Így vált a Met-gála kifinomult vacsorából Anna Wintour fényűző partijává
A Met-gála törekvése kezdetektől fogva a Metropolitan Művészeti Múzeumban kiállított ruhák ünneplése volt, az elmúlt évtizedekben azonban minden szempár a műalkotásszerű ruhakölteményekben felvonuló hírességekre szegeződött. De miként vált az esemény a manhattani felső tízezer jótékonysági vacsorájából a divatvilág legragyogóbb vörös szőnyeges eseményévé? Utánajártunk.
Ezeket láttad már?
Minden év május első hétfőjén kerül megrendezésre a Met-gála, amely egy adománygyűjtő est a New York Manhattan kerületének Upper East Side nevű szomszédságában található Metropolitan Művészeti Múzeum Jelmez Intézetének javára. A rendezvény a világ legrangosabb divateseményévé nőtte ki magát, amelyre a legstílusosabb hírességek kapnak meghívást – de vajon hogyan jutott el idáig?
A korai évek csendes luxusa
Az első Met-gálát Eleanor Lambert divatpublicista szervezte 1948-ban, az újonnan létrejött Costume Institute részére való adománygyűjtés céljából – az esemény, amelyet már akkor az év partijaként emlegettek, egy vacsorát foglalt magában a Waldorf Astoriában, a belépő pedig mindössze ötven dollárba került.
Az első évtizedekben a Met-gála egy volt a jótékonyságból fenntartott intézmények számára szervezett gyűjtések közül, amelyre a szakmabeliek és a felső tízezer látogatott el.
A tematikus gálák először az 1970-es években kerültek megrendezésre, amikor az amerikai Vogue főszerkesztője, Diana Vreeland a Costume Institute speciális tanácsadójává vált. Első alkalommal 1973-ban Cristóbal Balenciaga munkássága előtt tisztelegtek, egy évvel a legendás divattervező halála után.
Diana Vreeland ráadásul olyan ismert elit vendégeket vett fel a meghívottak listájára, mint Elizabeth Taylor vagy Jackie Kennedy, aki 1977 és 1978 között az esemény társelnökeként is szolgált.
A Met-gála nemcsak az adott kiállításhoz illő témák bevezetését, valamint a hírességekre való orientáltságot köszönheti Diana Vreeland munkásságának. Ezekben az években vált hagyománnyá az is, hogy az esemény a Metropolitan Művészeti Múzeumban kerüljön megrendezésre, hiszen korábban a Waldorf Astoria mellett egyéb népszerű New York-i helyszíneken gyűlt össze a város elitje, mint például a Central Park és a Rainbow Room.
Anna Wintour meghatározó szerepe
1995-ben Anna Wintour vette át az esemény szervezését, aki jelenleg is az amerikai Vogue főszerkesztője, valamint a divatvilág legbefolyásosabb embere, akinek a kezei között világméretűre nőtt a Met-gála.
Mindez annak köszönhető, hogy kezdettől fogva gondoskodott a divat, film, televízió, színház, sport, politika és közösségi média A-listás szereplőinek meghívásáról, valamint arról, hogy a megjelenés megtiszteltetésnek számítson a hírességek és szakmabeliek körében egyaránt.
Anna Wintour közel harminc éve elnöke a Met-gálának, amely az elmúlt évtizedekben soha nem látott bevételeket produkált a Metropolitan Művészeti Múzeum Jelmez Intézete számára. A rendezvény egyértelműen a legnagyobb adománygyűjtő éjszaka New Yorkban, amely 2022-ben például rekordösszegű bevételt – 17, 4 millió dollárt, azaz körülbelül 6,3 milliárd forintot – gyűjtött össze a múzeum divatra és jelmeztervezésre szakosodott részlegének.
Az ikonikus főszerkesztő életrajzírója 2022-ben a TIME-nak úgy fogalmazott, hogy a parti nemcsak a Costume Institute, de Anna Wintour szakmai dominanciájának ünneplése is. Az exkluzív divatesemény az évek alatt olyan legendás vörös szőnyeges momentumoknak adott otthont, mint Diana hercegné 1996-os bosszúruhája és Rihanna 2018-as pápa öltözéke, vagy éppen amikor Jared Leto 2019-ben a saját fejével a kezében érkezett, Doja Cat 2023-ban pedig szó szerint macskává változott.
Mit tartogat a 2024-es Met-gála?
A Met-gála adománygyűjtése nemcsak a Costume Institute elsődleges bevételi forrása, az amerikai Vogue szervezését dicsérő esemény egyben az intézet éves divatkiállításának megnyitója, amely 2024-ben a „divat újraébredését” ünnepli.
A Sleeping Beauties: The Reawakening of Fashion névre keresztelt tárlat 250 „alvó szépséget”, vagyis olyan történelmi jelentőségű ruhadarabokat helyez fókuszba, amelyek mostanra olyan érzékennyé váltak, hogy már nem szabad viselni őket.
2024-ben Anna Wintour társelnökei Jennifer Lopez, Zendaya, Chris Hemsworth és Bad Bunny lesznek. A rendezvény dresszkódja J. G. Ballard azonos című novellája alapján a The Garden of Time tematikája köré épül, a természet virágzása és pusztulása pedig minden bizonnyal ismét fantáziadús haute couture ruhaköltemények hadát inspirálja majd a globális szenzációvá vált és a divatvilág Oscar-gálájaként emlegetett esemény vörös szőnyegére.