93 éves korában meghalt a miniszoknya szülőanyja, Mary Quant
Meghalt Mary Quant legendás brit tervező, aki a divatipar egyik legmeghatározóbb alakja volt. Az ikon a miniszoknya, valamint a forró nadrág úttörőjeként írta be magát a divattörténelembe.
Ezeket láttad már?
2023. április 13-án, 93 éves korában elhunyt Mary Quant – írja a Reuters. A szomorú hírt Mary Quant családja is megerősítette egy közleményben, amelyben a huszadik század legelismertebb divattervezőjeként és a hatvanas évek kiemelkedő reform alakjaként emlékeztek meg róla.
Egy egyszeri és megismételhetetlen történet
Mary Quant 1953-ban, Erzsébet királynő koronázásának évében diplomázott le. A kezdetek kezdetén fogorvosjelölt bátyja munkaeszközeivel készített kalapokat, majd 1955-ben, 25 évesen megnyitotta első butikját a londoni King's Roadon. Akkor még nem is sejtette, hogy mekkora hatással lesz a divatra, pedig globálisan ismert butikja rövid időn belül teljesen átalakította a kiskereskedelmi tájképet.
Az aprócska Bazaar-üzletének átütő sikere 150 kereskedővel rendelkező birodalommá nőtte ki magát, és hatalmas hírneve egész Amerikában elterjedt. Sikerét annak is köszönheti, hogy a többi visszafogott kirakattal szemben, Mary Quant valami egyedit alkotott, és szürrealista installációkkal töltötte fel a Bazaar kirakatát – ezzel a lépéssel pedig elindult a világhír felé vezető úton. „Ugyanannyira szerettük volna szórakoztatni az embereket, mint eladni nekik” – mondta a néhai divattervező.
Mary Quant ruhái ragyogók, színesek, kényelmesek és egyszerűek voltak, és olyan szubkultúrákból merítettek ihletet, mint például mod, vagy az iskolai egyenruhák. Bár kreációi nem voltak olcsók, de még mindig megfizethetőbbek voltak, mint a designer márkák darabjai. Árazási stratégiáját három zseniális gondolattal indokolta: „A legextrémebb divatnak is nagyon-nagyon olcsónak kellene lennie. Először is, mert csak a fiatalok merik hordani, másodszor, mert a fiatalok jobban néznek ki benne, harmadszor pedig, ha elég extrém, akkor nem kellene, hogy sokáig tartson.”
Mary Quant lehet, hogy úgy vonult be a divattörténelembe, mint a lány, aki feltalálta a miniszoknyát, de ennek a címkének már 1965-ben is ellenállt. „Újra és újra azt mondták, hogy én vagyok a felelős a Chelsea gyűjtőnéven ismertté vált szokatlan ruhákért. Az emberek vagy szerették, vagy utálták őket. De valójában egyetlen tervező sem felelős egy ilyen forradalomért. Egy tervező csak annyit tehet, hogy megelőz egy hangulatot, mielőtt az emberek rájönnek, hogy megunták azt, ami már van.” Quant elsőként örökítette meg az utcai életérzést. Egy olyan mozgalom élére állt, amely fellázadt a felsőbbrendű párizsi szalonokból diktált divatrendszer ellen.
2000-ben Quant asszony lemondott a Mary Quant Ltd. igazgatói tisztségéről, miután a cég ügyvezető igazgatója kivásárolta – vagy kiszorította, ahogy egyes jelentések állították – írja a The New York Times. Akárhogy is történt, a Mary Quant valami egyszerit, és megismételhetetlent alkotott, amit nem vehet tőle el senki.