Divattervezők, akik rajonganak a fekete bőrű modellekért
A következő dizájnerek nemcsak rendszeresen foglalkoztatják az afroamerikai modelleket, de aktívan fel is lépnek a faji megkülönböztetés ellen.
Ezeket láttad már?
Egy olyan világban, melyet mindenhol a külsőségek uralnak, sokáig tabu volt fekete bőrű modelleket foglalkoztatni – a diszkrimináció nyomát pedig még a legkeresettebb afroamerikai szupermodellek is megérezték - ennek azonban vége. Szerencsére a divatiparban is egyre többen tartják fontosnak a sokszínűséget és az egyenjogúságot: be is mutatjuk nektek azt a pár tervezőt, akik kitörölhetetlenül hozzájárultak ahhoz, hogy a divatvilág még színesebb legyen!
Gianni Versace
A 80-as, 90-es évek európai divatjában egyáltalán nem volt ritka, hogy a divattervezők csak fehér bőrű modellekkel reklámozták a ruháikat: a "nagy szupermodell-generáció" felfedezője, Gianni Versace viszont egyike volt azoknak a legelső tervezőknek, akik karrierjük során egyáltalán nem mellőzték a fekete modelleket, hanem teljesen természetesnek vette a divatiparbeli jelenlétüket: Naomi Campbell, Yasmeen Gauri és Veronica Webb például állandó múzsája lett a legendás dizájnernek. Bár ez így, 2020-ban egyáltalán nem hangzik olyan nagy dolognak, akkoriban hatalmas zúgolódást keltett az, ahogy Gianni átírta a divatipar szabályait. A tervező értékrendjét testvére, Donatella Versace is továbbvitte a márka történetében, méghozzá olyannyira, hogy ő lett a #BlackLivesMatter mozgalom egyik hivatalos arca.
Yves Saint Laurent
Világéletében nagy szerelmese volt a fekete bőrű és párduc testű modelleknek: állítása szerint rajtuk jobban álltak a tervezései. Többek között Naomi Campbell, Iman és még egy sor másik fekete modell köszönheti neki a karrierjét, 1988-ban ugyanis megzsarolta a francia Vogue-ot azzal, hogy addig nem hirdet a magazinban, amíg a szerkesztőség nem rak több fekete bőrű nőt a címlapra. YSL nyers, de hatásos módszere persze bejött és segítségével újraíródhatott a modelltörténelem: az addig mellőzöttnek és ritkának számító fekete manökenek előtt ugyanis megnyílt a divatvilág kapuja. Hogyan? Egy évvel később Naomi Campbell megkapta élete első Vogue címlapját.
Olivier Rousteing
A kevert etnitású családból származó, gyermekként árvává váló Rousteing nem a nulláról kezdte építeni a divattervezői karrierjét, hanem legalább a mínusz 10-ről. Hogy miért mondjuk ezt? Mert a ma már 6 milliós Instagram-követővel rendelkező dizájner tapasztalatból tudja, hogy fekete árvaként milyen nehéz érvényesülni a divatvilágban: nem is meglepő, de modelljeit is csakis tehetség alapján válogatja ki. A Balmain tervezője egyébként egy interjúban bevallotta, hogy kifejezetten visszataszítónak találja azokat a tervezőket, akik csak azért castingolnak be egy-egy fekete bőrű modellt a divatbemutatójukra, hogy ne lehessen azt mondani rájuk, hogy "nem elég sokszínűek".
Pierpaolo Piccioli
A Valentino dizájnere nemcsak az álomszerű ruhatervezéseiről és a különleges divatbemutatóiról híres, hanem arról is, hogy magától értetődően támogatja a fekete modelleket – sajnos ez még most, 2020-ban is példátlan a szakmában. Piccioli a 2019-es tavaszi/nyári haute couture bemutatójához 50 fekete modellt castingolt, utólag viszont bevallotta, hogy egyáltalán nem volt könnyű dolga: több mint 4 hónapig kereste a megfelelő modelleket, mert a milánói ügynökségek nagyon kevés fekete bőrű manökent reprezentálnak. Miután pedig kiderült, hogy fekete modellekkel mutatná be új kollekcióját, sokan el sem akartak menni rá - ekkor jó barátja, Naomi Campbell felajánlotta a segítségét és munkadíj igénylése nélkül vonult végig a show fináléjában, melynek hatalmas sajtóvisszhangja volt.
A divatvilágban is kegyetlen módon diszkriminálják a mai napig a fekete modelleket
A divatvilágban is kegyetlen módon diszkriminálják a mai napig a fekete modelleket
Kanye West
Bár rapperként és zenei producerként ismertük meg a nevét, viszonylag hamar kiderült, hogy a divattervezéshez is van tehetsége - ráadásul nem is kevés! Már első Yeezy divatbemutatóján is a fekete kultúrát és annak szépségeit hirdette, ezért nem is volt meglepő, amikor kiderült, hogy a 2016-os őszi/téli show-jára csak afroamerikai modelleket válogatott. Kanye persze azóta is minden lehetséges platformon hangoztatja, hogy nem csak a fehér bőrű modellek lehetnek a szépek - szlogenjét pedig felesége, Kim Kardashian-West is átvette, ugyanis fehérneműmárkája, a Skims is a női szépség sokszínűséget ünnepli.
Rihanna
Kanye Westhez hasonlóan Rihanna sem divattervezői tevékenységével vált híressé, de ma már olyan jól megy neki, hogy 600 millió dolláros (kb. 19 milliárd forintnyi) vagyonának legalább felét köszönheti két márkájának - pedig csak pár éve kezdett bele a divatbizniszbe. A francia divatházzá alakult Fenty Maisont és a Savage x Fenty fehérneműmárkáját leginkább a testi, a hovatartozási és a faji sokszínűséggel azonosítják, hiszen termékeiket mindenféle testalkatú, identitású és származású modellek reklámozzák, bőrszíntől függetlenül. De ez még nem minden: Rihanna ugyanis annyira a szívén viseli a kezdő modellek sorsát, hogy az online katalógusának modelljeit sokszor az Instagram követői közül választja ki. Hát mi ez, ha nem kúl?!
A fekete kultúra 100 éve diktálja a divatot, ezeket a trendeket mind neki köszönhetjük
A fekete kultúra 100 éve diktálja a divatot, ezeket a trendeket mind neki köszönhetjük
Christian Siriano
Miután 12 évvel ezelőtt megnyerte a Heidi Klum vezette A kifutó című tehetségkutatót, két dolgot vett a fejébe: mindenki meg fogja tanulni a nevét és esélyegyenlőséget fog teremteni a divathetek kifutóján. Nos, úgy látszik, hogy neki mindkét vágyát sikerült elérnie! Christian Siriano 2018-as őszi/téli prezentációja ugyanis a New York Fashion Week egyik legváltozatosabb divatbemutatója volt: a transznemű modellektől kezdve a plus-size és a fekete bőrű szépségeken át egészen az idősebb generáció tagjaiig szinte minden szépségideált felvonultatott a show-ján - a divatipar pedig imádja, amit csinál.
Kovács Gréta