Újra árván maradt a Dior divatház

2015. október 23.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Négy évben belül másodszor is vezető tervező után kénytelen nézni az egyik legpatinásabb luxusmárka. Már hivatalos, hogy a belga divattervező, Raf Simons alig több, mint három év után elköszön a Diortól.

Raf Simons elhagyja a Diort
Raf Simons elhagyja a Diort
Fotó: RexFeatures/PuzzlePix

A francia divatház hányattatásai négy és fél évvel ezelőtt kezdődtek, amikor az egyik legnagyobb divatbotrány közepette szélsebesen rúgták ki a márkát 14 évig (sikerrel) irányító John Gallianót. Az alkohol- és drogproblémákkal küzdő brit fenegyereket egy ideje már időzített bombának tartották a bennfentesek, amely aztán fel is robbant a Dior alatt, miután egy este az egyébként zseniális tervező antiszemitára itta magát egy párizsi bár teraszán. Galliano minősíthetetlen fröcsögéséről felvétel is készült, ami pillanatok alatt bejárta a sajtót, a divatház pedig azonnal levetette magáról szörnyű gyermekét, megszabadult a tervezőtől.

Akkoriban sokan nem értették, hogy a divatházat birtokló LVMH cégcsoport miért nem próbált egy pillanatra sem kiállni az elismert, és a márka megkérdőjelezhetetlen státuszát az ezredforduló környékén újra bebetonozó tervezőért. Azóta persze kiderült, hogy Galliano kiszámíthatatlan és sokszor minősíthetetlenbe forduló viselkedése már jó ideje mérgezte belülről márkát. Nem könnyű azonban a legendás Christian Dior szellemiségéhez hű, és megfelelően felkészült szakembert találni. A LVMH tulajdonosa, Bernard Arnoult és a Dior vezérigazgatója, Sidney Toledano azonban megtalálták a legmegfelelőbb embert a nagy feladatra, és leszerződtették a Jil Sander márkával csodát tevő Raf Simonst. A belga dizájnernél tökéletesebb választás aligha kínálkozott. Gallianóval ellentétben, Simons csendes, nyugodt és legfőképp kiegyensúlyozott tervező hírében állt, és a botrányok után éppen egy ilyen tervezőre volt szüksége a márkának.

Az eredetileg formatervező, később férfi ruhatervezőként induló belga mestert nemcsak a habitusa tette alkalmassá a Dior vezetésére. Raf Simons kifinomult ízléssel megáldott, újító, de nem felforgató szellemű divattervező, aki ráadásul nemcsak felskiccelni képes a megálmodott kreációkat, de hozzá fogható szabász csak kevés akad a szakmában. A belga mester bemutatkozása nem volt zajos siker, de divatház élén eltöltött három és fél éve bebizonyította, hogy tökéletesen alkalmas a feladatra, és méltó örököse az ikonikus névadónak, Christian Diornak.

Annak ellenére, hogy a márka financiálisan remekül teljesített, és Raf Simons igazgatása alatt a bevételek folyamatosan nőttek, egy ideje hallani lehetett, hogy Toledano már az utódját keresi. A minap aztán a belga tervező hivatalosan is leköszönt a Dior éléről. Ezúttal azonban nem a tulajdonosok akartak szabadulni a dizájnertől, sőt, állítólag mesés új szerződést is ajánlottak Simonsnak. A belga divattervező azonban elismerte, hogy egy ekkora márka vezetése túl nagy nyomással jár, és az évi 6 kollekció tervezése felemésztette a kreatív energiáit. A New York Magazin The Cut nevű divatrovatának szakértője személyes beszélgetései alapján úgy véli, hogy Simons nem nagyon találta a helyét a divatházban. Nem tudta például megszokni a viselkedésre vonatkozó évtizedes, formális szabályokat, például, hogy egy ideig minden munkatársa ´monsieur´-nek szólította. A divattervező saját bevallása szerint nem szeret gyorsan dolgozni, időt hagy arra, hogy megérjenek az ötletei. A Dior márkánál azonban nagyon feszített a munkatempó, ráadásul az is feszélyezte, hogy egy ekkora cégnél nem lehetséges, hogy minden munkafázist ellenőrizzen és felügyeljen.

Raf Simonst nemcsak a lenyűgöző tehetsége teszi szimpatikussá, hanem az is, hogy képes egy ilyen döntést meghozni, és emelt fővel távozni, ahelyett, hogy belerokkanna a teherbe a pénzért, vagy a dicsőségét. Visszatér saját márkájához, de nagy veszteség lenne, ha többet látnánk női kollekciót tervezni, bízunk benne, hogy újra feltöltődve hamarosan egy új, hozzá jobban passzoló márkánál láthatjuk megint a kreációit.

Ami a Dior megüresedett kreatív igazgatói székét illeti, nos, oda két komoly jelöltet emlegetnek. Az egyik Riccardo Tisci, a Givenchy jelenlegi vezető tervezője, a másikuk pedig a Céline márkát igazgató angol dizájner, Phoebe Philo. A két, csaknem egyidős tervező ugyanabban az iskolában, a londoni Saint Martinsban végzett. A fiatalabb, 41 éves Tisci igazi csodagyerekként robbant be a divatvilágba, 10 éve vette át a Givenchy vezetését, és valóságos kultusztervező lett. A mélyen vallásos olasz dizájner gótikus, sötét vízióiért rajong a szakma és nagyközönség jelentős része is. A Dior logikus továbblépés lenne számára, ha az LVMH és Toledano őt választja, kétségkívül a Galliano-féle örökség mellett teszik le a voksukat.

A 42 éves Phoebe Philo Stella McCartney mellett edződött a Chloé márkánál, majd később a Céline kreatív igazgatója lett. Az ő választása egyértelműen a Raf Simons-féle vonalat erősítené, hiszen a belga tervezőhöz hasonlóan ő sem egy médiasztár tervező, viszont nagyon biztos az ízlése, és kifogástalan a szakmai tudása. Kíváncsian várjuk ki lesz a befutó közülük, vagy esetleg meglepetésre visszatér Marc Jacobs, akire már Galliano után szerették volna rábízni a Diort?

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Vilmos herceg csaknem 10 évig halogatta a lánykérést: gyönyörű oka van annak, hogy Katalin hercegnének ennyit kellett várnia

Vilmos herceg csaknem 10 évig halogatta a lánykérést: gyönyörű oka van annak, hogy Katalin hercegnének ennyit kellett várnia

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)