Palvin Barbarának hála az egész világ felfigyelt erre a magyar szokásra
A hír már bejárta az egész világot, hogy július 15-én összeházasodott Palvin Barbara és Dylan Sprouse. A Magyarországon tartott esküvőn három meseszép ruhát viselt a topmodell, melyek közül a menyecskeruha egy MERO darab volt, ezzel is tisztelegve egy régi hagyomány előtt.
Ezeket láttad már?
Palvin Barbara időtlen és klasszikus ruhaválasztásai tökéletesek voltak. Vivienne Westwood a szertartáson, Philosophy di Lorenzo Serafini a bulin, majd végül következett a piros menyecskeruha, amit Merő Péter tervezett Barbarának. Vajon nemzetközi trenddé válik a piros ruha a hírességek esküvőin is?
Hungarikum
A menyecskeruha esküvőn való viselése a mai napig az egyik legrégebbi hagyomány. Az ifjú ara éjfél után menyecskeruhába öltözik, amely szimbolikusan azt jelenti, már nem hajadon, de még nem is asszony. A ruhadarab viselését akár hungarikumnak is tekinthetjük, hiszen Magyarországra jellemző leginkább, és erről a hagyományról Barbara is említést tett a Vogue-nak.
„Van egy olyan magyar hagyomány, hogy éjfél után piros ruhát kell viselni – ezt menyecskeruhának hívják. Nem volt kérdés – magyar tervező ruháját kell viselnem, ezért egy MERO ruhát választottam. Ők alkották meg álmaim ruháját. Nőies volt és édes, de kényelmes is – pontosan olyan, mint amilyet akartam.” - nyilatkozta Palvin Barbara.
Modern verziók
A hagyományos menyecskeruha piros vagy bordó színű, fűzős ruha, elején köténnyel. Egy modern darab ma már természetesen nem feltétlenül tartja magát ezekhez a részletekhez. Nemcsak színben, de fazonban is rendkívül sokféle lehet egy tervezés, így megnéztük, hogy a magyar dizájnerek milyen klasszikus vagy éppen újragondolt, modernizált változatokat álmodtak meg.
Magyar Menyasszony kiállítás
Idén decemberben mutatja be a Magyar Menyasszony című kiállítását a Magyar Nemzeti Múzeum. Minden idők leggazdagabb, legkiterjedtebb esküvő tematikájú gyűjteményének és kiállításának te is részese lehetsz! „A Magyar Nemzeti Múzeum december közepén nyíló nagyszabású, időszaki kiállítása, következő év szeptemberéig lesz látogatható. Ötszáz évre visszamenően mutatja be a magyar nő, a magyar menyasszony nézőpontjából az esküvői szokások, hagyományok, viseletek változatosságát.
Egy olyan nagy volumenű kiállítás lesz, amely egyesíti a múzeumi intézményekben őrzött esküvővel, házasságkötéssel kapcsolatos emlékeket és egy hatalmas közösségi gyűjtésnek az eredményét. A jelenkor embere is részt vesz a kiállításban a saját történetével, tárgyaival a gyűjtés eredményeképpen. Van egy oldalunk, a magyarmenyasszony.hu, ahol egy folyamatosan bővülő adatbázisban lehet képeket nézegetni illetve feltölteni, így mindenki részesévé válhat ennek az online gyűjteménynek, és ezáltal majd a kiállításnak is." - árulta el Simonovics Ildikó divattörténész-muzeológus, a kiállítás kurátora.
Hagyományok
Ahány ház, annyi szokás. Ha megkérdezik ma tőlünk milyen a menyasszonyi ruha színe? Fehér! vágjuk rá határozottan. De nem mindig volt így, sőt amióta a fehér van divatban, azóta is voltak rebellisek, a történelem viharai és egyéni tragédiák miatt feketében vagy utcai ruhában házasodók, a Kárpát-medencében pedig korban és tájegységenként is változott, hogy milyen volt az ara ruhájának színe. Ha kíváncsi vagy erre és sok másra is láthatsz majd példákat a Magyar Menyasszony kiállításban.
„Alapvetően a menyecskeruha egy nagyon speciális, kifejezetten magyar találmány. Maga a menyecske szó a Vogue cikkben sem lett lefordítva, mert nincs megfelelő kifejezés rá más nyelveken. A menyecske szó az új asszonyt jelenti. Új asszonnyá pedig éjfél után, régi szokás szerint a "mennyasszony fektetés" vagy a "nász elhálását" követően lett a lány. A nőktől a történelmi időkben elvárás volt, hogy szűzen menjenek férjhez. A szüzességüket jelképezte a pártájuk, vagy a mirtuszkoszorújuk. A "sikeres" nászéjszaka eredményeképpen elvesztették a szüzességüket, ami külsőségekben is megnyilvánult. Fejdíszüket levették, hajukat felkontyolták, főkötővel, vagy fejkendővel bekötötték a fejüket. A szó összetétel, hogy bekötik a fejét azaz, hogy férjhez megy innen származik.
Egyes közösségekben, ahol a menyasszonyi ruha fehér volt, a szüzesség elvesztésével a ruhát is át kellett cserélniük. Ez volt a menyecske ruha. Ma már nem elvárás a lányoktól a szüzesség, így a hagyomány csak a külsődlegességekben él. Éjfél után a menyasszonyok visszavonulnak és az új napra virradóan, új ruhát öltenek. Ez legtöbbször a vér vörös színére utalva piros. A régi szokás manapság nem több külsőségnél, inkább csak lehetőséget biztosít a hölgyeknek arra, hogy minél több - lásd Palvin Barbara - szép ruhában tündököljenek az esküvőn.""