Space-age, vintage és retró - Ismerd meg a Patina lakberendezési üzletet

2022. április 29.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Az elmúlt években a vintage termékek nem csak a ruhák, kiegészítők világában váltak meghatározó trenddé, hanem a lakberendezésben is. Budapest egyik legújabb, ilyen bútorokat és tárgyakat kínáló üzlete a Patina. Az újlipótvárosi hely azonban több, mint bolt: a tulajdonos, Gulyás Zsuzsa irodája is, valamint lakberendezési munkáihoz is gyakran innen válogat. Zsuzsával a Patina megszületéséről, koncepciójáról és a vintage iránti rajongásáról beszélgettünk.

Kérlek mutasd be magad röviden. Több dologgal is foglalkozol, mik ezek pontosan és milyen út vezetett hozzájuk?

Nagyon szerteágazó az érdeklődésem, így az, hogy végül a lakberendezés és étel styling mellett kötöttem ki, annak köszönhető, hogy ebben leltem a legnagyobb örömömet és itt kaptam a legtöbb zöld lámpát. De bejártam a reklámszakma különböző berkeit, egy rövid ideig vezettem bútorüzletet és dolgoztam filmes területen is - ezzel a mai napig kacérkodom. Amikor végül a saját lábamra álltam és kiléptem az alkalmazotti létből, sorban jöttek a lehetőségek, amit nevezhetünk szerencsének vagy jó jelnek. Nagyon hálás vagyok azoknak az embereknek, akik ekkor esélyt adtak nekem.

A Patina megszületéséről mesélnél kicsit részletesebben?

Lakberendezőként, és már korábban is szívesen vásároltam különleges darabokat későbbi felhasználásra, amik nagyrészt az ügyfelek lakásában és általam berendezett éttermekben kötöttek ki. Mivel a vintage piac nagyon kiszámíthatatlan, nem akartam abba a helyzetbe kerülni, hogy ne legyen hova nyúlnom egy határidős munkánál. A gyűjtemény egyre gyarapodott, addig a pontig, amíg a tárolóból betört a lakásba. Ekkor a férjem kért meg rá, hogy racionalizáljam a helyzetet. Ebből a gyűjtőszenvedélyből született a Patina, ami az irodám, a stúdióm, a műhelyem és a tárgygyűjteményem bemutatóterme. A csavar a dologban, az, hogy az üzlethelyiség egy sarokra van attól a háztól, ahol felnőttem, így van egy nagyon otthonos érzete, sok az ismerős az utcában és az egész környéken.

Milyen koncepció mentén alakítod ki a kínálatot?

A beszállítók gyakran kérdezik, hogy mit gyűjtök, mert így azzal mindig engem keresnének. Sajnos nem tudok nekik segíteni, mert nincs olyan doboz, amibe bele tudnám tenni magam. Mindig az ízlésem alakulása és az engem ért benyomások, élmények alakítják a gyűjteményt. Nagyon tetszenek a space-age darabok, mert számomra komfortos, ugyanakkor formabontó a megjelenésük. Eszembe juttatják azokat a filmeket, amik meghatározóak voltak a számomra: a Mechanikus Narancs, a Solaris, vagy például a Pokolba a szerelemmel. A retró és vintage világa nekem a légies darabokról szól, és nem a kötelező színhasználatról, vagy a műbőr bevonatokról. Ezekhez én sem vonzódom. Azt hiszem, elfogadtam a kihívást, hogy a térségből beszerezhető bútorokat újítsam fel, és küldjem tovább az útjukra. Erre rakódott még egy prefereciaréteg, ami újabban a hullámos, dinamikus, színes minták felé fordít. A késő XX. századra koncentrálok, de nagyon személyes módon.

Mi volt az a tárgy, amit a leginkább szerettél eddig a Patina gyűjteményéből?

Nem tudok egyet választani, de most van egy gyöngyház korongokból álló, több mint két méter hosszú függőlámpám, amit a Panton Fun kollekciója ihletett. Nem tudok vele betelni. Egy másik kedvencem az a plexi zsúrkocsi, amin éppen a lemezjátszóm van az üzletben. Van egy réz krokodilom is, ami eléggé hozzám nőtt, így elneveztem Lórinak egy barátom után.

Vintage termékeket árulsz, jópár évnyi történet van ezekben a tárgyakban. Van olyan izgalmas, érdekes sztori, amit a kereskedés közben ismertél meg vagy a beszerzés során történt? Nagy egymásra találás esetleg az új tulajdonossal?

Abszolút azt gondolom, hogy ha az ember utánajár annak, amit szeretne, akkor nem csak a tárggyal, hanem a történetével is gazdagodik. Én soha nem mulasztom el megkérdezni, hogy mit lehet tudni valamiről, még akkor sem, ha az interneten lelek rá. A múltkor egy nagyon kedves hölggyel találkoztam, aki elmesélte, hogy a réz asztali lámpa, amit megvettem tőle, évtizedekig az apukája íróasztalán állt, akiről mesélt egy kicsit. Nem volt egy hosszú beszélgetés, de úgy éreztem, hogy nagy értékhez jutok, hiszen egy számára kedves dolgot az én kezembe tett.

Ruhákkal kapcsolatban már évek óta fontos téma a fenntarthatóság, ennek előtérbe kerülése is hozzájárult a vintage divatjához. Bútorok, lakberendezés terén milyennek látod a helyzetet?

Számomra alap, hogy nem pocsékolunk és nem termelünk fölösleges hulladékot. Ezt a józan ész diktálja, és a körülöttem lévők is osztoznak ebben a szemléletben, ami mára áthatja a munkámat. Minden szempontból érdekesebbnek tartom, ha egy lakásban a múlt és jelen találkozik, de rugalmas vagyok. Hogy Patsy Stone-t idézzem - Az Absolutely Fabulous sorozat főszereplőjét -: az ember soha ne legyen a legöregebb dolog a saját házában. Amíg élvezem a régi darabok felkutatását és felújítását, addig ezt kínálom az ügyfeleimnek is. Nagy előny, hogy tudom mit honnan lehet beszerezni, és ha látok egy felújításra szoruló tárgyat, számomra nem macera, hanem egy plusz lehetőség az enteriőr színesítésére. Remélem ezáltal mások is kedvet kapnak és örömüket lelik a felfedezésben, más szemmel néznek majd a régi tárgyaikra.

Mi várható a Patinától mostanában?

A Patina hamarosan fix nyitva tartással üzemel majd, így a mostani bejelentkezéses rendszer mellett igyekszünk hétköznap este nyitva tartani. Semmiképpen nem 10 és 6 között, amikor a vásárlóink dolgoznak vagy más ügyeket intéznek. Én ésszerűnek az 5-től 8-ig tartó időszakot látom. Webshopként a kínálat folyamatosan elérhető, így ez csak egy találkozási lehetőség a vevőinkkel és a szolgáltatás személyessé tétele.

Mik a távlati terveid?

A Patinában szeretnénk szorosabbra fűzni a szálakat és együttműködni filmes berendezőcégekkel és lakberendezőkkel, így most a nekik szóló ajánlatokat egészítjük ki olyan szolgáltatásokkal, amikre igény mutatkozik. Vannak saját bútorötleteim is, de ez még a jövő zenéje, amit kollaborációban szeretnék megvalósítani. Egyelőre rajzolgatok, tervezgetek és egyszer csak kijövök a fényre valamivel. Az étteremdekort nagyon élvezem és remélem mindig lesz egy-két ilyen projektem is.

Szerző: Dózsa Kamilla

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Ennél a multinál bátran szólhatunk a HR-nek vagy a főnöknek, ha a menopauza megnehezíti a munkavégzésünket

glamour plusz ikon Ennél a multinál bátran szólhatunk a HR-nek vagy a főnöknek, ha a menopauza megnehezíti a munkavégzésünket

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)