Te tudod, milyen gyakran kellene kimosni az egyes ruhadarabjaidat? A válasz nem is olyan egyértelmű, mint hinnéd
Mi történne, ha kevesebb időt töltenénk a mosással? Elgondolkodtál már rajta, hogy vajon tényleg szükség van-e arra, hogy minden egyes viselés után kimosd a ruháidat? Mondjuk, hogyan vélekednek erről a szakértők!
Ezeket láttad már?
Sokan nem is sejtik, hogy a túlzásba vitt mosás nemcsak a ruháik állapotát rontja, hanem komoly környezeti terhelést is jelent. Pedig egyes szakértők szerint már az is hatalmas különbséget jelentene, ha bizonyos ruhadarabokat csak minden ötödik vagy tizedik viselés után mosnánk ki. És nem, ez nem azt jelenti, hogy el kellene hanyagolni a tisztaságot – csak érdemes lenne tudatosabban hozzáállni ehhez a kérdéshez.
A túlmosás nagy gondot okozhat
Egy Levi’s által készített tanulmány szerint a klasszikus 501-es farmer esetében a teljes szénlábnyom 37 százalékáért a vásárló otthoni mosási és szárítási szokásai felelősek. Ráadásul a vízfogyasztás 23 százaléka is erre az időszakra esik. Paul Dillinger, a Levi’s termékinnovációs vezetője így fogalmazott: „A mosási szokásaink megváltoztatása az egyik legnagyobb lehetőség az erőforrás-megtakarításra. És ez egy nagyon könnyen kivitelezhető megoldás: egyszerűen csak arra kérjük az embereket, hogy ne mossanak annyit.”
A túl gyakori mosás ráadásul a ruhák szempontjából sem ideális. „A túlmosás hozzájárul a zsugorodáshoz, a színfakuláshoz és a ruhák gyorsabb elhasználódásához” – mondta dr. Sonali Diddi, a Colorado State University design- és divattanszékének docense. Hozzátette: „A ruhagyártás minőségének romlásával és a túl gyakori mosással egyre több ruhadarab végzi a szeméttelepeken.”
A mosás során nemcsak a ruhák kopnak el, hanem az olyan szintetikus anyagú darabok, mint például a poliészter vagy a nejlon, mikroműanyagokat bocsátanak ki, amelyek az élővizekbe kerülve hosszú távon is károsak lehetnek. A szakértők azt javasolják, hogy lehetőség szerint kerüljük az ilyen anyagú ruhák vásárlását, vagy használjunk mikroműanyag-szűrőt, például Guppyfriend zsákot vagy Cora labdát.
Tökéletes puhaság, friss illat: így moss, hogy ruháidat mindig örömmel vehesd fel
Így mosd a ruháidat fenntarthatóbban
Az is sokat számít, hogyan mosunk. A szakértők azt javasolják, hogy inkább alacsony hőmérsékleten (kb. 20–30 °C) mossunk, használjunk környezetbarát mosószert, és lehetőség szerint kerüljük a szárítógépet. Dr. Kyle Grant, az Oxwash nevű környezetbarát mosoda vezérigazgatója szerint: „Sok mosószer tartalmaz olyan vegyi anyagokat, mint a foszfátok, felületaktív anyagok és optikai fehérítők, amelyek károsak lehetnek a vízi élővilágra, ha a szennyvízzel a természetbe jutnak.”
Valójában milyen gyakran kellene mosni?
A legtöbb ruhadarabot egyáltalán nem szükséges minden egyes viselés után kimosni – kivéve, ha konkrétan izzadt, szennyezett vagy kellemetlen szagú lett. A szakértők kiemelték, hogy a pólók és trikók azok közé tartoznak, amelyeket valóban minden egyes viselés után érdemes kimosni. „Egyes anyagokat, például a pamutot, erősebb mosószerrel és magasabb hőfokon kell mosni, hogy a szennyeződés kijöjjön, [de] a legtöbben valójában ritkán szennyezik be a ruháikat annyira, hogy magas hőmérsékletre lenne szükség” – tette hozzá Grant.
A sportruházat és a fürdőruhák szintén minden használat után mosandók, mivel az elasztán és a nejlon típusú anyagok könnyen megtartják a baktériumokat és az izzadságot. A farmer esetében azonban egészen más a helyzet. A Levi’s ajánlása szerint a farmert csak tíz viselésenként kellene mosni. „Az átlagos kínai fogyasztó négy viselés után mossa ki a farmert. Az Egyesült Királyságban és Franciaországban ez a szám 2,5, míg az Egyesült Államokban nagyjából 2,3 viselés után kerül mosásba” – mondja Dillinger. „Ha áttérnénk a 2,5 viselés utáni mosásról a tízre, azzal 75 százalékkal csökkenthető lenne a fogyasztói fázis szénlábnyoma.”
Mi a helyzet a fehérneművel?
A gyapjúból készült pulóvereket sokkal kevesebbszer kell mosni, mint gondolnánk. „A gyapjút valószínűleg túl gyakran mossuk, pedig különleges tulajdonságai miatt ellenáll a kosznak és a szagoknak – elég lehet a folttisztítás, a szellőztetés vagy egy gőzölés vasalóval, hogy visszanyerje a formáját” – mondja Grant. Az Oxwash szerint elég ötszöri viselés után mosni a gyapjúpulóvereket, sőt egyes szakértők úgy vélik, hogy akár szezononként egyszer is elegendő.
A melltartókat sem kell minden alkalom után mosni. „A melltartókat általában túl gyakran mossuk. Kézzel érdemes őket mosni két-három viselés után” – javasolja Grant. Természetesen, ha valaki sokat izzad vagy érzékeny a bőre, akkor ennél gyakrabban is szükséges lehet. A bugyik rendszeres, minden használat utáni mosása pedig elengedhetetlen a higiénia és a bőr egészségének megőrzéséhez.
Forrás: vogue.com