Pinkponilo: „Hogy ahova születsz, ne határozza meg, amire születsz”
Kétmillió forintos adomány összegyűjtését tűzte ki célul a „Sorsfordító szálak” projekt, hogy a gyakorlatban is bebizonyítsa: a fenntartható divat világa kitörési és karrierlehetőséget nyújthat a magyar fiataloknak.
Ezeket láttad már?
A Pinkponilo Divatstúdió és az Adománytaxi tűvel és cérnával teremt esélyt a kitörésre a kis magyar falvak fiataljai számára. Sorsfordító szálak című projektjük egyszerre társadalmi felelősségvállalás és divataktivizmus.
Segíts fiatal nőknek, hogy szakmát kapjanak a kezükbe!
„Hogy ahova születsz, ne határozza meg, amire születsz” – szól a Pinkponilo fenntartható divatstúdió kezdeményezése, a „Sorsfordító szálak” jelmondata. A program célja, hogy lehetőséget biztosítson a divatszakma megismerésére a leszakadó vidéki falvak fiataljainak, úgy, hogy közben segít szabadjára engedni a kreativitásukat is. Ez a gyakorlatban helyi varró- és ruhatervező workshop-sorozaton keresztül valósul meg, ahol minden résztvevő egy saját ruhadarab elkészítésén keresztül sajátíthatja el a szakma alapjait.
A program a Nógrád vármegyei Bátonyterenyén, a helyi – kilenc évestől tizennyolc éves korú – fiatalok számára szervezett sorozattal indult útjára. A munka az alapvető ismeretek – mint a méretvétel, mintarajz, a különféle öltési típusok vagy a gépi varrás – elsajátításával kezdődött, majd egyszerűbb darabok közös elkészítését követően, egy saját kapucnis pulcsi megtervezéséig és megvarrásáig vezette el a fiatalokat.
A bátonyterenyei lányokhoz egyébként is közel állt a szabás-varrás; egészen a rendszerváltás utáni évekig varroda működött a városban, sokak szülei, nagyszülei dolgoztak ott varrónőként.
„Nagyon jó volt látni a többéves projekt során azt, ahogyan a kezdeti, bizonytalan lépéseket követően egészen egy saját designer darab elkészítéséig jutottak el a lányok, és hogy a workshop többeknek egy új szakma lehetőségét is felvillantotta” – értékeli a Sorsfordító szálak eddigi eredményeit Kudron Anna, a Pinkponilo alapítója és vezetője. „A divat világából mindenki a tervezőkre emlékszik, a varrás valahol az értéklánc végén áll, ezért az is célunk, hogy visszaadjuk ennek a szakmának a becsületét, valamint megmutassuk a fiataloknak a benne rejlő perspektívát” – teszi hozzá.
Sorsfordító kezdeményezés
A kezdeményezés támogatói között most a bátonyterenyei lányok által tervezett pulcsik is gazdára találnak! A Sorsfordító szálak ugyanis adománygyűjtő kampányt indított, hogy minél több faluba, minél több fiatalhoz elvihesse a képzést. „Támogatásra van szükségünk, hiszen nem csak az utazás és a képzés megszervezése, hanem az alapanyagok is költségesek” – mondja Anna. A kitűzött célösszegből öt workshopot szeretnénk megvalósítani 2024 őszétől egy éven át.
A kétmillió forintos célösszegű adománygyűjtő kampány az Adománytaxi felületén zajlik, ahol valós időben követhető a felajánlások beérkezése. A legkisebb, akár néhányezer forintos adományoknak is van helye a szervezetnél, hiszen az utazási- és alapanyag-költségektől a workshopok alatti étkeztetésen át a varrógépek karbantartásáig, számos területen hasznosulnak a kisebb összegek is.
Aki azonban 75 ezer forinttal vagy többel támogatná, hogy a projekt a jövőben tovább településeken is megvalósulhasson, támogatói ajándékot is kap: a bátonyterenyei lányok által tervezett, biopamut pulcsival lehet gazdagabb.
Ismerd meg a Sorfordítő szálak mögött álló szervezeteket
A Pinkponilo 2017 óta kreatív stúdió etikus és tudatos divatipari megoldásokon dolgozik Budapesten és Európában. Üzleti és lakossági partnereik számára elérhető szolgáltatásai és tevékenységei három fő egységbe sorolhatók: fenntartható divatipari termékfejlesztés és gyártás, művészeti/design együttműködések, valamint kutatás és oktatás.
Az Adománytaxi egy fúziós szervezet, amely a szociális ellátás, a közösségépítés és a társadalmi érzékenyítés elemeit ötvözi. A támogatói és támogatott felek igényeit összekötve egy szolidárisabb és fenntarthatóbb társadalomért dolgozik.
Ehhez leginkább egyedi adományozási módszere járul hozzá, amely hatékonyan vonja maga után a társadalmi felelősségvállalás terjedését. Missziója eléréséhez az adományozás inkább eszköz, mint cél. Az Adománytaxi indulása óta több mint 4000 budapesti háztartás felajánlásait juttatta el 100 támogatott településre, közel 600 önkéntes bevonásával.