Hatalmas mérföldkő: Fogyatékossággal élő modellek vonultak a kifutón a New York-i divathéten
A Runway of Dreams Alapítvány szerdán tartotta adaptív divatbemutatóját, amelyen olyan márkákat sorakoztak fel, mint a Zappos, Steve Madden, Tommy Hilfiger, a Target, valamint most először a Victoria's Secret PINK. Azt est fénypontjai azok a sugárzó, magabiztos és gyönyörű fogyatékossággal élő modellek voltak, akik büszkén vonultak végig a kifutón.
Ezeket láttad már?
A Runway of Dreams névre hallgató szervezet a fogyatékossággal élők divat- és szépségápolási integrációjával foglalkozik: „Tíz évet töltöttem kerekesszékben, és arról álmodoztam, hogy egyszer majd valami ilyesmit láthatok” – nyilatkozta Victoria Arlen, a szerda esti divatbemutató tévés személyisége és modellje a PEOPLE magazinnak. „Bárcsak visszamehetnék a fiatalabb Viktóriához, és azt mondhatnám: ‘Nézd csak, kislány, megtörténik, és melletted még más kerekesszékes Viktóriák is gurulnak majd a kifutón.'” Kétségtelen, az idei New York-i divathét valóra váltotta az álmokat.
Szerelmes a divatba bárki lehet
A műsor házigazdája Shaquem Griffin amerikai futball-játékos volt, a főszereplő pedig az a 70, különböző fogyatékosságú és szociális hátterű modell, akik sokszínűségüket és különbözőségük szépségét hirdették azon az estén. „Azelőtt kezdtem el modellkedni, hogy elvesztettem volna a lábam” – mondta Alexis Bader, aki Zappos-t viselt a bemutatón. „Számomra a modellkedés azt jelenti, hogy megmutathatom a különböző cégeknek, hogy fogyatékossággal élőként is lehetünk divatosak, végigvonulhatunk a kifutón és bemutathatjuk a márka termékeit pontosan úgy, mint bárki más.”
A kisfia nyitotta fel a szemét
A Runway of Dreams alapítója és vezérigazgatója, Mindy Scheier személyesen érintett: „A 18 éves fiam, aki izomdisztrófiában szenved, egyik nap hazajött az iskolából, és azt mondta, hogy farmert szeretne viselni, csak úgy, mint bárki más” – emlékezett vissza a divattervező. „Igazi hasba rúgás volt, egyfajta ‘AHA’ pillanat, hogy mindenki a lehető legjobban akar kinézni, bármilyen képességű is legyen."
Ami 2016-ban egy együttműködéssel, a Tommy Hilfigerrel indult, az mára már egy hatalmas kifutóvá vált, amelyen rengeteg fogyatékossággal élő ember mutathatja meg szépségét és magabiztosságát adaptív és univerzális tervezésű ruhákban és lábbelikben számos márkától. Ebben az évben debütált a Victoria's Secret PINK első adaptív fehérnemű-kollekciója is.
Nincs több megbélyegzés
Chris Ruden számára - aki 2018 óta modellkedik a Runway of Dreams-nél -, ezek a divatbemutatók segítettek abban, hogy jobban megismerje és elfogadja önmagát. „Egész életemben azt hittem, hogy összetörtem, és egy divatbemutatón kellett részt vennem ahhoz, hogy rájöjjek: nemcsak hogy nem voltam összetörve, hanem csodálatos is vagyok” – osztotta meg Ruden.
„Ez az este egy emlékeztető arra, hogy a különbségeink nemcsak normálisak, hanem fantasztikusak is, és ebbe bele kell állnunk és be kell fogadnunk, mert mindannyian megérdemeljük, hogy magabiztosnak érezzük magunkat reggel, amikor felkelünk, este, amikor lefekszünk, és ami a legfontosabb, a ruhákban, amiket felveszünk." - hangsúlyozta.
A jövőre nézve Ruden azt mondja, annak ellenére, hogy szereti ezt a műsort, bízik benne, hogy nem ezen fog múlni az elfogadás. „Remélem, hogy nem kell már többet beszélnünk a sokszínűségről, a méltányosságról és a befogadásról, mert ez normális lesz” – hangsúlyozza. „Nem kell erőltetni a témát, hogy az emberek fogjanak össze. A fogyatékosság már nem egy pejoratív szó. Nincs több megbélyegzés."