Ha menő és környezettudatos kiegészítőkre vágysz, ismerned kell a Miqramát!
Szabó Zita kikapcsolódásként, hobbiként elevenítette fel a gyerekkorában megismert makramé technikát, a szabadidős tevékenység pedig csakhamar márkává nőtt. A kínálat minden darabja környezettudatos anyagokból készül, a palettán a divatos csomózott táskák és ruhák mellett lakáskiegészítők is szerepelnek.
Ezeket láttad már?
Szabó Zitát a termékekről, a márkáról és a Nanushkával való együttműködéséről kérdeztük.
Mesélj kicsit magadról, mit érdemes tudni rólad?
Pszichológusként végeztem az egyetemen, aztán HR területen kezdtem pályafutásom. Jelenleg egy amerikai cégnél dolgozom, amely energiahatékony megoldások fejlesztését, és a karbonmentesség elérésének segítését tűzte ki célul.
2017-ben, gyakorlatilag a multis karrierem kezdetén kezdtem el csomózni. Azt hiszem, valahogy kompenzálni szerettem volna azt, hogy a napi munkám nem adott elég teret a kreativitásra. A csomózás remek eszköznek bizonyult arra is, hogy kikapcsoljak a hétköznapokból.
Hogyan kezdtél el makramézni?
Akkoriban és azóta is rengeteg növénnyel veszem körül magam otthon, a tárolásuk mindig kritikus kérdés. Így jött az ötlet, hogy készítek magamnak virágtartókat. A makramé technikát és az alap csomókat megtanulni nem nehéz, és gyerekkoromban rengeteg makramé karkötőt készítettünk anyukámmal. Így igazából csak ezt a gyerekkori tudást kellett felfrissíteni. Ebben néhány YouTube videó segített.
Mikor, miért döntöttél a márkaalapítás mellett?
Az első virágtartót sok másik követte, majd hamarosan fali makramék csomózásába kezdtem. Több makramé készült, mint amit használni vagy elajándékozni tudtam. Így jött az ötlet, hogy legyen a Miqrama. Az elsődleges célom az volt, hogy az elkészült termékek otthonra találjanak, ezért indult az Instagram oldalam. Aztán szépen, organikusan beindult az egész. Érkeztek az egyedi megrendelések, az első vásárokkal kapcsolatos megkeresések.
Mesélj kérlek kicsit a tárgyaidról, hogyan születnek? Mi inspirál?
Az első időszakban csak lakásdekorációkat csomóztam. Rengeteg virágtartó és kisebb-nagyobb fali makramé készült. Közben kísérleteztem az első cekkerem elkészítésével. Egy-két félresikerült darab után elkészült az első igazán használható cekker. Aztán persze ezt több másik követte, miközben sikerült a tökéletes alapanyagot is megtalálnom hozzá, így indult be a színes cekkerek gyártása. Fontosnak tartom azt, hogy fenntartható alapanyagokból dolgozzak, minden fonal, amit használok, száz százalékban újrahasznosított pamutból készül. Továbbá csak egyedi kiegészítőket gyártok. Emiatt csak kérés esetén készül két ugyanolyan darab.
Azt hiszem engem maga a csomózási folyamat inspirál. Van valami iszonyúan megnyugtató és meditatív ebben a slow-made alkotásban. Ugyanakkor nagyon jó érzés egy tekercs fonalat életre kelteni valamilyen használható tárgy formájában. A makramézásban az is csodás, hogy rengeteg féle dolgot lehet készíteni egyszerű csomózással, így nagyon nehéz beleunni és mindig lehet valami újat tanulni.
A Nanushka makramé ruháinak és kiegészítőinek a fejlesztésében is részt vettél. Mesélnél az együttműködésről?
Igen, sőt elsősorban a fejlesztés és a mintázás volt a feladatom, de kisebb mennyiségek esetén a gyártásért is én feleltem. Az együttműködésünk elsősorban onnan ered, hogy évekkel ezelőtt, még az egyetem alatt dolgoztam a Nanushka Flagship boltjában. Aztán az egyetem befejezését követően eljöttem, de a kapcsolat megmaradt. Egyik nyáron pedig megkértek, hogy készítsek nekik törölköző/jógamatrac tartókat. A koncepció megvolt, de minden mást rám bízták. A törölközőtartó volt az első közös projektünk, amit nagyon sok más izgalmas makramé darab fejlesztése követett: táskák, ruha, mellények, övek, kulcstartó. Rengeteget tanultam a közös munka során a makramézásról, nagyon élveztem azt a kihívást, amit egy-egy papírra vetett elképzelés megcsomózása jelentett. Hivatalosan nincs tervezői, textilipari hátterem, de mindig nagyon gördülékenyen ment a közös munka és azt hiszem csodás makramé termékek készültek, amikre nagyon büszke vagyok.
Hol, hogyan lehet vásárolni tőled?
Egyedi kéréssel, illetve megrendelésekkel kapcsolatban az Instagramon lehet elérni. Ezen kívül a Sisko Studióban van állandó készletem. Így mindenkit arra buzdítok, hogy ha arra jár, lessen be, de ne csak a Miqrama miatt. Nandi clothes, Virágéknál és a Kamay Ko termékeiért is megéri a Somogyi Béla utca felé venni az irányt.
Mik a terveid a jövőre?
Nem szoktam nagyon előre tervezni, de az biztos, hogy mindenképpen folytatom a csomózást. A webshopos vásárlás lehetővé tétele is szerepel a terveim között. Illetve most kezdem a kísérletezést egy új termékkel. Szóval remélem még idén egy új Miqrama termékkel bővül a paletta.
A képeken a Miqrama termékei és a nandi ruhái láthatók.