Nemzetközi divatverseny döntőjében Kelemen Dóra
Kelemen Dóra 2009-ben végzett a Moholy-Nagy Művészeti Akadémia textil szakán. Ezt követően ösztöndíjasként egy évet tanult Párizsban a I'Atelier Chardon Savard divatszakán. Gyakornoki idejét olyan divatházaknál töltötte, mint a Jean Paul Gaulier vagy a Chloé.
Ezeket láttad már?
Most a fiatal divattervező munkáit több száz jelentkező közül válogattáka legjobb tizenötbe a fiatal designerek támogatására létrehozott Podium Jeunes Stylistes nemzetközi divatversenyen Párizsban, melynek döntője most lesz február 4-én. A nem mindennapi siker kapcsán beszélgettünk Kelemen Dórával eddigi karrierjéről:
- Mióta érdeklődsz a divat iránt? Hogyan lettél divattervező?
- Igazából már kicsi koromban eldöntöttem, hogy ezen a területen szeretnék mozogni. Sokat rajzoltam, festettem gyerekként is. Logikus magyarázata nincs, egyszerűen hat vagy hét éves korom körül elhatároztam, hogy divattervező szeretnék lenni. Ezért művészeti középiskolába jelentkeztem, ami után pedig sikeresen felvételiztem az egyetemre. Szépen fokozatosan haladtam előre az utamon.
- Már a diplomamunkád is érdekes anyagkísérlet volt, az általad tervezett ruhák igazán futurisztikusak. Tervezéskor azért a hordhatóságra is próbálsz törekedni?
- A munkáim sok esetben kísérletek. Szeretem a különböző anyagtársításokat, a meglepő formákat, és önző módon néha csak magam örömére készítem ezeket a mini kollekciókat. Ilyenkor nincsenek szabályok, a fantáziám szabadon szállhat, minden lehetséges. Persze azt is tudom, hogy az eladhatóságra is kell törekednem, mert ebből tudok majd később profitálni.
- Diplomamunkád Hajas László révén a Schwarzkopf kifutójára is eljutott. Ezenkívül hol találkozhatott, találkozhat a nagyközönség a terveiddel?
- Volt szerencsém dolgozni a Rado svájci óracégnek. Egy mini ékszerkollekciót készítettem az éves bemutatójukra Isztambulba. A diplomamunkám keltette fel a figyelmüket, az ékszereket így a ruhákkal együtt mutatták be egy kis divatbemutató keretén belül. Mostanság egy új projekttel próbálok elindulni. A KapsuleKollektive egyelőre három tagból áll (Réthey-Prikkel Tamás, Kund Laura és jómagam), célunk pedig egy új vizuális élmény megteremtése fotográfia és a ruhatervezés eszközeivel az építészeti tereken belül.
- Tanultál Nantes-ban, és Párizsban is, milyen tapasztalatokat szereztél franciaországi tanulmányaid során?
- Egy divattal foglalkozó fiatal pályakezdő talán nem is álmodhat másról, minthogy szakmán belül Párizsban dolgozhasson. Te hogyan csináltad meg a szerencséd?
- Sok kitartással, de persze nem jelenti azt, hogy itt Párizsban könnyebb lenne. Nagyon sok tehetséges tervező próbál elhelyezkedni itt is, és ez állandó versenyt jelent. Nagyon sokat és nagyon sok helyen kell próbálkozni. Általában egy önéletrajzot, motivációs levelet és egy portfólió kivonatot kérnek a divatházak. Aztán, ha szerencsénk van, behívnak interjúra. Ott dől el minden, hiszen ha jó a légkör, jó válaszokat adok, tetszik nekik a portfólió, akkor nagy szerencsével felvehetnek. De még a gyakornoki állásokra is több százan jelentkeznek. Az állásokra általában több fordulós interjúk vannak. A kérdések nagyon változóak lehetnek. A legfontosabb talán az, hogy ismerjük a céget és a stratégiáját. Érdekes felfedezni egy divatház működését, Magyarországon ugyanis nem nagyon találkozhatunk ilyen tapasztalattal. Azt azért méghozzá kell tennem, hogy egy ilyen divatházban általában 10-12 órát vagy még többet is kell dolgozni naponta. De érdemes próbálkozni, nem lehetetlen, nekem is sikerült.
- Milyen koncepciót gondoltál ki a versenyhez? Kaptál valamilyen segítséget a kivitelezéshez? Mivel készülsz a döntőre?
- A verseny jelszava az anakronizmus volt, így a futurisztikus és a keresztény elemeket próbáltam vegyíteni. A három darabból álló kis kollekció két Haute Couture és egy Precirc;t-á-Porter ruhát tartalmaz. Utóbbiról a közönség döntheti el, kié a legjobb, míg a Haute-Couture ruhákra szakmai zsűri fog szavazni. A versenyre Párizsban készültem fel, és kéthetente konzultálhattam a versenyt szervező tervezőkkel. Már nagyon várom a döntőt, sok érdekes találkozást magával hozhat, talán például Gaspard Yurkievichcsel, aki a zsűriben is helyet foglal.
Te is szavazhatsz Kelemen Dóra tervére, kattints ide és támogasd a tehetséges divattervezőnőt!