Luxus, divat, vasfüggöny: Rotschild Klára kiállítás nyílt
A hazai divatrajongók eddig nem igazán voltak elkényeztetve már ami a hazai kiállítótereket illeti, idén azonban szerencsére megmozdult valami, hiszen immár a harmadik fontos és érdekes divattal, ráadásul kifejezetten a magyar divattal kapcsolatos kiállítás nyílik, ezúttal a Magyar Nemzeti Múzeumban.
Ezeket láttad már?
A Clara névre keresztelt tárlat a nyugodt szívvel legendásnak nevezhető magyar divatkirálynő, Rotschild Klára életét, és a munkáit mutatja be. Igazi csemege nem csupán a témájánál fogva, hanem a helyszíne miatt is, hiszen a múzeum kertjében, a főépület mögött található Geraldine-ház most debütál kiállítótérként a nagyközönség előtt. A divatos kiállításnak éppen ezért van egy a témájához igazán passzoló intim, szalon jellegű hangulata.
A szürke szocializmusban elhozta Párizst Budapestre Rotschild Klára
A szürke szocializmusban elhozta Párizst Budapestre Rotschild Klára
A négy teremből álló tárlat mindegyike más-más tematikára épülve járja körül Rotschild Klára életművét. A kiállítás központi szobája, az aranyszoba kifejezetten az emberre koncentrál, a videókon megszólaló egykori munkatársak, hozzátartozók, ismerősök vallanak arról, hogy magánemberként milyen volt a szocializmusban szinte nyugatias luxust teremteni képes divatszakember, akinek részletesen megismerkedhetünk az életútjával, és néhány személyes tárgyát is megtekinthetjük.
A szalon tematika köré épülő szobában ízelítőt kapunk a Rotschild-szalon hangulatából, videókon nézhetjük meg a korabeli bemutatók hangulatát, és ugyan nem próbálhatjuk ki, de legalább láthatjuk, a kanapét, ahol egykor Tito vagy éppen Kádár János felesége ücsörgött és ruhát választott magának a divattervezőtől. Ebben a szobában láthatjuk, hogy alkalmazta a magyar viszonyokra a híres Chanel kosztümöt. A műhely tematika sok-sok ruhát mutat be, amely Rotschild Klára szalonjából került ki, illetve megtudhatjuk a videókból, fényképekből, hogy miként zajlott a mindennapi munka. A kiállítás különlegessége lesz, hogy szezonváltásnál majd februárban kicserélődnek a bemutatott ruhák a nyári "kollekciókból" válogatott darabokra. A ház alagsorában a műhelyben készült skiccek, és a magazinban megjelent divatfotók mellett megnézhetjük, hogy milyen filmekben bukkantak fel Rotschild ruhák, megtapinthatjuk a felhasznált anyagokat, és egy újabb különlegességként Benes Anita, a Daalarna vezetője, két korabeli Rotschild ruhát is újra elkészített, amelyeket az érdeklődők akár fel is próbálhatnak egy próbafülkében. A tárlat különlegessége, hogy speciális illatkulisszája is lesz, hogy még jobban meg tudja teremteni a divatszalon korabeli hangulatát.
Rotschild Klára igencsak különleges alak, élettörténete önmagában is érdekes, és emellett különösen izgalmas végignézni, hogy miként próbált a vasfüggöny mögött haladni a nyugati divat trendjeivel, és hogyan igyekezett becsempészni a luxust a híresen puritán szocialista időszakba. A kiállítás kurátora Dr. Simonovics Ildikó, aki hosszú évek óta kutatja a második világháború utáni hazai divatot, és ezen belül is Rotschild Klára pályafutását, akiről egyébként könyvet is írt, amely a Jaffa kiadónál jelenik meg. A kiállításhoz kapcsolódik egyébként még a Magyar Nemzeti Múzeum Rotundájában kiállított alkalmi ruha is. Divatrajongóknak egyszerűen kötelező ez a kiállítás!
A Clara 2020. április 30-ig megtekinthető a Magyar Nemzeti Múzeumban.