Tóth Vera álomszép esküvői ruhájának különleges története van - A tervezővel és a Daalarna alapítójával, Benes Anitával beszélgettünk
Tóth Vera és Pauli Zoltán esküvője meglehetősen izgalmasra sikeredett, és bebizonyosodott, hogy mindig jó, ha van egy B terv! Az esküvői ruha azonban az A és a B tervben is ugyanaz volt: a Daalarana álomszép, rafinált darabja. A vezető tervezőt, a Daalarna és a Daalarana Garden alapítóját, Benes Anitát kérdeztük.
Ezeket láttad már?
Benes Anita, aki tervezői munkáját a menyasszonyi ruhák készítésének szenteli a Daalarna márka élén, az elmúlt húsz évben sok menyasszonyt látott már, de Tóth Vera esküvőjén még ő is elérzékenyült, nem csak a násznép. Az esküvői ruháról kérdeztem.
A terv (majd a B terv)
Arra a kérdésemre, hogy mi tette különlegessé a ruhát, Anita gondolkodás nélkül megfogalmazta, hogy „az egyszerűsége és könnyűsége. Ugyanakkor egészen pontosan hetvennégy és fél órányi munkaóra van abban, hogy azokat a nagyon finom kis rakásokat, és azokat a finom, kézzel hajtogatott kis pliszírozásokat elkészítsük.” Az eredeti elképzelés szerint Vera és Zoli esküvője Palkonyán lett volna, a fiatal pár otthonában, a szőlőhegyen. Egy nagyon laza bulinak képzelték el, ahol sütögetnek, élvezik a természetet, de a változékony időjárás közbeszólt.
„Szerda reggel hívtam Benes Anitát, hogy nagy szükségem lenne a segítségére. Tudtam, hogy le kell fújnunk az esküvőt, ha ő nem segít. Életem végéig hálás leszek neki, mert szerda este már jött is a válasz, hogy tarthatjuk a Daalarna Gardenben, ami hivatalosan csak jövőre nyit ki, így az idei évre – nagy szerencsénkre – még nem szerveztek oda esküvőket” – meséli Vera a Secret Stories oldalon.
„Az eredeti helyszín miatt az volt az elképzelésem a ruhával kapcsolatban, hogy egyrészt végtelenül könnyednek és könnyűnek kell lennie, másrészt nagyon kényelmesnek. A szőlőtőkék között nagyon fura lett volna egy nehéz brokátba öltözött nő, miközben meg azt gondoltam, hogy Verának is nagyon fontos, hogy ne nyári ruhában menjen férjhez csak azért, mert ilyen laza az esküvő. Azt szerettük volna, ha királynő, de nem ezekkel a nagy, túlzó külsőségekkel. Talán ez a ruhánkban a legizgalmasabb, hogy ennyire egyszerűre vettük” – mondta Benes Anita.
Legyen kényelmes, könnyed!
Kíváncsi voltam, milyen egyéb kívánságokat vett figyelembe Benes Anita, a GLAMOUR Women of the Year díjas divattervező, és ő szenvedélyesen beszélt tovább a most már Pauli-Tóth Veronika néven tovább élő, varázslatos hangú énekesnő Daalarna öltözékéről.
„Egy nagyon szép olasz tüllt használtam, ami nagyon könnyed, nagyon finom, meleg árnyalata van. Nem akartam, hogy csillogjon, pont ezért, hogy csak olyan lágyan olvadjon bele a természetes környezetbe. Az eredeti esküvői helyszínt elmosta az eső, úgyhogy átrakták az esküvőt a Daalarna Gardenbe. Szerencsére a természetközeliség nálunk is ugyanennyire érvényes. Persze ez a ruha egy kastélyban is megállta volna a helyét, de nem oda készült, nem oda terveztem.” – mesélte a tervezőnő.
Egy nyári esküvőnél a kánikula is nehezíti a körülményeket, természetesen egy designer ezt is figyelembe kell, hogy vegye. „Vera kifejezett kérése volt, hogy ne legyen meleg a ruha, mert gyűlöli, ha melege van. Erre is nagyon odafigyeltem az alapanyaghasználatnál, hogy semmiképpen se legyen annál kényelmetlenebb, mint amennyire azért egy hosszú ruha kényelmetlen tud lenni” – osztotta meg velünk Benes Anita.
Vera gyönyörű volt az esküvői ruhájában
Sokszor látjuk, hogy a divatot, a varázslatos, vonzó darabokat csak modellalkatú nőkre tervezik. Vera sokat küzdött a kilóival, és idővel aktivizmussá is vált közszereplése, a teltebb formák elfogadásában segít a többi nőnek, így a GLAMOUR címlapsztorijában is foglalkoztunk ezzel.
„Nagyon sokan küzdünk azzal a problémával, hogy nem vagyunk modell méretűek, vagy kisebbek, vagy nagyobbak, vagy alacsonyabbak, vagy magasabbak vagyunk. Ezért a tökéletesség szerencsére ma már nagyon sokféle lehet, és ugyanakkor meg minden egyes ruhánál, amikor egy tervező tervez, akkor amikor a modelleken gondolkozik, nem kell odafigyelni formákra, arányokra, mert tényleg kivétel nélkül bármit adunk a bemutatón a modelljeinkre, egy zsák is jól áll rajtuk. Na most ugyanez civil emberekkel azért más, mert nagyon-nagyon sokféle szabály van.
Az, hogy Vera mellben erősebb, hogy nem 180 centi, nagyon fontossá tette, hogy odafigyeljek rá, hogy ne erősítsem meg a ruhával. Kifejezetten olyan vonalakat szerettem volna használni, és ezért van ez a sok kis függőleges hajtása a dekoltázson, hogy minél jobban nyújtsam az alakot és hangsúlyozzam a hosszanti vonalvezetéseket, szépen formáljam az alapját.
Tehát az összes piének és kis játéknak, amit a tüllből készítettünk el, az volt a szerepe, hogy szépen vezesse a szemet, hogy előnyösen hangsúlyozza a dekoltázst, hogy karcsúsítsa az alakot, hogy szépen formálja a derekat. Az alapanyagválasztásnak is az volt a jelentősége, hogy akármennyire gyönyörűek is a düsseszek, brokátok, mind erősítik az alkatot. Hogyha nem modellekkel dolgozom, fontos, hogy ne pakoljunk rá senkire egy plusz kilót se, hanem inkább elvegyünk egyet-kettőt-hármat, amennyit tudunk. Nem akartunk hosszú ujjú ruhát, mégis szerettük volna, ha egy picit, sejtelmesen takarja a kart. A nők nagy része nem szereti hangsúlyozni a felső karját, ezért izgalmas, könnyed harangujja lett a ruhának” – folytatta Anita.
A Daalarana Garden
A palkonyai esküvő meghiúsult, de Benes Anita segítő kezet nyújtott az énekesnőnek és párjának. „Miután elkészítettük a ruhát, elbúcsúztunk Verával egymástól, nagyon sok boldogságot kívántunk neki, és még mondtam is a kollégáimnak, hogy 'Úristen, mennyire tetszik ez a könnyed lazaság, hogy kiülünk a birtokra, és ünneplünk!'. Na most ugye bebizonyosodott, hogy egy B tervnek mindig kell lennie! Nem volt, és szerda reggel kétségbeesve hívott fel Vera, hogy tudunk-e segíteni, mert tudott a Daalarna Gardenről, sokat beszéltünk róla, de azt is tudta, hogy idén még nem fogadunk esküvőket, csak jövőre.
Miután majdnem sírt, hogy be tudjuk-e fogadni őket, gondoltam, jó, akkor egyeztetek a csapattal, a férjemmel, meg a helyszínen lévő emberekkel, és akkor estére megszületett a válasz, hogy rendben, menni fog. De hát azért sejtheted, hogy két nap alatt összetenni egy fél éve készülő esküvőt, az azért nagy kihívás volt, de nagyon örülök, hogy megoldottuk. Nyilván az utolsó pillanatig mindenki dolgozott, és elképesztő élmény volt ebben részt venni. Fantasztikus emberek voltak ott az esküvőn! Azt láttam, hogy ott van száz ember, aki imádja egymást, mind a család, mind a barátok. Tényleg olyan megható pillanatok voltak, hogy bár esküvői ruha tervezőként sokszor láttam már ezt, én is elérzékenyültem. Amikor Charlie énekelt, nemcsak az összes nő sírt, hanem még néhány férfi is!”