Zsigmond Dóra divattervező a környezettudatosság és slow fashion úttörője
Amikor Dóra 21 évesen megalapította a DORA ZSIGMOND-ot, nem az volt a célja, hogy fenntartható divatmárkát hozzon létre, hanem az, hogy visszatérjen a gyors divat előtti elvekhez, amelyeket Magyarországon, vidéken felnőve megismert, de kihalni látott. A nagyvárosban hiányolni kezdte az otthonát, a falusi életet, amitől soha nem akart elszakadni. A magyar tervezőnő mindannyiunkat a környezetünk, az otthonunk, a föld, a természet, a hagyományok tiszteletére tanít.
Ezeket láttad már?
Megőrizni azt, ami már megvan a világban, hogy valami újat alkossunk, és a legjobb minőségű anyagok felhasználásával olyan ruhadarabokat készítsünk, amelyek hosszú időre szólnak, csak két alapelv a gyors divat előtti ruhakészítés alapelvei közül. Mit is jelent a környezettudatosság a Dora Zsigmond márkának az anyagbeszerzés szempontjából? Azt, hogy kizárólag minősített európai gyártóktól vásárolnak minősített anyagokat, hogy biztosítsuk, hogy az általuk használt anyagok etikusan készülnek, és hogy minimalizálják az anyagbeszerzés logisztikájának környezeti hatását.
A REMADE termékcsaládjunkban 50-100 éves, Magyarország vidékéről származó szöveteket hasznosítanak újra, hogy megőrizzék a múlt kézműves mesterségét, kevesebb hulladékot termeljünk a már meglévő anyagok felhasználásával, és visszaadjuk a közösségnek.
Dórát már egészen gyermekkorától kezdve elragadtatta a magyar népi kultúra, a tánc hagyománya. A tradicionális magyar népviseletek iránti szeretet tovább mélyült az évek során. A ZSIGMOND DORA menswear a magyar paraszti kultúra újragondolásából, s modern kontextusba helyezéből építkezik, mindezt azzal a leplezetlen céllal, hogy megőrizze és tovább ápolja közös kulturális örökségünk a rohanó világban.
Hogyan és miből dolgoznak?
- Minősített, kiváló minőségű, 100% organikus pamutot, 100% organikus vásznat és 100%-ban újrahasznosított PE anyagot (PET-palackokból készült) használnak.
- Az újrafeldolgozásban rejlő innovációt tovább hasznosítva, újrahasznosított gyapjúból és újrahasznosított poliamidszövetből készítenek kabátokat.
- Kiegészítőik, mint például a gombok és cipzárak, mind az OEKO-TEX Standard 100 tanúsítvánnyal rendelkeznek.
- Folyamatosan keresik a műanyag természetes helyettesítőit, és olyan anyagokat használnak, mint a sárgaréz és az etikusan gyűjtött szarvak.
- A hulladék minimalizálása érdekében a korábbi kollekciókból megmaradt anyagokat is felhasználják a hulladékmentes darabok, szegélyek elkészítésére.
- A szitanyomásos mintáikat kézzel készítik egy kis budapesti műhelyben, egyedi, környezettudatos festékkel.
- Ahol csak tudják, támogatják a családi tulajdonban lévő manufaktúrákat, kis műhelyeket és független művészeket az anyagbeszerzés és a kivitelezés terén.
Céljuk, hogy megpróbálják megőrizni örökségünket és újjáélesszék a gyors divat előtti ruhakészítést a kortárs divatban.