sokkal szélesebb körben és végzetesen elterjedt?” - fogalmazott akkoriban a szerző.

Ez a tökéletes időpont az evéshez, ha fogyni szeretnél, de közben éhezni sem akarsz

Ez a tökéletes időpont az evéshez, ha fogyni szeretnél, de közben éhezni sem akarsz

A szakértők azonban felfedezték, hogy a digitális korban, pontosabban idén az agyrohadás kifejezés úgy került előtérbe, mint egy szó, amelyet a túlzott mennyiségű, alacsony minőségű online tartalom fogyasztásának hatásaival kapcsolatos aggodalmak megfogalmazására használnak, különösen a közösségi média, például a TikTok hatásaira értve.

Erősen kötődik bizonyos tartalmakhoz

Az Oxford University Press arról is beszámolt, hogy az online kultúrára való hivatkozásban is egyre konkrétabban és következetesebben használják az agyrohadás szót. Az online közösségek gyakran humoros vagy önironikus módon használják, és erősen kötődik bizonyos típusú tartalmakhoz, például az Alexey Gerasimov nevéhez fűződő, a YouTube-on nagy népszerűségnek örvendő „Skibidi Toilet” elnevezésű videósorozathoz vagy az úgynevezett „Ohio” közösségi média mémekhez.

A „skibidi” például most már valamilyen értelmetlen dolgot jelent, míg az „Ohio” valami kínos vagy furcsa dologra is utalhat, ami az Oxford University Press szerint tükrözi azt a növekvő tendenciát, hogy a szavak a vírusos online kultúrából származnak, és csak utána terjednek el a „való világban”. Emellett egyre szélesebb körben kerül nagy hangsúly arra, hogy az ilyen tartalmak túlzott fogyasztása milyen negatív hatással lehet a mentális egészségre, különösen a gyermekek és fiatalok esetében.

Bőven van okunk aggódni miatta

Az agyrohadás tehát összességében a virtuális élet egyik vélt veszélyéről szól, egész pontosan arról, hogy akár hosszasan is azzal tölthetjük az időnket, hogy céltalanul görgetjük a közösségi médiás felületeket, ez pedig nem éppen biztató módja a szabadidőnk felhasználásának. Annyi biztos, hogy mindenképp érdemes elgondolkodnunk rajta, mi mindentől eshetünk el, vagy úgy is mondhatnánk, hogyan mehet el mellettünk az élet úgy, ha különösebb ok, hasznos cél nélkül folyton a digitális térben időzünk.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Ne az legyen a fontos, hogy a legfrissebb kollekcióból legyen a jóga ruhád - beszélgetés a Studio Aeden alapítóival

glamour plusz ikon Ne az legyen a fontos, hogy a legfrissebb kollekcióból legyen a jóga ruhád - beszélgetés a Studio Aeden alapítóival

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Adj magadnak egy kis luxust, hogy hajad mindig a legszebb fényében ragyogjon! (x)

Adj magadnak egy kis luxust, hogy hajad mindig a legszebb fényében ragyogjon! (x)

Must have téli kiegészítők, amik remek karácsonyi ajándékok is egyben (x)

Must have téli kiegészítők, amik remek karácsonyi ajándékok is egyben (x)

Klasszikus, friss vagy merész - melyik smink look illik hozzád a legjobban? (x)

Klasszikus, friss vagy merész - melyik smink look illik hozzád a legjobban? (x)

A Notino alkalmazás segítségével nem kérdés, melyik alapozó árnyalat lesz tökéletes számodra (x)

A Notino alkalmazás segítségével nem kérdés, melyik alapozó árnyalat lesz tökéletes számodra (x)